Ako sa treba starať o orchideu v zime? Vieme ako na to!

Orchidea je v našich končinách mimoriadne obľúbená rastlina, ktorá má svoje miesto takmer v každej domácnosti.

 

Starostlivosť síce nie je náročná, no je dobré vedieť ako sa o ňu treba starať.

 

Jej majestátnosť nám skrášľuje príbytky a rôzne farby spríjemňujú harmóniu domova. Dokonca, pri kvalitnej starostlivosti, ťa orchidea odmení svojimi kvetmi i zimnom období. Vieš, ako si ako sa o orchideu starať, aby kvitla a robila ti dlho radosť?

Akú starostlivosť vyžaduje?

 

Pozri aj: Prečo je aktivácia orechov a semien dôležitá? Rob to aj ty!

 

Aké druhy orchidey poznáme?

Pôvod orchideí sa datuje až do obdobia dinosaurov. Známych je viac ako 30-tisíc druhov a naďalej sa objavujú nové. Farebná škála týchto exotických kvetov a zaujímavý spôsob rastu ich veľmi špecificky oddeľujú od zvyšku izbových rastlín. Poznáme dva druhy orchideí, no najpestovanejším druhom tejto rastliny je Phalaeonopsis. Tento druh je najpopulárnejší vo väčšine domácností a v našich končinách sa radí aj medzi najobľúbenejší. Spodnú časť rastliny tvoria výrazne veľké listy a korene sú pevné, takmer rovnomerne hrubé, zelenej až sivej farby. Pokryté sú hubovitou látkou, ktorá nasáva vlhkosť a udržuje ju na povrchu. Pre tieto korene je najnevhodnejšia tvrdá voda z vodovodu.

orchidea

Zdroj: Shutterstock®

Potrebuje orchidea svetlo?

Orchidea Phalaenopsis má veľmi rada svetlo, no je dobré veľmi to s ním nepreháňať. Priame slnečné žiarenie vie listom a kvetom naozaj ublížiť. Počas poobedňajších hodín je vhodné tieniť, v zimných mesiacoch môžeš zase rastlinu umiestniť na okno smerujúce na juh. Priveľa škodlivých lúčov sa odrazí na zafarbení listov. Postupne totiž zožltnú až zhnednú a následne odpadnú. Ďalším štádiom sú hnedé škvrny na listoch, ktoré sú vlastne spáleniny od slnka. V takomto prípade je vhodné rastlinku premiestniť na menej slnečné miesto. Orchidea nesmie zažívať striedanie teplôt výrazných rozdielov, pretože teplotný šok spôsobuje zvädnutie alebo odpadnutie kvetov, dlhšie pôsobenie neprimeraného chladu môže na listoch vytvoriť podivné vrásky a zmeniť ich tvar. Požadovaná teplota vzduchu nesmie byť nižšia ako 12 stupňov. Najideálnejšia teplota sa nachádza v rozhraní 16 – 20° C v noci, a 20 až 30° C počas dňa.

 

Vyskúšaj tiež: Najhorší sabotéri diéty: Zdravé potraviny, z ktorých sa priberá!

starostlivosť o orchideu

Zdroj: Shutterstock®

Ako treba orchideu hnojiť a polievať?

Hnojiť by ste nemali orchidey, ktoré sú celoročne zalievané mestskou vodou. Takéto rastliny totiž zimné zastavenie prísunu solí veľmi uvítajú. Niekoľkomesačná zálievka čistou vodou napomôže prepláchnutie substrátu a rastlina sa osvieži. Takáto zimná očistná kúra je zaručene predĺži život. Ak ti orchidea uhynula, pravdepodobne za to môže príliš veľa vody. Táto rastlina sa nesmie prelievať najmä v zime. V tomto období stačí, ak orchideu zaleješ v priemere raz za dva týždne. Pri teplote 19-24°C stačí zalievať raz týždenne, ale nadbytočná voda nesmie zostávať v miske pod kvetináčom! Orchideu zalievaj ideálne mäkkou prevarenou alebo dažďovou vodou. Je v podstate jedno, či sa orchidea zalieva zvrchu alebo ju ponáraš do vody. Je však dôležité neliať vodu do stredu listov. Voda sa tam drží a nové lístky môžu začať hniť.

orchidea v zime

Zdroj: Shutterstock®

Čo robiť s odkvitnutou orchideou?

Rozkvitnuté kvety nie je nutné hneď ostrihať, pretože sa stále môžu tvoriť nové. Je však potrebné skontrolovať stonku, listy a výhonky, či nie sú príliš zožltnuté alebo úplne suché. Ak áno, odrež ich, aby nezaťažovali ostatné, zdravé časti rastliny. Niekedy, ak je proces kvitnutia príliš pomalý, odrezaním niektorej z kvetných stoniek môžeš podporiť vznik nových. Skús odrezať stonku a korene na povrchu, ktoré nie sú zelené. Tým dokážeš podporiť rast nových výhonkov. Vrchné korene, ktoré trčia z kvetináča rozhodne nestrihaj celé.  Zrež iba tie poškodené alebo uschnuté časti. Je jasné, že by sme orchideu chceli mať rozkvitnutú počas celého roka. No ako každá rastlina, aj orchidea potrebuje odpočinok. Preto je vhodné po druhom kvitnutí odrezať kvetnú stonku nad druhým púčikom.

12 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

20.12.2017 07:42

myslím, že naše orchidejky sú na správnom nie veľmi priamom slnečnom svetle, mám aj drobnokvetú aj klasickú, robia mi radosť svojimi krásnymi kvietkami, práve sa chystajú kvitnúť aj teraz...

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

20.12.2017 08:54

Ako každá rastlina, potrebuje odpočinok, ďakujem za rady!

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

20.12.2017 08:57

mám viacej orchideí, skoro všetky mi kvitnú alebo sa chystajú, nedávno som si nechtiac zlomila krásny výhonok, ktorý by už bol kvitol, ale orchidea hneď vyhnala ďalšie, asi pud sebazáchovy

Vaše meno:

Mária Terefenková

Mária Terefenková

20.12.2017 09:48

Aj krásna orchidea si vyžaduje dobrú starostlivosť. Ďakujem za rady, niektoré veci o orchideách som nevedela.

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

20.12.2017 09:57

orchidey sú prekrásna, ale u mňa bohužiaľ žiadna neprežije, nech sa starám o ne ako najlepšie viem...musím sa inšpirovať týmito radami, asi som niekde robila chybu..

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

20.12.2017 16:13

Mám doma veľa kvetov. dostala som aj zopár orchideí no vždy mi vydržia byť pekné len niekoľko mesiacov...asi sa o ne nesprávne starám, tu je každá rada drahá..

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

20.12.2017 16:51

Tieto kvety milujem,mám ich teda dosť,ďakujem za rady.

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

20.12.2017 17:13

Neviem .. Mala som aj krásnu modrú a fialovú orchideu , no uhynuli obe.. Ako sa mám o ne starať ? Všetko robím podľa pravidiel ,aj vo Vašom článku píšete to ,čo som robievala, no nič z toho nepomohlo.. !! Listy sú o.k. , len kvety odpadli a stonka suchá ..

Vaše meno:

Marta Hollá

Marta Hollá

21.12.2017 09:50

Mama môjho priateľa sa o ne nijak extra nestará, dokonca často stoja vo vode a kvitnú je snáď stále. Nechápem.

Vaše meno:

Katarina S

Katarina S

21.12.2017 16:45

Mám doma niekoľko kusov, no v zime mi nikdy nekvitnú...

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

21.12.2017 20:02

mám ich doma zopár a dve mi budú za chvíľku kvitnúť tak sa veľmi teším ... pretože to je ich druhé kvitnutie... už som si myslela že znova nezakvitnú ale prekvapili ma :-)

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

22.12.2017 08:55

moja práve krásne kvitne.....

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE