Denno-denne svojmu telu dodávame množstvo vitamínov, ktoré potrebuje pre správne fungovanie. Či už tie prírodné (z ovocia, zeleniny a pod.) alebo umelé vitamíny (výživové doplnky), všetky nám pomáhajú chrániť náš organizmus pred chorobami a dokonca mnohé majú pozitívny vplyv aj na našu pokožku, vlasy či nechty. Počas letného obdobia nedáme dopustiť na beta-karotén, ktorý nám pomáha získať krajšie opálenie. V zimnom období zase náš imunitný systém podporujeme vitamínmi, ako je vitamín C alebo vitamín D, určený na podporu imunitného systému. Naša pleť potrebuje zinok, ale aj vitamín E, vitamín K a pod. Chrupavky a kĺby zase pre správne fungovanie potrebujú kolagén. Takto by sme mohli pokračovať, ale okrem toho, že nášmu telu dodávame vitamíny, tak nevedomky ho zahlcujeme aj antivitamínmi, ktoré už také prospešné nie sú.
Zaujme ťa: Nadmerná konzumácia alkoholu: Riziko ktorých ochorení zvyšuje?
Čo sú antivitamíny?
V jednoduchosti povedané, antivitamíny sú vitamíny, ktoré dokážu zrušiť všetky účinky pozitívnych vitamínov potrebných pre náš organizmus. Antivitamíny v podstate ničia silu všetkých vitamínov, a tak nie sú pre náš organizmus prospešné, respektíve nemajú naň žiaden vplyv.
Antivitamíny sa svojou štruktúrou podobajú na vitamíny, preto je veľmi ľahké zničiť ich účinky. Samozrejme, treba si uvedomiť, že antivitamíny nielenže rušia účinky vitamínov, ale tiež spôsobujú choroby, ktoré vznikajú v dôsledku nedostatku vitamínov v organizme.
Antivitamíny sa pritom nachádzajú v mnohých surovinách, ktoré bežne konzumujeme a pri niektorých by sa dokonca dalo povedať že ich konzumujeme na dennej báze. Aj to môže byť teda príčinou, prečo vám vypadávajú vlasy alebo sa tvoria vyrážky, a to aj napriek tomu, že užívate vitamíny.
Antivitamíny medzi liekmi
Lieky sú na to, aby nám pomáhali. Ale niektoré nám na jednej strane môžu pomôcť, no tej druhej zase ublížiť. Hovoriť môžeme napríklad o antibiotikách, ktoré nám pomáhajú zbaviť sa chorôb bakteriálneho pôvodu. Preto mnohí odporúčajú antibiotiká kombinovať s probiotikami, aby sme nimi nezničili svoje trávenie a ďalšie procesy v organizme.
Medzi ďalšie lieky z radu antivitamínov patria lieky na tlak. Tie zväčša naše telo uberajú o vitamín C, ale aj o niektoré vitamíny skupiny B. Ďalšou kategóriou týchto liekov sú preháňadlá. Tie pri dlhodobom užívaní môžu zabrániť vstrebávaniu vitamínov A, D i E – teda tých vitamínov, ktoré sa rozpúšťajú v tukoch. V neposlednom rade je to aj hormonálna antikoncepcia, ktorá narúša účinok vitamínu B2 i B6 a taktiež vitamínu E.
Neprehliadni: Čaj proti kašľu i nádche: Ktoré bylinky ti pomôžu zbaviť sa choroby raz-dva?
Antivitamíny medzi nápojmi
Určite vás neprekvapí, keď povieme, že tým najhorším nápojom pre náš organizmus je alkohol. Alkohol je metlou ľudstva a dokáže poriadne vymiesť aj náš organizmus. Alkohol je v podstate druhom antivitamínu, ktorý zabraňuje vstrebávaniu vitamínov skupiny B.
V ďalšom rade je to kofeín, ktorý síce dodáva nášmu telu energiu, no na strane druhej nás oberá o vitamíny skupiny B. A nehovoríme len o kofeíne obsiahnutom v káve. Rovnako pôsobí aj kofeín v kolových nápojoch, v čokoláde či čiernom čaji.
Antivitamíny v strave
Čerstvé ovocie i zelenina obsahuje množstvo vitamínov, preto odborníci odporúčajú konzumovať ich v čo najväčšej možnej miere. Prírodné vitamíny sú totižto o niečo lepšie ako tie umelé. Ale na čo by ste si mali dávať pozor, sú údeniny. Nielenže sú rakovinotvorné, ale tiež nás oberajú o vitamín C a rovnako aj o vitamín E.