Ako zvládnuť Vianoce bez zdravotných problémov? Drž sa TÝCHTO zásad!

Už zajtra mnohí z nás zasadnú k štedrovečernému stolu a budú si pochutnávať na všetkých tých dobrotách, ktoré si počas celého dňa pripravovali. Niekde robievajú kapustnicu, inde zase hubovú alebo šošovicovú polievku. Niektorí vyprážajú kapra, iní si radšej pochutnávajú na lososovi alebo na inej rybke. Samozrejme, stoly sú plné a od stola sa neodchádza dovtedy, kým z každého neochutnáte. Ale tým to nekončí. V maškrtení sa pokračuje aj po večeri, pretože všetky gazdinky začínajú vyťahovať poskrývané vianočné zákusky, ktoré tak usilovne piekli.

Každý rok sa následne sťažujeme na pocit plnosti a na priberanie. Veď kto tomu všetkému môže odolať? Asi nikto! Ako však zvládať Vianoce bez väčších zdravotných problémov?

vianočné pokrmy

Zdroj: Shutterstock®

Čo spôsobuje prejedanie sa?

Po mesiacoch stresu z nakupovania vianočných darčekov a pracovných povinností sa zrazu ocitáme v „pokojovom režime“. Zrazu môžeme oddychovať, spať koľko sa nám chce (ak nemáme deti) a leňošiť jedná radosť. Užívame si pocit pohody, ktorý kombinujeme s pôžitkom z jedla. Nerešpektujeme žiaden pocit sýtosti a jeme, aj keď už máme dosť len preto, lebo je to všetko chutné a lákavé.

Takéto nárazové prejedanie môže viesť v prvom rade k pocitom plnosti a ťažoby na žalúdku. Okrem toho sa však môže dostaviť bolesť brucha, pálenie záhy, nafukovanie a dokonca aj hnačka. Pravdupovediac, toto nie sú žiadne problémy, ktoré by vás mali nasmerovať priamo do nemocnice. Samé odznejú hneď, ako svojmu telu doprajete diétu a správne stravovanie.

V krajných prípadoch môže vianočné prejedanie sa (hlavne v dôsledku mastných a vyprážaných jedál) viesť k pankreatitíde, žlčníkovej kolike, zápalu pankreasu, podráždeniu žalúdka či k žlčníkovému záchvatu. V prípade týchto zdravotných komplikácii je lepšie vyhľadať odbornú pomoc!

Pomoc by ste mali vyhľadať v prípade, ak pociťujete niektorý z nasledujúcich problémov:

  • intenzívna bolesť v brušnej dutine (najmä, ak neustupuje ani po niekoľkých hodinách),
  • opakované zvracanie,
  • zastavené vetry či problémy so stolicou.

Pozri aj: Zvyky na Štedrý deň: Dodržuješ niektoré z nich aj ty?

ako zmierniť pocit plnosti

Zdroj: Shutterstock®

Čo robiť, aby sme sa vyhli sviatočným problémom z prejedania sa?

Síce je lákavé ľahnúť si pred televízor a s plným bruchom sledovať vianočné filmy, nemali by ste zanedbávať pohyb. Odborníci apelujú na ľudí, aby boli aj počas sviatkov aktívni a nestali sa z nich ľadové medvede. Ak ste zvýšili príjem, musíte zvýšiť aj kalorický výdaj, čo dosiahnete jedine pohybom. Oblečte sa a vyrazte na mrazivú prechádzku do mesta alebo do lesa. Bude vám oveľa lepšie. Ak máte deti, vytiahnite sane a užite si zimné radovánky. Pocit plnosti ustúpi a vy nebudete pociťovať ťažobu na žalúdku.

Aj počas sviatkov platí, že by sme si mali denne dopriať jednu až dve porcie ovocia a tri a štyri porcie zeleniny (mrkva, hrášok a zemiaky v zemiakovom šaláte sa nepočítajú). K tomu pridajte vlákninu, hrsť orechov a zabudnite na alkohol – toto je recept, ako zvládnuť aj sviatočné prejedanie sa. Ak si doprajete niečo nezdravé, doprajte si aj niečo zdravé!

Myslíte tiež na to, že nemusí byť všetko nutne vyprážané. Mastné jedlá sú príliš ťažké, tak namiesto obaľovania ryby v trojobale ju šupnite do rúry a ugrilujte s bylinkami. Tatársku omáčku v majonézovom šaláte nahraďte jogurtom a pokúste sa povedať nie aj zákuskom.

Neprehliadni: Vianoce ako spúšťač smútku: Pozor, povianočná depresia existuje!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

1 komentár

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

23.12.2021 07:17

Účinné zásady ako zvládať Vianoce bez väčších zdravotných problémov.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.