Ak máte radi vôňu čerstvých byliniek a omáčku bez rozmarínu alebo bazalky si už neviete predstaviť, vypestujte si čerstvé bylinky doma.
Nemusíte byť expert v záhradkárčení a mať prehľad o pestovateľských podmienkach každej bylinky. Stačí vám kvalitná pôda, semienka a po čase sa budete môcť pochváliť vlastnou bylinkovou záhradkou.
1. S dobrou pôdou porastú rýchlejšie
Ak si zaobstaráte bylinky zo supermarketu, doma ich čo najskôr presaďte. Kvalitná pôda je jedna z najdôležitejších vecí, na ktoré by ste pri sadení byliniek mali myslieť. Hoci nevyžadujú žiadnu špeciálnu pôdu, dariť sa im bude v ľahšej pôde s trochou hnojiva.
Odporúčame prečítať: 8 večerných maškŕt, z ktorých nepriberieš
2. Parapet je ideálny
Bylinky podobne ako väčšina rastlín potrebujú svetlo. Vyhovujú im slnečné miesta v byte, ktoré pri silnom letnom slnku môžeme zatieniť žalúziami. Rýchlosť rastu ovplyvníte aj správnou teplotou, ktorá sa pohybuje okolo 15 až 20 stupňov Celzia.
3. Bez vody neporastú
Starostlivosť o bylinky nie je náročná, ale vyžaduje istú dávku pravidelnosti. Hoci väčšinu izbových rastlín stačí polievať jedenkrát do týždňa, bylinky by ste mali polievať každý druhý deň menším množstvom vody.
Odporúčame vyskúšať: Vyskúšajte v kuchyni rôzne druhy tekvíc
4. Začnite s pažítkou
Ak ste sa rozhodli vytvoriť doma vlastnú bylinkovú záhradu, nerobte si zo začiatku veľké ciele. Najskôr vyskúšajte pestovanie menej náročných rastlín ako sú pažítka alebo bazalka. Keď sa im bude dariť, pridajte ďalšie bylinky a postupne si vytvorte vlastný bylinkový raj.
5. Korenie do kuchyne
Pri výbere tých správnych byliniek by ste mali myslieť na to, aké jedlá doma najčastejšie pripravujete. Tymián je vhodný na dochucovanie omáčok, mätu využijete do limonád a teplých čajov. Rozmarín môžete využiť pri pečení mäsa a levanduľa vám rozvonia celý byt.
Odporúčame prečítať: Takto si pripravíte pravé mexické guacamole
www.shutterstock.com