Základy meditácie pre každého: Zisti, že 10 minút denne urobí zázraky!

Už sa z toho stalo donekonečna sa opakujúce klišé, ale realita je, že skutočne žijeme v hektickej dobe, kedy sú na nás kladené vysoké (až privysoké) nároky, tempo je rýchle – rýchlo sa presúvame do práce, rýchlo pracujeme, rýchlo obedujeme a potom sa zase rovnako rýchlo ženieme pre deti do školy a takto to pokračuje, až kým si večer neľahneme do postele na „rýchle zdriemnutie“. V tejto súvislosti sa odporúča hektický čas rozumne vyvážiť akýmsi stíšením sa, relaxom, vypnutím.

Preto chodíme na prechádzky do prírody, preto cvičíme jogu a venujeme sa vedomému dýchaniu, preto meditujeme. A tu sa na chvíľku zastavíme. Ako správne meditovať? Inšpirujte sa naším článkom!

Stres náš každodenný

Ak ste sa našli vo vyššie uvedenom popise, zrejme dobre viete, čo je to žiť v strese. Ale to, čo ste možno nevedeli alebo si to nie vždy uvedomujete je, že stres výrazne a nebezpečne sťahuje cievny systém, spomaľuje krvný obeh, obmedzuje činnosť dôležitých orgánov a čriev. Prečo teda meditovať? Je to jednoduché – ak sa naučíte dopriať svojmu telu a svojej mysli pravidelný relax v podobe meditácie, váš život bude pokojnejší a aj tie hektické momenty, o ktorých sme písali, zvládnete oveľa ľahšie.

Bude sa ti páčiť: Hormóny v tele: Vieš, že vďaka nim je možné zastaviť starnutie?

ako meditovať

Zdroj: Shutterstock®

Upokojenie mysle

Meditácia vám upokojí myseľ, váš život získa potrebnú rovnováhu, zlepší sa vám koncentrácia, dokonca budete pracovne produktívnejšie. Dobre praktizovaná meditácia vám dodá energiu, zlepší vám spánok, pomáha pri chudnutí, spomaľuje starnutie mozgu, posilňuje imunitu, odstraňuje úzkosť, jednoducho zlepší kvalitu vášho života. Pokiaľ ide o fyzickú stránku, vďaka kvalitnej a pravidelnej meditácii si uvoľníte každý jeden sval a každú jednu bunku a pozitívne sa vám upraví metabolizmus. A pritom to nie je žiadna veda.

Základná meditačná technika

Existuje obrovská škála meditačných techník. My sa však pozrieme na tú základnú, ktorú môžete, pri troške praxe, vykonávať doslova kdekoľvek a kedykoľvek. Nebudeme vám klamať, zo začiatku to možno bude trochu boj. Myšlienky vám budú ubiehať kade-tade a čím viac sa budete snažiť ich zahnať, o to ťažšie to zrejme pôjde. Nenechajte sa však v žiadnom prípade odradiť! Chce to len tréning a už po pár meditáciách pocítite výrazný posun vpred. Hlavne „netlačte na pílu“ a nečakajte zázraky – ideálne nečakajte nič, len buďte chvíľu samy so sebou. Výsledky sa dostavia aj bez vášho nátlaku a prehnanej snahy.

najlepší spôsob relaxu

Zdroj: Shutterstock®

Kde a ako dlho meditovať?

Nájdite si absolútne pokojné miesto. Nikto by vás nemal rušiť, minimálne po dobu 30 minút. Ak je 30 minút denne pre vás príliš veľký luxus, radšej meditujte 10 minút denne, než hodinu raz do týždňa. Ideálne je, ak môžete meditovať každý deň v tom istom čase – ľahšie sa s meditáciou ako takou zžijete, ale nie je to nevyhnutnosť. Je len a len na vás, či pri tom budete sedieť alebo ležať, snažte sa však sedieť alebo ležať rovno, bez krčenia a hrbenia sa. Ruky si pokojne nechajte položené v lone alebo spustené popri tele. Jediné dôležité je, aby ste sa cítili v danej polohe pohodlne, preto sa pokojne prikryte dekou, aby vám nebola zima, príjemnú atmosféru si môžete dotvoriť aj zapálením sviečky alebo vonnej tyčinky či tichou relaxačnou hudbou (ticho je však ideálnou voľbou).

 

Neprehliadni: Dá sa pri joge schudnúť? Spoznaj 10 faktov, ktoré ti to prezradia!

ako sa uvoľniť

Zdroj: Shutterstock®

Dýchanie ako základ

Zatvorte oči a aspoň desaťkrát sa zhlboka nadýchnite a vydýchnite. Počas tohto hlbokého dýchania nemyslite na večeru, na prácu, na neumyté okná – nemyslite na nič, vnímajte len samy seba a svoj dych. Je možné, že už po krátkej chvíli pocítite telesnú ľahkosť. Ak vás vyruší zaklopanie na dvere, zabrechanie psa alebo vás len zasvrbí ruka, pokojne sa vráťte späť samy k sebe a dýchajte naďalej. Do ničoho sa nenúťte, doprajte svojmu telu a mysli, aby sa uvoľnilo prirodzene a bez nátlaku. Keď sa budete cítiť maximálne uvoľnené, skúste svoju pozornosť sústrediť na niečo príjemné a pekné – na niečo, na čo sa tešíte, po čom túžite, čo ste si vysnívali.

ako správne dýchať

Zdroj: Shutterstock®

Vizualizujte!

Pokojne sa v mysli preneste do úlohy matky (ak túžite po dieťati), partnerky (ak túžite po partnerskom vzťahu) alebo šéfky (ak túžite v práci postúpiť vyššie). Sledujte, ako sa v danej úlohe cítite a ak je to príjemné, naďalej zhlboka dýchajte a takpovediac si v mysli túto úlohu vizualizujte. Ak vás dlhodobo trápi nejaké ochorenie, predstavujte si, ako ste sa cítili predtým, než vám prišlo do života. Ak máte problém s konkrétnym orgánom v tele, môžete si vizualizovať tento orgán ako zdravý.

Popritom všetkom však nezabúdajte na hlboké a vedomé dýchanie. Ak sa totiž budete koncentrovať na svoj dych, nič iné vás nebude rozptyľovať. Na konci meditácie sa môžete v duchu poďakovať za všetko pekné, čo máte v živote, za svojich blízkych, za samých seba, za svoje telo, svoju krásu – za čokoľvek, čo si vo svojom živote ceníte. A my vám k tomu prajeme čistú a pokojnú myseľ (nielen počas meditácie). :-)

 

Odporúčame: Máš ho dostatok? Zisti, či ti chýba vitamín B6 a ako si ho doplníš!

5 komentárov
Monika Filípková

Monika Filípková

09.10.2018 05:02

Niekedy stačí na meditáciu aj tých 10 minút. Teda aspoň mne.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

09.10.2018 08:45

Meditácia je úžasná, môžem iba odporučiť.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

09.10.2018 09:22

už dlhšie nad tým uvažujem...

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

10.10.2018 12:02

treba sa zastaviť, určite to pomôže..

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

18.01.2019 22:44

Rada chodím do prírody a keď sa nedá tak aspoň 10 min.doma len tak pre seba

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE