Správna starostlivosť o živý stromček: Takto ti vydrží až 5 týždňov!

Ak mávate na Vianoce živý stromček, určite to poznáte. Už po vianočných sviatkoch sa jeho konáriky zahýbajú smerom dole, padajú z neho ozdoby aj ihličie. Vedeli ste však, že väčšina živých vianočných stromčekov môže vydržať až dlhých 5 týždňov? Ak sa teda budete o ten svoj riadne starať, odvďačí sa vám tak, že bude ešte po sviatku Troch kráľov vyzerať ako nový a vy nebudete musieť po zemi zbierať suché opadané ihličie. My vám prezradíme, aká je správna starostlivosť o živý stromček!

Vyberte si čo najlepšie

Aj keď túto časť už zrejme máte za sebou, informácie vám určite poslúžia nasledujúce roky. Pri živom stromčeku platí zásada, že ak si vyberiete dobrý kus, poslúži vám dlhšie. Odborníci odporúčajú vyberať stromček z miest, kde je tieň, teda kde nebol stromček príliš dlho vystavovaný slnku. Stromček by mal mať čo najmenej hnedého ihličia a ihličie by malo byť ohybné medzi prstami a nemalo by pôsobením tlaku rúk opadať. Stromček môžete podrobiť aj testu. Zdvihnite ho do malej výšky a nechajte dopadnúť na zem. Ak neopadne žiadne ihličie alebo len veľmi málo, je to zdravý stromček.

Náš tip! Keď už odchádzate s konkrétnym stromčekom, nechajte si od predajcu zrezať kmeň. Čerstvo zrezaný bude dobre sať vodu.

Inšpiruj sa: Vianočné pohľadnice: Vyrob si ich jednoducho sama!

prečo stromček vysychá

Zdroj: Shutterstock®

Voda a chlad

Po príchode domov so stromčekom ho väčšinou niekde uskladňujeme, keďže sa zvykne kupovať v predstihu a mnohí z nás stromček ozdobujú až tesne pred Štedrým dňom. Je veľmi dôležité, kde a ako stromček uskladníte. Musí byť v chladnej (nie však na mraze) miestnosti, kde sa nekúri, no zároveň naň nesmie fúkať ani snežiť, ideálne miesto je teda niekde v garáži. Pripravte si vedro s vodou a stromček doň postavte. Takto uskladnený stromček počká, kým ho postavíte a ozdobíte.

Pozor! Pred tým, než stromček presuniete dovnútra, opäť mierne orežte kmeň. Stačí len pár centimetrov. Treba to urobiť preto, aby stromček opäť začal sať vodu, ktorú bude v teplejšom prostredí domu alebo bytu potrebovať.

ako zabrániť opadaniu stromčeka

Zdroj: Shutterstock®

Správny stojan a prostredie

Dostali sme sa dnu, kde bude stromček zdobiť vašu obývačku po celé Vianoce a pravdepodobne aj na Nový rok a Troch kráľov. To vôbec nie je krátka doba. Niektoré domácnosti dokonca stromček dávajú dole až na konci januára! Stromček nesmie byť za žiadnych okolností umiestnený pri žiadnom tepelnom zdroji, teda pri radiátore, krbe či rúre, a to v prípade, že máte stromček skôr v kuchyni ako v obývačke. V miestnosti, kde sa stromček nachádza, stiahnite kúrenie. Čím chladnejšie prostredie v nej bude, tým menej sa bude stromček vysušovať. 

Nezabúdajme ani na stojan. Mal by byť dostatočne veľký na to, aby udržal aspoň 4 litre vody. Podľa odborníkov by malo ísť na každý 2,5 centimeter priemeru stojanu až liter vody. Trikom je stav vody kontrolovať denne a poctivo ju dolievať tak, aby stromčeku voda nikdy nechýbala. Zamedzíte tak zbytočnému vysychaniu stromčeka.

Náš tip! Aby ste sa vyhli zbytočnému neporiadku, keď uvidíte, že stromček jednoducho odchádza, odzdobte ho a vyhoďte ho. Informujte sa o tom, ako stromček zrecyklovať správnym spôsobom alebo aké sú ďalšie možnosti jeho využitia. Niekedy sa stromčeky dávajú zvieratkám do ZOO, no väčšinou ich smetiari odnášajú v špecifický čas. 

Zaujme ťa: Čo darovať žene pod stromček? Inšpiruj sa tým, čo ju doslova rozžiari

7 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

22.12.2019 08:37

Výborné rady!

Vaše meno:

Pavol Beran

Pavol Beran

22.12.2019 12:26

Stromček som kúpil pred čítaním článku, ale ostatné rady boli použité, tak vidíme ;-)

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

22.12.2019 13:44

když jsou děti velké, máme umělý

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

22.12.2019 15:03

Každý rok kupujem živý stromček a vždycky dlho vydrží

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

22.12.2019 15:34

chcela by som Vianočný stromček v kontajnery.

Vaše meno:

Matej Varga

Matej Varga

22.12.2019 15:44

Ďakujem za tipy :)

Vaše meno:

Edita Paráková

Edita Paráková

23.12.2019 14:29

My máme umelý ale dobré rady to sú.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE