Vulvodýnia – nepríjemný ženský problém, o ktorom vedia lekári len málo

Snáď len malú hŕstku žien nepotrápi žiaden ženský problém. Medzi časté gynekologické ťažkosti patria napríklad vaginálne mykózy, s ktorými sa minimálne raz za život stretne až 75 % žien. Nemenej sa vyskytujúcimi ženskými problémami sú aj rôzne poruchy menštruačného cyklu a celkovo problémy spojené s menštruáciou. Okrem toho sa môžu objaviť rôzne zápaly, vo vážnejších prípadoch i problémy s cystami, polypmi či zhubnými nádormi. K ženským problémom patrí aj takzvaná vulvodýnia. Už ste o nej počuli?

Čo je vulvodýnia?

Vulvodýnia predstavuje chronickú, čiže dlhodobo pretrvávajúcu, bolesť, prípadne nepríjemný pocit v oblasti vulvy, teda v okolí vstupu do vagíny. Vulva predstavuje ženské vonkajšie pohlavné ústrojenstvo a je tvorená viacerými časťami. Pozostáva z malých a veľkých pyskov ohanbia, dráždca (klitorisu), vrcholu ohanbia, predsiene pošvy, hľuzy predsiene a malých a veľkých predsieňových žliazok. 

Pojmom vulvodýnia je pritom spravidla označovaná bolesť v danej oblasti, ktorá pretrváva aspoň tri mesiace, pričom nie je známa žiadna zjavná príčina, teda nebola stanovená iná diagnóza nepríjemných ťažkostí. Obvykle sa rozlišujú dve základné formy vulvodýnie, a to generalizovaná a lokalizovaná vulvodýnia. 

  • Lokalizovaná vulvodýnia – problémy (bolesti, nepríjemné pocity) sa prejavujú len v určitej jednej časti vulvy. Obvykle sa dostavujú v dôsledku tlaku na oblasť či pri dotyku.
  • Generalizovaná vulvodýnia – problémy sú prítomné vo viacerých častiach vulvy, a to buď nepretržite, alebo sa opakujú. Dostaviť sa môžu aj bez tlaku na danú oblasť. 

Odporúčame: Svrab – vieš, čo je za vznikom tohto nepríjemného kožného ochorenia?

príznaky vulvodýnie

Zdroj: Shutterstock®

Aké má vulvodýnia príznaky?

Vulvodýnia sa môže prejavovať rôznorodými príznakmi, ktoré každá žena môže pociťovať trochu odlišne. Nepríjemné ťažkosti v intímnej oblasti pritom môžu byť prítomné takmer nepretržite, u niektorých žien sa zase pravidelne objavujú a zase ustupujú. V mnohých prípadoch sa typické prejavy vulvodýnie objavujú pri rôznych aktivitách, ako je zavádzanie tampónu, cvičenie, bicyklovanie, sedenie, pohlavný styk či dokonca pri nosení tesných nohavíc a spodnej bielizne.

Spúšťačom ťažkostí môže byť i menštruácia či stres. U viacerých žien však rozvoj bolesti či iných ťažkostí nemusí podnietiť žiaden vonkajší faktor, pokojne sa môžu objaviť, keď žena nič nerobí či počas nočného spánku.

Pri vulvodýnii môže žena pociťovať niektoré z nasledujúcich ťažkostí:

  • bolesť v určitej časti vonkajších pohlavných orgánov (pri dotyku alebo bez),

  • pálenie v postihnutej oblasti,
  • pocity podráždenia,
  • napätie v lonovej oblasti,
  • svrbenie v určitom mieste,
  • pocity pichania.

Skutočne nie sú známe príčiny vulvodýnie?

Ako sme načrtli vyššie, pojmom vulvodýnia je označovaná dlhodobo pretrvávajúca bolesť v oblasti vulvy bez zjavnej príčiny, teda ak nebola diagnostikovaná iná príčina problému. Pravdou je, že o vulvodýnii sa toho i medzi odborníkmi vie pomerne málo. Príčiny bolestí a nepríjemných pocitov pri tomto zdravotnom probléme nie je možné identifikovať. Diskutuje sa však o viacerých rizikových faktoroch, ktoré môžu prispieť k rozvoju vulvodýnie, respektíve môžu byť akýmsi spúšťačom ochorenia. 

