Ako piť kávu, aby nám prospievala a neškodila?

Pitie kávy má na naše telo mnoho pozitívnych účinkov. Tak napríklad: pitie kávy predchádza Alzheimerovej chorobe, Parkinsonovej chorobe, čistí črevá, pomáha pri trávení, stimuluje centrálnu nervovú sústavu, zlepšuje pamäť, pozornosť aj sústredenosť. Prečo potom niektorí ľudia po káve trpia stratou sústredenia, pocitom ťažoby na žalúdku či kyselinou? 

Pozri tiež: Môže byť bezkofeínová káva chuťovo dobrá a kvalitná?

koľko kofeínu obsahuje káva

Zdroj: Zlaté zrnko

Kofeín

Kofeín vytvára v tele rôzne reakcie. Na jednej strane síce stimuluje centrálnu nervovú sústavu, zároveň ale zrýchľuje metabolizmus. Šálka kávy nám zvýši výkon mozgu, ktorý sa viac sústredí a je pozornejší. Ak to ale s kofeínom preženieme, telo nám to dá najavo prostredníctvom rýchleho búšenia srdca a miernej nervozity. A nikto sa nevie sústrediť, keď je nervózny.

Množstvo kofeínu, ktoré by mal človek denne prijať, nie je pre každého rovnaké! Už ste to určite počuli: „Vraj môžem bezpečne vypiť 4 šálky denne, niekde som to čítal.“ Každý človek má iný metabolizmus, inú životosprávu a iný spôsob života, preto kofeín nepôsobí na každého rovnako. Okrem toho, nie každá šálka kávy obsahuje rovnaké množstvo kofeínu. Najmenej kofeínu obsahuje Arabika rastúca vo vysokých nadmorských výškach okolo 2000 m.n.m. Každá takáto vysoko rastúca káva by mala mať označenie o nadmorskej výške na zadnej strany obalu. Spôsob a dĺžka lúhovania alebo extrakcie kávy tiež ovplyvňuje množstvo kofeínu v šálke.

Čiže ak pijete espresso pripravované z kávovaru na espresso – čím menšie množstvo kávy v šálke, tým menej kofeínu, aj keď chuť môže byť paradoxne výraznejšia. Kofeín nemá chuť, preto priamo neovplyvňuje to, či je káva chuťovo výrazná! Ak potrebujete espresso zjemniť, odporúčame pridať horúcu vodu.

Ak pijete kávu zalievanú alebo filtrovanú – čím dlhšie je káva v kontakte s horúcou vodou, tým viac kofeínu a trieslovín sa do kávy vylúhuje.

ako si vybrať kvalitnú kávu

Zdroj: Zlaté zrnko

Kvalita kávy

Samozrejme, kvalita kávových zŕn je veľmi dôležitá. Zrnko by nemalo byť viditeľne fľakaté alebo poškodené.

Praženie kávy

Ak vám káva spôsobuje ťažobu na žalúdku, vyhnite sa silno praženým kávam. Spoznáte ich tak, že zrnká kávy sú sfarbené do tmavohneda až čierna a na povrchu je viditeľný mastný povlak. Tieto kávy sú pražené pri tak vysokých teplotách, že zrnko vypustí všetky oleje na povrch, preto sú zrnká mastné a chuť kávy je výrazne horká/spálená. Ak je káva pražená príliš svetlo, môže naopak spôsobovať kyselinu. Ako uvádzajú aj viaceré zahraničné štúdie, najlepšie na trávenie sú stredne pražené kávy, ktoré sa pražia dlhšie pri nižších teplotách.

Odporúčame: Ako zistiť, koľko kofeínu obsahuje šálka kávy?

Vianočná káva

Zdroj: Zlaté zrnko

Espresso so šľahačkou, orechmi a karamelom

Najskôr si roztopíme cukor a vytvoríme si z neho karamel. Zo vzniknutého karamelu si na papieri na pečenie vytvoríme mriežku. Následne si rozdrvíme orechy a pripravíme espresso. Na vrch espressa dáme šľahačku, posypeme orechmi a dozdobíme stvrdnutou mriežkou z karamelu.

Vychutnajte si lahodnú kávu, ktorú môžete na e-shope www.zlatezrnko.sk získať s 10 % zľavou, a to vďaka kódu „kzk"! Doprajte si aj vy ten najlepší životabudič :).

14 komentárov
Lucia Valková

Lucia Valková

20.12.2019 05:04

Kávu si doprajem každý deň,samozrejme v rozumnej miere...

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

20.12.2019 07:22

Každý človek má iný metabolizmus, inú životosprávu a iný spôsob života, preto naozaj množstvo kofeínu, ktoré by mal človek denne prijať, nie je pre každého rovnaké; veľmi dobrý článok!

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

20.12.2019 12:21

Ďakujem za zaujímavý článok, práve si idem variť kávu :)

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

20.12.2019 14:16

práve som jednu dopila, kávu mám rada a väčšinou si dám za deň tri šálky

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

20.12.2019 15:10

kávu si dávám ráno a po obědě, ráno s mlékem

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

20.12.2019 23:31

Kávička musí byť každý deň po raňajkách.Mne stačí jedna za deň.V článku som sa dozvedela nové veci o káve.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

21.12.2019 09:07

Pijem 2 až 3 denne...

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

21.12.2019 11:02

Milujem tento životabudič ....

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

21.12.2019 18:10

Bez kávy si neviem predstaviť deň, dávam si denne 2-3 a vychutnávam si ju

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

21.12.2019 18:38

zaujímavý článok pre mňa kávičkárku

Vaše meno:

Pavol Beran

Pavol Beran

22.12.2019 12:30

My sme si s manželkou kúpili kávovar ,ktorý melie kávu a to z dôvodu, aby sme nepili instantné kávy alebo aby sme dlho neluhovali mleté kávy.Tá kvalita a chuť sa nedá porovnať.Perto najdôležitejším rozdielom je príprava a výber kávy;-)

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

27.12.2019 14:42

najradšej mám kávu zalievanú.instantné kávy nepijem,nechutia mi.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

30.12.2019 15:45

Mám rada kávičku pijem ju ráno a poobede

Vaše meno:

Anna Bútorová

Anna Bútorová

30.12.2019 19:13

Niet na šálku kvalitnej kávy...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE