Už sme vám poskytli rady na to, ako sa bez problémov opáliť a neostať pri tom so spálenou kožou. Ale viete, ako si toto opálenie udržať? Nie je to nič náročné, avšak treba na to myslieť ešte predtým, než odídete na dovolenku alebo na kúpalisko. Toto sú rady, ktoré by ste si mali osvojiť skôr, než sa rozhodnete ísť opaľovať!
Kto by nechcel mať celé leto krásnu, dohneda opálenú pokožku? Asi každý, i keď cesta k tomu, ako ju získať, nie každému vyhovuje. Sú ľudia, ktorí sa opália už len keď vyjdu z domu, iní na to potrebujú hodiny ležať na slnku. Avšak, ak sa už opálite, chcete aby vám to vydržalo čo najdlhšie. Pozrite sa spolu s nami na jednoduché rady, ktoré vám zabezpečia opálenú pokožku po celé leto!
Pomaly ďalej zájdeš
Chystáte sa večer na parádnu akciu a máte iba jedno dopoludnie na to, aby sa z vašich bielych nôh stali snedé? Pozor, takto to nikdy nerobte, pokiaľ chcete, aby vám opálenie vydržalo čo najdlhšie! Pomalšie, pozvoľné opaľovanie vydrží oveľa dlhšie, než rýchle, ktoré nadobudnete behom jedného dňa. Väčšinou totiž aj tak skončíte celí červení a spálení.
V takýchto prípadoch, keď sa chceme čo najrýchlejšie opáliť, dokonca zvykneme vynechať opaľovací krém, aby to opálenie bolo naozaj rýchle. Pokožka síce postupne z červenej prejde do peknej hnedej, avšak behom pár týždňov už bude opäť biela. Oveľa lepšie je sa opaľovať postupne, s krémom s dostatočným ochranným faktorom a preskočiť červenú fázu. Takto docielite aj niekoľkomesačné krásne opálené telo. Odporúča sa začať s ochranným faktorom 30 a postupne, po pár dňoch, strávených na slnku, môžete pokojne prejsť na nižší faktor.
Neprehliadni: Toto si možno nečakala! Lieky a slnko sa nemusia znášať. Pozri, kedy!
Nekončí to opaľovaním
Ak ste po celodennom slnení sa prišli domov, nesmiete zabudnúť aj na starostlivosť po opaľovaní. Opálená koža má sklony k väčšiemu vysušovaniu a tak ju musíte dôkladne hydratovať. Ideálne krémami, ktoré sú na to určené. Tie obsahujú upokojujúce zložky, ktoré zmiernia prípadné poškodenie pokožky a okrem toho tieto krémy a mlieka dokážu udržať opálenie. A to nie je všetko, na čo po opálení nesmiete zabudnúť!
Opálenej pokožke pomôže aj peeling. Môžete si povedať, že práve ten si počas dovolenky či po opaľovaní rozhodne robiť nebudete, pretože určite to uškodí vašej pokožke aj vášmu snedému odtieňu, ale nie je to tak. Peelingom pomôžete vrchným častiam kože, ktoré už odumreli, odísť preč, čím sa vaše opálenie zvýrazní. Vďaka tomuto procesu sa dokonca výživné a hydratačné krémy lepšie a rýchlejšie vpijú do pokožky a vy tak budete krásne hnedá aj s príchodom jesene. Opáleniu môžete dopomôcť aj dostatočným pitným režimom, betakaroténom, či už v zelenine alebo vo forme tabliet a opálenie priebežne zvýrazníte samoopaľovacím krémom.
Naopak, čo nerobiť?
Tak a teraz si držte klobúky! Existujú dve veci, ktoré nášmu opálenému telu neprospievajú a nikto o tom nevie. Tým prvým je chlór, s ktorým sa najčastejšie stretávame na kúpalisku v bazéne a druhým je solárium. Obe tieto veci totiž pokožku veľmi rýchlo vysušujú a urýchľujú jej odlupovanie. Je dokonca dokázané, že ľudia, ktorí pravidelne navštevovali solárium počas celého roka, sa pomalšie a ťažšie opaľujú. Samozrejme, určite existujú mnohé výnimky. Okrem iného to spôsobuje napríklad aj horúca sprcha, ktorú si ale v týchto horúčavách málokto z nás dáva.
Pokiaľ si nedokážete predstaviť leto či letnú dovolenku bez bazéna so studenou vodou, vyskúšajte aspoň vyššie uvedené tipy a pridajte ešte čerstvé šťavy. Áno, najlepšou voľbou je čerstvá mrkvová šťava, ktorá vám zaručí krásnu pokožku a okrem iného aj zdravé oči. Nahradiť ju môžete aj paradajkovou šťavou, ktorá takisto obsahuje veľké množstvo betakaroténu.
Mrkni sem: Tajomstvo krásy: Ako sa vyhnúť spáleniu pokožky a udržať jej mladosť?