Varovné signály ľudského tela, ktoré sa nám snažia niečo dôležité naznačiť, by sme nikdy nemali ignorovať a mali by sme s nimi vyhľadať odborníka. Za lekárom by sme mali zájsť najmä vtedy, keď sa s nepríjemnými signálmi stretávame častejšie a opakujú sa. Čo nám naznačuje napríklad také svrbenie v podpazuší? Prečítajte si o tom, ako nám môže podpazušie signalizovať zdravotné problémy prostredníctvom hrčiek, vyrážok a bolesti.
Varovné signály podpazušia
Problém s lymfatickými uzlinami, infekcie, ba dokonca aj nádor… To všetko môže byť dôsledkom vášho ignorantského postoja k varovným signálom podpazušia. Aby ste tieto problémy vedeli včas identifikovať a zároveň ich odlíšiť od celkom normálneho stavu, ktorý pravdepodobne nesignalizuje vôbec nič, čítajte ďalej.
Svrbenie a vyrážky v podpazuší
Mierne svrbenie v podpazuší, najmä keď sa nešetrne oholíte, nemusí znamenať žiadny problém a je potrebné ho jednoducho prečkať. Ak však svrbenie neprechádza, alebo k nemu došlo z ničoho nič, môže to znamenať, že vám niečo nesedí. Najčastejšie máva pokožka podpazušia problém s látkou, ktorú nosíte alebo s kozmetikou, ktorú používate. Pozor si dajte aj na pravidelnú výmenu hlavice holiaceho strojčeka.
Čo teda môže nepríjemné opakujúce sa svrbenie v podpazuší znamenať? Zväčša hubovú infekciu, na ktorú vám musí nasadiť liečbu lekár. Podobne je to aj s vyrážkami. So začervenanou pokožkou s malými vyrážkami navštívte lekára, môže totiž ísť o kvasinkovú infekciu, ktorej sa v prostredí podpazušia zvykne dariť.
Shutterstock®Hrčky a bolesť v podpazuší
Zatiaľ čo svrbenie a vyrážky sú signálom menej vážnych diagnóz, hrčky a bolesť môžu znamenať niečo vážnejšie. Bolesť podpazušia môže celkom bežne nastať po preťažení podpazušia, napríklad ak ste zdvíhali ťažký náklad. Vtedy treba bolesť prečkať.
Ak však podpazušie bolí bez príčiny a sprevádzajú ho aj opuchnuté miesta, ktoré pripomínajú hrčky, môže ísť o ochorenie spojené s lymfatickými uzlinami, čo netreba podceniť. Opuchnuté lymfatické uzliny zväčša znamenajú vnútorný boj organizmu so zápalmi a ochoreniami, no môžu tak signalizovať až smrteľnú rakovinu.
Zmena farby pokožky v podpazuší
Ak si všimnete stmavnutie alebo zmenu farby pokožky v podpazuší, môže to byť znak hormonálnych zmien, inzulínovej rezistencie (napr. pri cukrovke) alebo nadmerného používania agresívnych deodorantov. V niektorých prípadoch môže ísť aj o kožné ochorenia, ako je ekzém alebo psoriáza.
Nepríjemný pocit pálenia či podráždenia
Okrem svrbenia sa v podpazuší môže objaviť aj pálenie či podráždenie. Môže byť dôsledkom alergickej reakcie na kozmetiku, avšak ak pretrváva dlhodobo, môže signalizovať zápal potných žliaz (hidradenitídu) alebo iné kožné infekcie.
Vredy alebo bolestivé uzlíky
Ak sa v podpazuší objavia bolestivé uzlíky či vredy, môže to signalizovať zápal vlasových folikulov alebo hnisavé ochorenie kože. Hidradenitída suppurativa, ktorá postihuje potné žľazy, je chronické ochorenie, ktoré si vyžaduje odbornú liečbu.
Shutterstock®Silné potenie a zápach v podpazuší
Potiť sa v podpazuší je celkom prirodzený prejav tela, napríklad v extrémnom teple alebo po športovom výkone. Nadmerné potenie celkom bez príčiny však treba sledovať, pretože môže signalizovať hormonálne zmeny v tele ako predzvesť menopauzy. Ak nie ste žena v období prechodu, potom môže nadmerné potenie v podpazuší signalizovať ochorenie diabetes alebo aj nepríjemnú a často bolestivú dnu.
A čo zápach podpazušia? Opäť musíme skonštatovať, že mierny zápach vychádzajúci z podpazušia je celkom normálny a dá sa s ním bojovať pomocou dezodorantov a antiperspirantov. Silnejší a pretrvávajúci zápach môže byť predzvesťou nefunkčnej štítnej žľazy, ba dokonca neschopnosti organizmu spracúvať cukor.
Necitlivosť alebo mravčenie v podpazuší
Hoci sa to nemusí zdať vážne, ak pociťujete mravčenie alebo necitlivosť v tejto oblasti, môže to súvisieť s problémami nervového systému. Niekedy môže ísť o následok stlačenia nervov (napr. pri nesprávnom držaní tela alebo nosení tesného oblečenia), ale môže signalizovať aj neurologické ochorenia.
Náhle zmeny v podpazuší a ich súvislosť s hormonálnou nerovnováhou
Ak si všimnete náhlu zmenu potenia, zápachu alebo výskytu vyrážok, môže to byť dôsledok hormonálnych výkyvov, ktoré ovplyvňujú činnosť potných a mazových žliaz. Tieto zmeny sú časté počas tehotenstva, menopauzy, ale aj pri ochoreniach štítnej žľazy alebo pri hormonálnych poruchách, ako je syndróm polycystických vaječníkov.
Nadmerné potenie alebo zmenený telesný pach môže byť spôsobený aj nadprodukciou stresových hormónov. Ak sa problémy objavujú dlhodobo, sú sprevádzané ďalšími symptómami (únava, kolísanie hmotnosti, vypadávanie vlasov), je vhodné konzultovať ich s lekárom, ktorý môže odporučiť hormonálne testy.
Pravidelné samovyšetrenie podpazušia
Pravidelné kontrolovanie podpazušia môže pomôcť včas odhaliť prípadné zdravotné problémy. Zamerajte sa na akékoľvek nezvyčajné hrčky, zatvrdliny alebo zmeny v štruktúre pokožky, ktoré môžu signalizovať zápal lymfatických uzlín alebo iné ochorenia.
Ak si všimnete hrčky, ktoré nezmiznú po niekoľkých týždňoch alebo sa zväčšujú, je dôležité navštíviť lekára. Zväčšené lymfatické uzliny môžu byť reakciou na infekciu, no v niektorých prípadoch môžu signalizovať aj vážnejšie ochorenia, vrátane rakoviny prsníka či lymfatického systému.
Aktualizovaný článok: 25.02.2025