Kto by nepoznal sladké tropické ovocie, ktoré počas Vianoc nesmie chýbať na štedrovečernom stole.
Ananás je obľúbeným ovocím, ktoré okrem svojej skvelej chuti a originálneho vzhľadu poteší aj naše zdravie. Vďaka množstvu zdraviu prospešných látok a minimu kalórií by sme toto sladké ovocie mali konzumovať počas celého roka.
Ovocie z trópov
Toto obľúbené tropické ovocie pochádza z južnej Ameriky, pravdepodobne zo strednej Brazílie a Paraguaja. V dnešnej dobe sa pestuje najmä vo vlhkých trópoch na celom svete ako sú Havaj, Mexiko, Kuba, Thajsko, Filipíny alebo Brazília.
Odporúčame prečítať: Vypestujte si šampiňóny u vás doma
Liečivé účinky ananásu
Dužina ananásu obsahuje 12 - 18 % cukrov, 0,3 - 0,8 % kyselín, najmä citrónovú, jablčnú a vínnu, 0,2 - 0,5 % bielkovín, 0,15 % tukov, 0,5 - 1,2 % vlákniny. Z vitamínov prevláda vitamín C, beta-karotén, B2, B3, B6, kyselina listová.
Konzumácia ananásu pomáha pri vysokom krvnom tlaku, pri tvorbe svalovej hmoty a je výbornou prevenciou proti svalovej ochabnutosti. Pomáha z tela vylučovať nadbytočné tuky, má protizápalové účinky a vďaka vysokému obsahu vody a vlákniny zlepšuje trávenie. Okrem toho sa v ananáse nachádzajú aj enzýmy, ktoré napomáhajú tráveniu bielkovín.
Odporúčame prečítať: Tiramisu podľa šéfkuchára Žídeka
Kedy je ananás zrelý?
Ananás, rovnako ako iné druhy ovocia, chutí najlepšie zrelý. Vtedy má svoju typicky sladkú chuť a šťavnatú dužinu. Rozoznať však zrelý a nezrelý ananás nie je také jednoduché. Najjednoduchším spôsobom je potiahnuť vnútorný list ananásu, ktorý keď zostane v ruke, ananás je zrelý.
Takéto ovocie by sa malo spotrebovať do niekoľkých dní. Ak kúpite nezrelý ananás, môžete ho skladovať vo vhodných podmienkach až dva týždne. Ideálna skladovacia teplota je 10 – 15 °C, v chladnejších podmienkach by sa mohli vytvoriť na dužine hnedé fľaky.
Odporúčame prečítať: Pestujte chren v záhrade a využite ho v kuchyni
www.shutterstock.com