Keď sa povie kyslá chuť, snáď každý si hneď spomenie na citrón. Toto ovocie asi len málokto konzumuje priamo, no aj napriek tomu sa v domácnosti používa veľmi často. Bežne sa jeho šťava využíva na dochutenie čaju či iných nápojov a tiež jedál, napríklad rýb a omáčok.
Citrónová kôra sa naopak vo väčšine prípadov stáva iba odpadom. Do koša však rozhodne nepatrí. Prinášame vám skvelé tipy, ako využiť citrónovú kôru pre vaše zdravie, krásu, chuť i domácnosť!
Prečo citrónovú kôru nevyhadzovať?
Nielen citrón je plný vitamínov, minerálov a iných telu prospešných látok, ale aj jeho kôra. Tá má dokonca 5 až 10-krát viac vitamínov ako šťava z tohto ovocia. Citrónová kôra je bohatá na vitamín C, vápnik, vlákninu aj draslík.
Obsahuje tiež vonné prchavé esenciálne oleje, ktoré napomáhajú uvoľňovať krvné cievy. Tieto oleje majú silné protizápalové účinky, vďaka čomu napríklad zmierňujú a potláčajú bolesť kĺbov a nervov.
Pozor na chemicky ošetrené citróny!
Ak chcete používať kôru z citróna, mali by ste myslieť na jednu vec. Citróny, rovnako ako iné druhy citrusov, sú chemicky ošetrované. Preto je vhodné dbať na ich kvalitu a pôvod. Ideálnym riešením je používať citróny, ktoré nie sú postrekované, napríklad z vlastnej odrody.
V obchodoch siahnite skôr po bio kvalite. V každom prípade citrónovú kôru pred použitím vždy dôkladne umyte pod teplou a tečúcou vodou.
Odporúčame: Tipy na prvú pomoc - bolesti brucha a žalúdka
Liek na boľavé kĺby z citrónovej kôry
Ak vás trápia boľavé kĺby, tento recept je presne pre vás. Kôru z dvoch citrónov nastrúhajte alebo nakrájajte na menšie kúsky. Potom ju nasypte do zaváraninového pohára a zalejte panenským olivovým olejom lisovaným za studena. Kôra musí byť úplne ponorená. Pohár poriadne uzavrite a nechajte 2 týždne odstáť.
Pre použitie pripraveného nálevu budete potrebovať kus látky alebo gázu. Namočte ju do oleja, priložte na boľavé miesto a obaľte vrecúškom či fóliou. Miesto ešte omotajte šálom alebo uterákom. Najlepšie bude, ak si kĺb týmto spôsobom obviažete večer a necháte pôsobiť celú noc. Procedúru opakujte niekoľko dní po sebe, aby bol účinok trvalejší.
Bude vás zaujímať: Nechtík lekársky – Ako si pripraviť liečivý čaj alebo masť?
Čaj z citrónovej kôry
Čaj s liečivými účinkami si nemusíte pripraviť iba z natrhaných byliniek. Nabudúce vyskúšajte čaj z citrónovej kôry. Potrebujete liter vody, kôru a šťavu z jedného citróna a 4 polievkové lyžice medu. Do vriacej vody pridajte šupky, použiť môžete aj sušené. Chvíľu povarte a nechajte mierne ochladiť. Následne pridajte citrónovú šťavu a med. Denne vypite jednu až dve šálky.
Tento čaj má protizápalové účinky a posilňuje imunitu. Je skvelou voľbou v prípade, že vás trápi plynatosť či nadúvanie. Čaj z citrónovej kôry taktiež eliminuje zápach z úst a pomáha rýchlejšiemu vylučovaniu toxínov z tela.
Odporúčame: 6 tipov ako ochrániť psa počas letných horúčav
Čistá a hebká pokožka vďaka citrónovej kôre
Na internete nájdete množstvo receptov na domáce masky a pílingy. My vám prinášame tip, ako si z citrónovej kôry pripraviť skutočné účinný píling. Môžete ho použiť na celé telo, no perfektný je hlavne na odstránenie suchej pokožky na lakťoch a kolenách.
Šupky z citrónu v priebehu niekoľkých dní dôkladne sušte na teplom a vzdušnom mieste a následne zomeľte na jemný prášok. K dvom polievkovým lyžiciam prášku pridajte jednu lyžicu trstinového cukru a trochu olivového oleja, kým vám nevznikne hustejšia pasta.
Píling krúživými pohybmi naneste na pleť či suché miesta na tele, nechajte pôsobiť 12 minút a opláchnite vlažnou vodou. Pokožka zostane svieža a jemná.
Bude vás zaujímať: Zmena pesimistického zmýšľania na pozitívne - tipy ako na to!
Citrónová kôra ako dochucovadlo
Využívať citrónovú kôru iba pri pečení je veľká škoda. Vyskúšajte ju pridať do olivového oleja. Do jedného litra oleja nasypte 8 polievkových lyžíc kôry, uzavrite a nechajte odstáť dva týždne. Potom sceďte a uchovávajte v chladničke.
Takto pripravený olej môžete používať napríklad na dochucovanie zeleninových šalátov. Celé citróny môžete tiež zamraziť v mrazničke. Zmrznuté si ich so šupkou nastrúhajte do šalátov, polievok, zmrzliny či nápojov pre osviežujúcu a lepšiu chuť.
Využitie citrónovej kôry v domácnosti
Ak používate hnedý cukor a často sa vám stáva, že máte z neho kameň, skúste do nádoby pridať citrónovú kôru bez dužiny. Tá by mala udržať cukor dostatočne vlhký na to, aby nezmenil svoju konzistenciu. Keď sa vám zdá, že vám po krájaní cibule či cesnaku páchnu ruky, pošúchajte si ich citrónovou kôrou. Tá pokožku osvieži a pachy eliminuje.
Univerzálny čistič z citrónovej kôry
Citrónovou kôrou naplníme sklenenú nádobu a úplne zalejeme octom. Kôra musí byť celá ponorená. Nádobu uzavrieme a necháme macerovať 2 týždne. Potom výluh scedíme do čistej nádoby a v pomere 1:1 zriedime vodou.
Tento prírodný čistiaci prostriedok je skvelý na čistenie kuchyne aj kúpeľne. Dezinfikuje a rovnako aj odstraňuje mastnotu.
Aktualizovaný článok: 20.6.2023