Trápi ťa nepravidelná menštruácia? Príroda zariadi, aby prišla načas!

Nepravidelná menštruácia je problémom mnohých dievčat i dospelých žien. Za priemernú dĺžku cyklu sa považuje 28 dní, no i mierne odchýlky sú zvyčajne v poriadku.

Niektoré ženy sa však musia trápiť s menštruáciou, ktorá nechodí aj dva mesiace, alebo sa objaví po dvoch týždňoch. Lekári najčastejšie tento problém riešia hormonálnymi liekmi.

Nuž, menštruácia, presná ako hodinky, je snom asi každej ženy. Ako teda upraviť cyklus bez zbytočných liekov? Aké sú najlepšie bylinky na privolanie menštruácie? Ako privolať menštruáciu doma prírodnou cestou? Odpoveď nájdete v nasledujúcom článku.

Možné príčiny nepravidelnej menštruácie a rizikové faktory:

 • hormonálna nerovnováha – poruchy štítnej žľazy, nevyrovnané ženské hormóny, nadbytok testosterónu,
 • syndróm polycystických vaječníkov,
 • endometrióza,
 • útvary na maternici – myómy, polypy, nádory,
 • zápalové ochorenia panvy,
 • predčasné zlyhanie vaječníkov,
 • podváha a podvýživa,
 • nadváha a obezita,
 • poruchy príjmu potravy,
 • nadmerný stres,
 • prichádzajúca menopauza,
 • nadmerná fyzická záťaž,
 • užívanie niektorých liekov (vrátane antipsychotík, antidepresív, chemoterapeutík),
 • chronické ochorenia ženy,
 • pubertálny vek,
 • zmeny v živote (zmeny prostredia, klímy, časových pásiem).

Ako podporiť pravidelnú menštruáciu prírodnou cestou:

1. Škorica

Medzi príčiny nepravidelnej menštruácie patrí aj syndróm polycystických vaječníkov, ktorý sa okrem iného prejavuje aj nestálym cyklom. Výskumy ukázali, že účinným pomocníkom pri liečbe spomínaného ochorenia je škorica. Jedným z dôvodov vzniku syndrómu polycystických vaječníkov je totiž podľa odborníkov inzulínová rezistencia.

Škorica obsahuje látky, ktoré dokážu regulovať príjem inzulínu, teda dokážu upraviť aj cyklus. Navyše, znižuje menštruačné kŕče, takže pomôže aj pri iných menštruačných ťažkostiach. Polovicu čajovej lyžičky škorice rozmiešajte v pohári mlieka a vypite. Zmes je potrebné piť po dobu niekoľkých týždňov. Podľa potreby si ju dochuťte. Vyskúšať môžete i škoricový čaj.

Pozri aj: Klasický štýl a mestská ľahkosť: Trendy na jesennú sezónu

feniklové semienka

Zdroj: Shutterstock®

2. Fenikel

Fenikel je prírodný pomocník, nachádzajúci sa v mnohých domácnostiach. Obsahuje esenciálne látky, ktoré majú priamy vplyv na reguláciu menštruácie. Fenikel patrí medzi rastliny, ktoré výrazne stimulujú prietok krvi v oblasti panvy. Taktiež upokojuje kŕče počas menštruácie.

Dve čajové lyžičky semien fenikla nasypte do pohára s vodou, nechajte odstáť do rána a zjedzte. Konzumujte ich, kým sa váš cyklus neupraví.

3. Zázvor

Tretiu surovinu mnohí z vás nájdu i doma v komore. Ide o zázvor, z ktorého sa najčastejšie varí čaj pri prvých príznakoch nachladnutia. Pomôcť vám však dokáže i v prípade, že vás trápi nepravidelná, alebo veľmi bolestivá menštruácia.

Polovicu lyžičky nastrúhaného čerstvého zázvoru zalejte v pohári vriacou vodou. Nechajte lúhovať 7 až 10 minút a po miernom ochladnutí oslaďte medom alebo cukrom. Čaj si doprajte trikrát denne po dobu minimálne jedného mesiaca.

Odporúčame: TOP recepty na vajíčkovú nátierku – 7 rôznych verzií, ktoré si zamiluješ

alchemilkový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Nepravidelná menštruácia a bylinky:

1. Alchemilka obyčajná / alchemilka žltozelená

Bylinky sú veľmi dobrými pomocníkmi na najrozličnejšie zdravotné problémy, stačí len poznať tie pravé. Pre ženy s nepravidelnou menštruáciou vyrástlo v prírode hneď niekoľko užitočných rastlín. Medzi najznámejšie bylinky na nepravidelnú menštruáciu patrí alchemilka, ktorú v sušenej podobe ľahko nájdete na internete či v obchodoch so zdravou výživou.

