Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Avšak, v snahe o správnu výchovu dieťaťa máme tendenciu sa nad ním občas doslova vznášať. Nebudeme si klamať, chceme, aby naše deti boli dokonalé a vynikali vo všetkom. Často sa stáva, že túžime po tom, aby dosiahli to, čo sme nedosiahli my a veľmi sme po tom túžili.
Často však máme aj príliš ochranárske sklony. Snažíme sa, aby sa našim deťom nič nestalo. Stále stojíme pri nich a podávame im našu pomocnú ruku. Keď sa učia chodiť, bicyklovať, keď idú prvýkrát do školy,...
Nechoď tam – spadneš! Neloz tam – buchneš sa! Mnohí rodičia sú nonstop v strehu, aby ochránili svoje dieťa a boli pri ňom vždy, keď sa naskytne nejaký problém. Avšak, takáto starostlivosť sa môže javiť ako príliš ochranárska a nemusí byť pre dieťa prospešná.
Dokonca sa hovorí, že našou výchovou môžeme znížiť sebavedomie dieťaťa. Nepatríte náhodou aj vy k helikoptérovým rodičom?
Pozri aj: Ako pripraviť dieťa na súrodenca? Kedy mu oznámiť túto radostnú novinu?
Zdroj: Depositphotos
Čo znamená pojem „helikoptérový rodič“?
Výchova deti môže mať mnoho podôb. Niektorí rodičia preferujú sparťanskú výchovu, iní sú skôr benevolentnejší a nechávajú deťom v živote voľnú ruku – bez akýchkoľvek stanovených pravidiel. No sú tú aj takí, ktorí svojim deťom venujú nadmernú pozornosť.
Helikoptérový rodič – rodičovstvo, ktoré venuje nadmernú pozornosť každému pohybu dieťaťa. Helikoptéroví rodičia sú veľmi angažovaní, prehnane starostliví a neúnavne dohliadajú na každý aspekt života svojich detí. Dokonca majú sklony konať v mene svojich detí.
Helikoptéroví rodičia sa niekedy nazývajú „vznášajúci sa rodičia“, pretože sa vznášajú nad svojimi deťmi. Robia hluk ako helikoptéra a pri prvom náznaku problémov priletia zachrániť svoje deti.
Helikoptérové rodičovstvo – odkiaľ pochádza tento termín?
Pôvodne termín „helikoptérové rodičovstvo" signalizovalo, že rodič patrí medzi generáciu Baby Boomers (t.j. narodených v 40. až 60. rokoch 20. storočia) a deti sú príslušníkmi generácie mileniálov. Tento termín získal pozornosť a slávu začiatkom roku 2000, práve keď mileniáli začali dosahovať vysokoškolský vek.
Helikoptéroví rodičia sú príliš ochranárski a nedokážu pustiť svoje deti „z rúk“. Sú to tí rodičia, ktorí vybavujú všetko za svoje deti, bez ohľadu na ich vek. Pokojne zatelefonujú vedeniu školy v mene svojich deti, aby im vybavili lepšie ubytovanie. Nemajú problém sťažovať sa profesorom na neuspokojivú známku, ktoré ich dieťa dostalo.
Aj keď ide o pomerne novodobý termín, v súčasnej dobe neoznačuje len „baby boomerov“ a mileniálov. Používa sa na označenie rodičov ktorejkoľvek generácie, ktorí sa až príliš zapájajú do aktivít svojich detí. Ktorí prejavujú nadmerné monitorovanie a ochranárske správanie spôsobom neprimeraným vývojovému štádiu ich dieťaťa.
9 príznakov helikoptérového rodiča
Jednou z charakteristík helikoptérového rodičovstva je, že rodičia riadia život svojich detí. Hoci malé deti potrebujú dohľad, kontrolu a vedenie rodičov, aby sa naučili pravidlám sveta, títo rodičia to robia na vývojovo neprimeranej úrovni.
Helikoptéroví rodičia svoje deti neustále kontrolujú. Kontrolujú ich správanie a trvajú na tom, aby im pomáhali s úlohami, ktoré ich deti zvládnu samé. Keď ich deti čelia najmenšej prekážke, okamžite sa vrhajú na záchranu.
- Riešite problémy za svoje deti
- Robíte ich školské úlohy
- Držíte svoje deti „nakrátko“
- Ste sluhom pre vaše deti
- Nedovolíte im zlyhať
- Snažíte sa o dokonalosť svojich detí
- Považujete ich za svoju „trofej“, ktorá musí byť vždy vyšperkovaná
- Voľný čas im vypĺňate aktivitami
- Schvaľujete im priateľov
Neprehliadni: Ako správne vychovávať dieťa? Je lepšie tradičné alebo moderné rodičovstvo?
Zdroj: Depositphotos
Výhody a nevýhody helikoptérového rodičovstva
Na jednej strane sa hovorí o pozitívnom vplyve helikoptérového rodičovstva na detí, no na druhej existuje aj množstvo nevýhod, ktoré sú s týmto typom rodičovstva spájané. Dokonca aj mnohé štúdie uvádzajú pre a proti. Aké sú teda výhody a nevýhody helikoptérového rodičovtstva?
-
Pozitíva helikoptérového rodičovstva
Pedagógovia už dlho uznávajú, že účasť rodičov na vzdelávaní ich detí je dobrá vec. Samozrejme, hovorí sa predovšetkým o primeranej účasti rodičov a nie prehnanej. Primerané zapojenie do vzdelávania je údajne rozhodujúce pre intelektuálny a emocionálny rozvoj žiaka.
Výskumom sa zistilo, že zapojenie rodiča podporuje pozitívnejšie postoje dieťaťa k škole, zlepšuje návyky týkajúce sa domácich úloh, znižuje absencie a pod.
Štúdiou bolo tiež zistené, že angažovanie sa rodičov do života detí má rovnako pozitívny vplyv na ich rozhodovacie schopnosti, fyzické zdravie i kariérny rozvoj.
-
Negatíva helikoptérového rodičovstva
Napriek zisteniam o rodičovskej angažovanosti viaceré štúdie naznačili, že nadmerne ochranárska výchova môže mať negatívne účinky na problémy s duševným zdravím detí. Podľa štúdií deti týchto rodičov majú horšie psychické zdravie, sú náchylnejší na úzkosti a depresie, rovnako tak aj na užívanie návykových látok.
Rovnako deti, nad ktorými rodičia „niesli ochranárske krídla“ sa ťažšie osamostatňujú. Mávajú obrovský strach zo zlyhania, nízke sebavedomie a slabé schopnosti vyrovnať sa s problémami každodenného života.
Možno ste prekročili hranicu škodlivého helikoptérového rodičovstva, ak vaše dieťa:
- sa zdráha povedať vám niečo alebo vás predstaviť svojim priateľom,
- nie je schopné samo čeliť určitým prekážkam primeraným veku,
- začína očakávať, že ťažké úlohy urobíte za neho,
- si nedokáže poradiť v náročných situáciách,
- začína byť asociálne a necíti sa dobre v kontakte s novými ľuďmi.
Je pochopiteľné, že chcete svojim deťom venovať veľkú pozornosť. S nárastom internetu a sociálnych médií môže byť uplatňovanie hraníc skutočne výhodné. A hoci je dôležité venovať pozornosť tomu, čo vaše deti robia, čo sledujú a koho sledujú na sociálnych sieťach, netreba zachádzať až príliš ďaleko – aj vy, ako rodičia, si musíte nastaviť hranice. Je lepšie s dieťaťom komunikovať a vysvetliť im všetky nástrahy!
Ako sa „zbaviť“ helikoptérového rodičovstva
Našli ste sa v tomto štýle výchovy svojho dieťaťa či detí? Ak chcete dať deťom voľnú ruku a netúžite byť až príliš ochranársky, mali by ste podniknúť isté kroky, vďaka ktorým sa vaše deti stanú nezávislejšími.
V praxi to znamená nechať deti bojovať, dovoliť im byť sklamané a pomôcť im prekonať neúspech. Znamená to tiež nechať deti robiť úlohy, ktorých sú fyzicky a psychicky schopné. Povoľte uzdu a nechajte deti rozhodovať sa samé. Len tak z nich vyrastú odolné a sebavedomé osoby, ktoré tento svet potrebuje!