Žiaľ, dostali sme sa do situácie, kedy sú ochranné rúška najdrahšou komoditou súčasnosti. Kým kedysi boli dostupné na milióny, dnes sú vzácnosťou, preto sa aj ich cena šplhá do závratných výšin. Zo dňa na deň sa stalo, že sklady s rúškami ostali prázdne. Nemajú ich v nemocniciach, nemajú ich lekári, ktorí ako prví prichádzajú do styku s pacientmi, nemajú ich v lekárňach, dokonca ich nenájdete ani v stavebných potrebách. Rúška sú všade vypredané a aj keď vláda hovorí o miliónoch rúšok, ktoré majú byť opäť dostupné, nie sú primárne určené pre širokú verejnosť. Nám preto neostáva nič iné iba si ich vyrobiť.
Rúška sa javia ako najlepšia ochrana pred šírením koronavírusu (COVID-19). Aj keď si mnohí hovoria, že rúška sú úplnou zbytočnosťou, pretože nás pred vírusom neochránia, odborníci tvrdia pravý opak. Rúško totižto dokáže zachytiť všetky kvapôčky vírusu a tým vám pomáha chrániť sa pred nákazou. Ak sa neušlo ani vám, tak si ho poďte spolu s nami vyrobiť.
Odporúčame: Čo telo ničí viac než cigarety? Budeš prekvapená!
Na výrobu rúška budete potrebovať:
- bavlnenú látku (napríklad takú, aká sa používa na výrobu perín alebo plachty na posteľ),
- ihlu a niť (poprípade šijací stroj),
- gumu alebo šnúrku,
- širšiu stuhu (nie je nutná).
Z látky (my sme použili bavlnené plátno) si vystrihnite obdĺžnik vo veľkosti 17,5 x 34 cm a 2 menšie obdĺžniky vo veľkosti 5 x 12 cm. Ak robíte rúško pre dieťa, tak si vystrihnite obdĺžnik vo veľkosti 14 x 29 cm. Ak ste sa rozhodli využiť širšiu stuhu, ktorú ste našli zabudnutú v šuplíku, tak menšie obdĺžniky nebudete potrebovať.
Bavlnenú látku (väčší obdĺžnik) preložíme na polovicu, zošijeme z rubnej strany a následne vzniknutý tunel prevrátime. Vznikne nám tak (takmer) štvorec, pri ktorom si naznačíme 2,5 cm od zošitej časti. Od danej vzdialenosti začneme vytvárať záhyby a tie si prišpendlíme, aby sa nám ľahšie šilo. Najlepšie je vytvoriť 3 záhyby tak, aby v konečnom výsledku malo rúško 10 cm.
Následne k bokom rúška prišite širšiu stuhu alebo vystrihnuté obdĺžniky a vytvorte si tunel, cez ktorý navlečiete gumu. Dĺžka guma závisí od toho, pre koho je rúško určené. Ak ich plánujete spraviť vo väčšom množstve, tak pri pánskom rúšku si namerajte 24 cm gumu, pri dámskej 22 cm a pri detskej 20 cm. Ak robíte pre seba, tak si gumu odmerajte podľa seba.
Počítajte s tým, že pôvodná dĺžka počíta už s pridanými centimetrami na odšitie – v tomto prípade už nemusíte pridávať ďalších 0,5 cm na odšitie látky.
Prečo si vyrobiť bavlnené rúško?
Všetci sme nahnevaní, pretože nikde nie sú k dispozícii jednorazové rúška a pritom vláda nás poúča, že sa máme chrániť. A teda nielen seba, ale aj svoje okolie. Ale zatiaľ, čo jednorazové rúška sú určené na jedno použitie, nanajvýš dve, tak bavlnená rúška v tomto majú navrch. Stačí ich po jednom dni vyprať alebo napariť žehličkou a zahubiť tak všetky baktérie, ktoré sa na ňom počas dňa usadili, pomocou pary.
A aj keď sa hovorí, že najlepšie je ostať doma, niektorí do práce chodiť musia! Chráňte tak seba, svoju rodinu a rovnako aj svoje okolie. Rúško je pre vašu ochranu, nie je to žiaden estetický alebo módny kúsok a nemusí vyzerať dokonalo!
Neprehliadni: Čo je vírus? Ktoré ochorenia vírusy spôsobujú a ako sa ochrániť?