Na silný alchemilkový čaj postačí jedna lyžička byliny. Doba lúhovania je zvyčajne 7 minút. Alchemilku je vhodné kombinovať aj s rebríčkom, ideálne v pomere 1:1.

2. Hluchavka biela

Ďalšou ženskou bylinkou na rôzne ženské problémy je hluchavka, ktorá je známa ako žihľava, ktorá nepŕhli. Táto rastlina podporuje zdravie pohlavných orgánov. Na šálku čaju budete potrebovať jednu až dve lyžičky sušenej hluchavky. Nechajte lúhovať päť minút, sceďte a vypite ešte teplé.

Čaj si môžete dopriať nielen pri poruchách ženského menštruačného cyklu, ale aj pri bolestivej menštruácii či narušenej funkcii vaječníkov.

Odporúčame: Ako vyliečiť afty v ústach? Poznáš tieto najúčinnejšie prírodné prostriedky?

šalviový čaj

Zdroj: Shutterstock®

3. Šalvia

Šalvia lekárska je charakteristická svojimi krásnymi fialovými kvetmi. Dôležitejšie však je, aký vplyv má na zdravie človeka. Šalvia je ideálnou rastlinou pre ženy, pretože obsahuje fytoestrogény. Ide o rastlinné hormóny chemicky podobné estrogénom, obsiahnutým v ľudskom organizme.

Šalvia povzbudzuje plodnosť a je riešením mnohých gynekologických ťažkostí. Pri príprave čaju vám postačí jedna alebo dve čajové lyžičky sušenej byliny na pol litra vriacej vody. Čaj pite ešte teplý.

4. Malinový list – ostružina malinová

Maliny sú skvelým letný ovocím, ktoré je plné vitamínov a iných telu prospešných látok. S úpravou menštruačného cyklu vám však asi nepomôžu. Na poruchy menštruácie sú účinné skôr listy rastliny. Na prípravu liečivého čaju môžete použiť čerstvé aj sušené časti ostružiny malinovej.

Ak máte poruke čerstvo narezané listy, budete potrebovať dve až tri lyžičky. Pri použití sušených listov postačí jedna čajová lyžička na 2,5 deci vriacej vody. Čaj nechajte v oboch prípadoch lúhovať 15 minút. Doprajte si dve šálky denne niekoľko dní pred očakávaným príchodom menštruácie.

5. Rebríček obyčajný

Aj rebríček patrí medzi osvedčené byliny pri problémoch s menštruáciou. Čaj z rebríčka odporúča tradičná medicína na reguláciu nepravidelného menštruačného cyklu, ako aj na nadmerné krvácanie počas menštruácie a na intenzívne menštruačné kŕče. Veľmi dobre pomáha najmä u mladých dievčat. 

Aktualizované na 09. 11. 2023

9 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

27.10.2017 08:56

k tomu pridat este cvicenie hormonalnej jogy a vsetko bude klapat presne ako hodinky

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

27.10.2017 12:25

tieto problémy ma už netrápia a vlastne ani nikdy netrápili

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

27.10.2017 13:01

Bylinky pomôžu.

Vaše meno:

Nikola Turková

Nikola Turková

27.10.2017 16:12

Bylinky niekedy skutočne dokážu lepšie pomôcť ako lieky. Treba len vyskúšať a nájsť tie pravé. Želáme pekný deň :)

Monika Červinková

Monika Červinková

27.10.2017 14:34

Celý život mám s tým problém... nepríjemné.. dakujem za článok

Vaše meno:

Nikola Turková

Nikola Turková

27.10.2017 16:10

Dobrý deň, nemáte za čo. Tipov, ktoré by mohli niekomu pomôcť, nikdy nie je dosť. Želáme pekný deň :)

Milka Damašková

Milka Damašková

27.10.2017 16:42

Celý život mám rozhádzané hormóny, menštruáciu mesiac hore-dole... Najviac problémov mi narobilo, keď som sa ocitla v mimoriadne ťažkých situáciách,pod stresom...vtedy sa hormóny doslova zbláznili..lekár mi chcel na to predpísať hormonálnu antikoncepciu, ale tomu som sa radšej vyhla...tiež to riešim čajmi a vcelku to pomáha.Plus -byť hlavne v kľude a netrápiť sa -aj keď toto niekedy neovplyvníš..

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

27.10.2017 19:11

toto už mám za sebou, už som vo vekovej kategórii keď ma trápi osteoporóza ):

Vaše meno:

Dana Hajzušová

Dana Hajzušová

27.10.2017 19:21

nejako ma tie problémy chvalabohu obchádzaju

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

28.10.2017 12:17

Nemám takéto problémy.. Ale škoricu a zázvor milujem ..No fenikel vôbec..!! Akurát vlete som nazbierala a vysušila malinové listy, tak sa teším na čajík z nich ;-)

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

12.12.2017 09:25

"bejvávalo"

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE