Žena je, prirodzene, len málokedy taká starostlivá, dôsledná a zodpovedná sama voči sebe, ako práve v tehotenstve či počas dojčenia. V tom nám dáte zrejme za pravdu. Káva v tehotenstve a počas dojčenia je preto pomerne sporná a diskutovaná téma. Niektoré (budúce) mamičky kávu úplne automaticky vyradia z denného rituálu, niektorým zase káva prestane chutiť sama od seba (častokrát aj podľa toho dokážu určiť, že sú tehotné) a iné sa tohto obľúbeného nápoja nevzdajú ani v tomto období.
Ale čo na to všetko odborníci? Je v poriadku dopriať si kávu, keď sme v očakávaní, prípadne, keď dojčíme? Ak áno, nie je lepšou voľbou tá bezkofeínová? V nasledujúcich riadkoch vám tieto otázky zodpovieme. Buďte pri tom!
Káva a tehotenstvo
Že sa budúce mamičky automaticky zriekajú cigariet a alkoholu, je prirodzené (teda malo by byť). Ale čo taká káva? Jedným z príznakom tehotenstva (ale rovnako tak to platí aj o období dojčenia) je zvýšená únava. A po čom žena siahne, keď je unavená a chýba jej energia? No áno, po káve. V období tehotenstva sa síce mnohé ženy úplne automaticky kofeínu vzdávajú, ale potešujúce je, že to robiť nemusia. Jediné, čo by mali, je jeho príjem obmedziť, predovšetkým, ak boli zvyknuté na viac, ako tri kávy denne. Vo veľkom množstve totiž kofeín spôsobuje nervozitu a dráždi a to nielen budúcu mamičku, ale aj to stvorenie, ktoré nosí pod srdcom.
Zaujme ťa: Obchádzajú aj teba? Pozri sa, ako bojovať proti mdlobám!
Káva a dojčenie
Pokiaľ ide o obdobie, kedy svoje bábätko dojčíte, pozitívne je, že kávu si úplne odopierať nemusíte. Kofeín sa síce čiastočne prenáša aj do materského mlieka, avšak len v naozaj zanedbateľnom množstve. Nájdite si ale správnu mieru a s popíjaním kávy to určite nepreháňajte. Mnohé mamičky sa obávajú, že ak budú piť kávu a súčasne dojčiť, ich dieťatko bude mať následne problém so spánkom. Túto obavu však odborníci nepotvrdili ako opodstatnenú. V prípade, že kávu pijete výlučne pre jej chuť, nie pre dávku kofeínu, lepšou voľbou a to tak v tehotenstve ako aj počas dojčenia bude dočasné nahradenie klasickej kávy tou bezkofeínovou. Dobrou alternatívou môže byť aj obilninový kávovinový nápoj bez kofeínu.
Kde všade sa nachádza kofeín?
V tejto súvislosti však treba upozorniť, že kofeín sa môže nachádzať aj v čajoch, rôznych ochutených nápojoch, liekoch či v čokoláde a iných potravinách. Káva v tehotenstve a počas dojčenia teda áno, ale s rozumom. V praxi to znamená, že ak si doprajete jednu až dve šálky slabšej kávy denne, nijako tým neuškodíte ani sebe, ani vášmu dieťatku. V číslach hovoríme o maximálnej dávke 150 až 200 mg kofeínu denne. Pri vyššej dávke kofeínu, predovšetkým v ranom tehotenstve, sa môže zvýšiť riziko potratu.
Pite aj čistú vodu!
Ani tu však nezabúdajte na dostatočný pitný režim a ak ste to doposiaľ nespravili, osvojte si rituál – vypiť pohár čistej vody pred každou šálkou kávy. Samozrejme, vodu môžete piť aj po káve, ktorá, ako vieme, ľudský organizmus výrazne dehydratuje, avšak každý kávomil a barista by vám odporučil opačný postup – najprv voda, ktorou sa hydratujete a pripravíte si v ústach vhodné prostredie pre vychutnanie si kávy a až po vode káva, ktorej chuť už nemusíte prebíjať chuťou vody. Samozrejme, to všetko za predpokladu, že sa rady oddávate kvalitnej káve, nie neske s cukrom a mliekom, hoci, proti gustu... :-)
Bude sa ti páčiť: Stará prvorodička: Kedy je správny čas na prvé dieťa?
Na záver teda pripomeňme, že počas tehotenstva alebo dojčenia sa nemusíte vzdávať kávy úplne. Príjem kofeínu však v každom prípade obmedzte na jednu až dve šálky denne, prípadne hľadajte povzbudzujúce účinky vo vitamínoch a bylinkových čajoch a chuť kávy zase v bezkofeínovej káve. Viac, než na rady známych a kamarátok, dajte na vlastný zdravý úsudok.
Neprehliadni: Štýlová aj s bruškom: Inšpirácie, ako sa obliecť v tehotenstve