Spánková kalkulačka: Kedy musíš ísť spať, aby si bola ráno fit?

Koľko hodín ste spali včera? A predvčerom? A ako ste sa potom ráno cítili? Nedostatok spánku môže byť pre ľudský organizmus kritický, takže je dôležité myslieť na to, ako sa čo najkvalitnejšie vyspať. Možno si to ani neuvedomujete, ale množstvo spánku môže ovplyvniť veľa vecí, a to vrátane vašej váhy, metabolizmu, funkcie mozgu, ba aj nálady. Dá sa nejako spočítať, kedy by sme mali ísť do postele, aby sme boli ráno čerství ako rybičky? Kedy musíte ísť spať, aby ste boli ráno fit?

Základom sú spánkové cykly

Zvyčajne sa hovorí, že by sme mali spať aspoň 8 hodín. V skutočnosti však nemusíme chodiť do postele presne o desiatej večer, aby sme sa prebudili o šiestej ráno. Podľa odborníkov závisí dobrý spánok a dobrý pocit z neho od prirodzeného rytmu nášho tela. Teda nie je až tak dôležité, aby sme išli skoro spať a spali osem hodín, ale mali by sme počas spánku vystriedať niekoľko spánkových rytmov.

Je totiž dokázané, že keď sa prebudíme v nevhodnej časti spánkového cyklu, budeme sa potom ráno cítiť unavenejší, a to aj vtedy, keď budeme spať trebárs aj osem hodín. Naopak, keď prejdeme aspoň jedným spánkovým cyklom, budeme odpočinutejší. Práve so spánkovými cyklami pracuje takzvaná spánková kalkulačka, ktorá vypočíta, kedy by ste mali ísť spať na základe toho, kedy vstávate.

Odporúčame: Domáce zázvorové lízanky: Skvelé na zapálené hrdlo aj tehotenskú nevoľnosť

spánková kalkulačka

Zdroj: Shutterstock®

5 fáz spánku

Jeden spánkový cyklus trvá 90 minút, počas neho prejdeme cez päť štádií spánku – teda štyri štádiá spánku NREM a jednu fázu spánku REM (s rýchlymi očnými pohybmi za zatvorenými viečkami). Pohybujeme sa od ľahkého spánku vo fáze 1 až po hlboký spánok v 4. stupni. V tomto štvrtom stupni je ťažké niekoho prebudiť, avšak keď ho prebudíte, bude sa cítiť veľmi zle. V piatej fáze REM väčšinou snívame a spíme veľmi ľahko.

Dáte si päť alebo šesť cyklov?

Spánková kalkulačka vychádza z toho, že vám dá na výber z viac časov, kedy ísť spať. Dôležité je totiž prebudiť sa po skončení jedného spánkového cyklu. Potom sa budete cítiť vcelku svieži. Ako už bolo povedané, každá spánková fáza trvá priemerne 90 minút. Ak dokážete dokončiť 5 cyklov za noc, získate 7,5 hodiny za noc. Šesť plných cyklov zodpovedá asi 9 hodinám spánku. V ideálnom prípade by ste sa teda mali prebudiť na konci cyklu namiesto uprostred. Budete potom sviežejší a energickejší. Ako si to teda spočítať?

Prečítajte si: Mentolové cigarety v roku 2020 končia: Fajčiarov čaká výrazná zmena!

kedy ísť spať

Zdroj: Shutterstock®

Spánková kalkulačka

Ako teda na to? Keď napríklad vstávate o 5 hodine ráno, môžete ísť podľa kalkulačky spať o 19.45 (9 hodín spánku = 6 cyklov) alebo o 21.15 (7,5 hodiny spánku = 5 cyklov) alebo o 00:15 (4 cykly) a tak ďalej. Kalkulačka počíta aj s 15 minútami, ktoré potrebujeme k zaspaniu. Ideálne je prejsť šiestimi cyklami. Tak čo? Vyskúšate?

Neprehliadni: Aká je múka z bambusových vlákien? Má ti čo poskytnúť?

5 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

18.01.2020 09:33

Výborný článok, rada posuniem!

Vaše meno:

Veronika Marejková

Veronika Marejková

18.01.2020 12:21

Už sa teším keď raz budem môcť spať bez prerušenia. Dúfam že sa toho dozijem. Môj spánok mu totižto kazdu noc niekoľkokrát preruší môj synček a ďalšie bábo na ceste. Teda počítam s tým že sa ešte pár rokov nevyspim.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

18.01.2020 17:17

mne to tak aj vychádza, zvyknem chodiť spať 22.30, vstávam 6.00 = 5 cyklov

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

18.01.2020 22:42

Mne vyhovuje 7,5 hodiny spánku = 5 cyklov.

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

19.01.2020 21:03

keby som šla spať o 19:45 zobudila by som sa okolo 1:00 - 2:00 vyspatá :-D

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE