Stojíte ráno pred zrkadlom a nestačíte sa čudovať tomu, čo to máte s očným okolím? Opuchnuté časti pod očami, inak povedané aj vačky, trápia mnohé z nás. Je to naozaj nepríjemný jav, nakoľko s nimi celkový vzhľad tváre pôsobí akosi unavene a smutne. Pokiaľ si lámete hlavu nad tým, čo môže stáť za nevzhľadnými vačkami pod očami, teraz budú vaše otázky zodpovedané. Poďte sa pozrieť na to, či si za tento jav môžete samy alebo sú príčiny ich vzniku neovplyvniteľné.
Extra háklivá pleť v okolí očí
Keďže pokožka v okolí očí nedisponuje mazovými žľazami, ktoré by zabezpečovali jej ochranu, pričom je aj veľmi tenučká, vychádza z toho jasne, že má väčšie predispozície k rýchlejšiemu vysušeniu, opúchaniu a celkovo k poškodeniu. No predstavte si, že i tieto fakty, ktoré nás navádzajú k jednoduchej odpovedi, nemusia byť pravou, resp. hlavnou príčinou vačkov pod očami.
Pozri aj: VIDEONÁVOD: Ako odstrániť vrásky nad hornou perou?
Keď starostlivosť o očné okolie nepomáha
Pokiaľ ani dostatočná starostlivosť o citlivú pleť v okolí očí, ktorá zahŕňa napríklad aplikáciu očných krémov s látkami ako kolagén, vitamín C, A či kyselina hyalurónová, nespôsobí, že sa opuch pod očami zredukuje, hľadajte príčinu inde. Pravdou je, že na mnohé faktory spôsobujúce nevzhľadné očné okolie niekedy nepomôže ani ten najdrahší a najluxusnejší produkt na pokožku okolo očí, ktorý je dostupný na trhu. Ak vás teda tento problém trápi a chcete sa ho efektívne zbaviť, treba v prvom rade poznať pravú príčinu tohto javu.
Za vačky pod očami môžu nasledovné negatívne faktory. Pozitívnou správou je určite to, že ich môžete, a to v menšej i väčšej miere, predsa len ovplyvniť.
Nesprávna technika odličovania
Ako prvú si spomenieme príčinu, ktorú možno odstrániť celkom jednoducho. Hoci sa už dlhodobo hovorí o potrebe dôkladného odličovania pred spaním, predsa len niektoré dámy túto „povinnú jazdu“ nerobia správne, resp. len ju veľmi rýchlo a povrchne odbijú. Drobné zvyšky líčidiel, napríklad tieňov či riasenky, však dokážu rozdráždiť sliznicu natoľko, že spôsobia nemilý opuch pod očami. Stavte preto vždy na kvalitné odličovacie prostriedky, ideálne dvojzložkové (tie patria medzi tie najúčinnejšie na trhu) a venujte odličovaniu dostatočne dlhú dobu. Tampón namočený v odličovači nechajte chvíľu pôsobiť na oku a následne nánosy líčidiel sťahujte smerom dole, na oko pritom ale zbytočne netlačte.
Aj vankúš pri spánku môže hrať rolu
Za výraznejšie vačky pod očami môže taktiež hromadenie tekutín v tejto oblasti, resp. ich nedostatočné odvádzanie. Deje sa tak napríklad počas spánku na príliš nízkom vankúši. Rovná plocha na spanie teda nie je z tohto hľadiska ideálna. Rozhodnite sa preto radšej pre vyšší vankúš. Pozor však, nie veľmi vysoký, aby zas nezačala trpieť vaša krčná chrbtica. Hromadenie tekutiny v okolí očí však nemusí nutne súvisieť len s výberom nevhodného vankúša. Bohužiaľ, môže to odkazovať aj na zdravotné ťažkosti, napríklad chorobu obličiek. Tu sa však už treba vložiť do rúk lekárov.
Citlivú oblasť očí atakujú aj alergény
Alergici sú na vačky pod očami náchylnejší o čosi viac, pričom tento jeden z príznakov alergie možno začleniť do dlhého zoznamu symptómov rôznorodých alergií. Okrem opuchu na očiach alergikov zvykne potrápiť aj prílišné slzenie či pocit pálenia, svrbenia očí a podobne. Peľ, chlpy zvierat či jedlo – to všetko môže spôsobiť tento nepríjemný jav. V tomto prípade však pomôžu len antihistaminiká na lekársky predpis.
Neprehliadni: Ako zabrániť únave očí pri práci s počítačom? Takto nebude zrak trpieť!
Dehydratácia a nedostatok pohybu
Pod vačky v oblasti očí sa môže podpísať aj zlý krvný obeh či nedostatočné prúdenie lymfy v organizme. Ako ovplyvniť túto situáciu? Krvný obeh môže byť „oriešok“ a istotne problémy s ním treba riešiť s lekárom, avšak lymfu si viete „nakopnúť“ aj tak, že budete dbať na pitný režim. Hneď ráno si naordinujte pohár čistej vody a aspoň krátku rozcvičku. Ak je príčinou lymfa, problém s vačkami by sa mal minimálne zmierniť.
Ach, tá genetika!
Trápia vás vačky pod očami dlhodobo, resp. máte tukové vačky pod očami už od malička prirodzene výraznejšie? V tom prípade je na vine genetika a taktiež plynutie času, ktoré tento vizuálny problém ešte viac zvýrazní. Pokiaľ identifikujete práve genetiku ako hlavnú príčinu vačkov pod očami, nemusíte byť smutné, pretože i to sa dá v dnešnej dobe celkom pekne korigovať. Vyžaduje si to však ochotu ľahnúť si pod nôž plastického chirurga.
Zaujme ťa: Najnovšie vlasové trendy na rok 2020: Buď štýlová s novým vzhľadom!