S príchodom jesenných dní sa mení nielen počasie, ale aj naša nálada. Zamračené a najmä kratšie dni spôsobujú, že človek stráca na výkonnosti, cíti sa unavený a stráca radosť zo života.
V ľahších prípadoch jesennej depresie pomôže pozitívne myslenie a časté prechádzky, ťažšie prípady vyžadujú dlhodobú liečbu.
Depresia z počasia
Depresia je stav charakterizovaný beznádejou, pocitmi viny a stratou chuti do života. Na rozdiel od sezónnej depresie však nie je viazaná na časové obdobie. Jesenná depresia sa objavuje na jeseň a v zime a mizne zvyčajne na jar. Od iných typov depresie sa líši aj tým, že je sprevádzaná zvýšenou chuťou do jedla, zvýšenou spavosťou a večerným zhoršením nálady.
Odporúčame prečítať: 8 večerných maškŕt, z ktorých nepriberieš
Aké sú najčastejšie príznaky?
- únava, ospalosť, malátnosť
- zhoršenie sústredenia
- prejedanie sa
- strata nálady
- neschopnosť tešiť sa
Nepodľahnite zlej nálade
Sezónnymi depresiami trpia najmä ženy. U mužov sa síce vyskytujú v menšej miere, ale na rozdiel od žien býva priebeh depresie ťažší. Z hľadiska veku postihuje najmä mladších ľudí, ale zmeny počasia dokážu negatívne vplývať aj na ľudí v staršom veku.
Odporúčame vyskúšať: Vyskúšajte v kuchyni rôzne druhy tekvíc
Venujte sa obľúbeným činnostiam
Ak cítite, že máte niektoré z príznakov depresie, nesnažte sa nasilu meniť svoje myslenie. Neklaďte na seba vysoké nároky, spomaľte životné tempo a venujte sa veciam, z ktorých máte radosť. Ideálne sú dlhé prechádzky v prírode, športovanie alebo práce v záhrade.
Nesnažte sa izolovať od rodiny a priateľov, buďte v kontakte aspoň s najbližším okruhom svojich blízkych. Počas slnečných dní trávte čas vonku, aby ste načerpali pozitívnu energiu. Pamätajte na to, že chladnejšie počasie a kratšie dni môžu byť aj na niečo dobré. Budete mať viac času na čítanie obľúbených kníh pri čaji alebo na svoje koníčky.
Odporúčame prečítať: Takto si pripravíte pravé mexické guacamole
www.shutterstock.com