Predpokladá sa, že vulvodýnia sa môže objaviť v dôsledku:

  • poranenia v intímnej oblasti (napríklad po poraneniach nervov),

  • prekonania vaginálnej infekcie,
  • prekonaných zápalov v intímnej oblasti,
  • hormonálnych zmien,
  • alergie,
  • vyššej senzitivity kože v intímnej oblasti,
  • svalových kŕčov v oblasti panvového dna,
  • nadmerného rastu nervov v genitálnej oblasti,
  • predchádzajúcej gynekologickej operácie.

Odporúčame: Nadmerná konzumácia alkoholu: Riziko ktorých ochorení zvyšuje?

liečba vulvodýnie

Zdroj: Shutterstock®

Vulvodýnia a liečba

Keďže nie sú známe príčiny vulvodýnie, jej liečba je pomerne komplikovanou záležitosťou. Ak nie je známa príčina zdravotného problému, spravidla to znamená, že nie je ani známa nejaká špecifická spoľahlivá liečba, ktorá by zdravotný problém odstránila. V prípade vulvodýnie sa uplatňujú viaceré metódy liečby, ktoré sú zamerané na tlmenie a minimalizovanie sprievodných ťažkostí. Obvykle však platí, že je potrebné vyskúšať viacero spôsobov liečby, pretože každej žene môže pomáhať niečo iné.

Vo všeobecnosti sa uplatňujú napríklad lokálne anestetiká vo forme krémov, estrogénové krémy, antihistaminiká, steroidné liečivá, antikonvulzíva, injekcie na blokovanie nervových zakončení v danej oblasti, podľa potreby i antidepresíva. Pomáhať môže napríklad aj fyzioterapia na uvoľnenie svalstva panvového dna, prípadne sa môže osvedčiť injekčná aplikácia botulotoxínu do oblasti vonkajších genitálií. V niektorých prípadoch sa pristupuje k chirurgickému zákroku, počas ktorého je odstránená postihnutá koža alebo tkanivo. 

Iné príčiny bolesti a nepríjemných pocitov „tam dole“

Pri výskyte vyššie spomínaných problémov v intímnej oblasti neváhajte zdravotný stav konzultovať s gynekológom. Bolesti, pálenie a iné nepríjemné ťažkosti sa rozhodne neobjavujú len pri spomenutej vulvodýnii. Vo väčšine prípadov je možné odhaliť ich príčinu. Sprevádzať totižto môžu dlhý raz rôznorodých ochorení, ktoré je možné diagnostikovať testami a vyšetreniami a následne i účinne liečiť. 

Bolesť, pálenie, svrbenie, tlak, opuchy a iné nepríjemné pocity v oblasti vulvy či pošvy môžu súvisieť napríklad s:

  • kvasinkovou infekciou, respektíve vaginálnou mykózou,

  • niektorými sexuálne prenosnými chorobami,
  • užívaním niektorých liečiv,
  • podráždením intímnej oblasti čistiaci prostriedkami, chemikáliami, zložkami v kozmetike a pod.,
  • tehotenstvom,
  • pošvovou suchosťou,
  • atrofiou pošvy.

Odporúčame: Adenóm hypofýzy: Ako sa môže prejavovať nádor na podmozgovej žľaze?

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

3 komentárov

Katarína Konečná

Katarína Konečná

07.04.2022 09:36

ešte som o tejto chorobe nepočula

Vaše meno:

Janka Komadova

Janka Komadova

10.10.2022 06:10

Fúú tak to som netušila že je aj takáto ženská choroba

Vaše meno:

Hanka Malá

Hanka Malá

03.10.2023 22:43

Ahojte, kto má s vulvodyniou skúsenosť?

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.