Orchidea je v našich končinách mimoriadne obľúbená rastlina, ktorá má svoje miesto takmer v každej domácnosti.
Starostlivosť síce nie je náročná, no je dobré vedieť ako sa o ňu treba starať.
Jej majestátnosť nám skrášľuje príbytky a rôzne farby spríjemňujú harmóniu domova. Dokonca, pri kvalitnej starostlivosti, ťa orchidea odmení svojimi kvetmi i zimnom období. Vieš, ako si ako sa o orchideu starať, aby kvitla a robila ti dlho radosť?
Akú starostlivosť vyžaduje?
Pozri aj: Prečo je aktivácia orechov a semien dôležitá? Rob to aj ty!
Aké druhy orchidey poznáme?
Pôvod orchideí sa datuje až do obdobia dinosaurov. Známych je viac ako 30-tisíc druhov a naďalej sa objavujú nové. Farebná škála týchto exotických kvetov a zaujímavý spôsob rastu ich veľmi špecificky oddeľujú od zvyšku izbových rastlín. Poznáme dva druhy orchideí, no najpestovanejším druhom tejto rastliny je Phalaeonopsis. Tento druh je najpopulárnejší vo väčšine domácností a v našich končinách sa radí aj medzi najobľúbenejší. Spodnú časť rastliny tvoria výrazne veľké listy a korene sú pevné, takmer rovnomerne hrubé, zelenej až sivej farby. Pokryté sú hubovitou látkou, ktorá nasáva vlhkosť a udržuje ju na povrchu. Pre tieto korene je najnevhodnejšia tvrdá voda z vodovodu.
Potrebuje orchidea svetlo?
Orchidea Phalaenopsis má veľmi rada svetlo, no je dobré veľmi to s ním nepreháňať. Priame slnečné žiarenie vie listom a kvetom naozaj ublížiť. Počas poobedňajších hodín je vhodné tieniť, v zimných mesiacoch môžeš zase rastlinu umiestniť na okno smerujúce na juh. Priveľa škodlivých lúčov sa odrazí na zafarbení listov. Postupne totiž zožltnú až zhnednú a následne odpadnú. Ďalším štádiom sú hnedé škvrny na listoch, ktoré sú vlastne spáleniny od slnka. V takomto prípade je vhodné rastlinku premiestniť na menej slnečné miesto. Orchidea nesmie zažívať striedanie teplôt výrazných rozdielov, pretože teplotný šok spôsobuje zvädnutie alebo odpadnutie kvetov, dlhšie pôsobenie neprimeraného chladu môže na listoch vytvoriť podivné vrásky a zmeniť ich tvar. Požadovaná teplota vzduchu nesmie byť nižšia ako 12 stupňov. Najideálnejšia teplota sa nachádza v rozhraní 16 – 20° C v noci, a 20 až 30° C počas dňa.
Vyskúšaj tiež: Najhorší sabotéri diéty: Zdravé potraviny, z ktorých sa priberá!
Ako treba orchideu hnojiť a polievať?
Hnojiť by ste nemali orchidey, ktoré sú celoročne zalievané mestskou vodou. Takéto rastliny totiž zimné zastavenie prísunu solí veľmi uvítajú. Niekoľkomesačná zálievka čistou vodou napomôže prepláchnutie substrátu a rastlina sa osvieži. Takáto zimná očistná kúra je zaručene predĺži život. Ak ti orchidea uhynula, pravdepodobne za to môže príliš veľa vody. Táto rastlina sa nesmie prelievať najmä v zime. V tomto období stačí, ak orchideu zaleješ v priemere raz za dva týždne. Pri teplote 19-24°C stačí zalievať raz týždenne, ale nadbytočná voda nesmie zostávať v miske pod kvetináčom! Orchideu zalievaj ideálne mäkkou prevarenou alebo dažďovou vodou. Je v podstate jedno, či sa orchidea zalieva zvrchu alebo ju ponáraš do vody. Je však dôležité neliať vodu do stredu listov. Voda sa tam drží a nové lístky môžu začať hniť.
Čo robiť s odkvitnutou orchideou?
Rozkvitnuté kvety nie je nutné hneď ostrihať, pretože sa stále môžu tvoriť nové. Je však potrebné skontrolovať stonku, listy a výhonky, či nie sú príliš zožltnuté alebo úplne suché. Ak áno, odrež ich, aby nezaťažovali ostatné, zdravé časti rastliny. Niekedy, ak je proces kvitnutia príliš pomalý, odrezaním niektorej z kvetných stoniek môžeš podporiť vznik nových. Skús odrezať stonku a korene na povrchu, ktoré nie sú zelené. Tým dokážeš podporiť rast nových výhonkov. Vrchné korene, ktoré trčia z kvetináča rozhodne nestrihaj celé. Zrež iba tie poškodené alebo uschnuté časti. Je jasné, že by sme orchideu chceli mať rozkvitnutú počas celého roka. No ako každá rastlina, aj orchidea potrebuje odpočinok. Preto je vhodné po druhom kvitnutí odrezať kvetnú stonku nad druhým púčikom.