Čo je príčinou parodontitídy? Na vznikajúci problém ťa upozornia tieto príznaky!

Vedeli ste o tom, že po zubnom kaze patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia chrupu práve parodontitída? A že tento zdravotný problém sa odhadom dotýka vyše troch štvrtín dospelých jedincov? Toto ochorenie pritom na seba upozorňuje mnohými príznakmi, akým je napríklad aj krvácanie ďasien. To však mnohí jedinci skôr ignorujú. 

Liečba je pritom nevyhnutná, aby nedošlo k rozvoju choroby a zhoršeniu zdravotného stavu pacienta. Čo je príčinou parodontitídy aj ako toto ochorenie liečiť a hlavne mu predchádzať, to všetko sa dozviete v nasledujúcom článku. 

Čo je parodontitída?

Parodontitída predstavuje zápalové ochorenie takzvaného parodontu, čiže závesného aparátu zuba. Ten obklopuje a fixuje zub v jeho pozícii. Je tvorený viacerými štruktúrami, a to najmä ďasnom, zubným cementom a alveolárnou kosťou. Menovaná choroba pritom postihuje všetky spomenuté časti parodontu.

Dochádza pri nej k narúšaniu tohto systému a jeho postupnej deštrukcii. Zub nakoniec stráca upevnenie, ďasno ustupuje a zubné krčky sú obnažené. Priestor medzi zubom a ďasnom sa počas rozvoja ochorenia prehlbuje. Následne ubúda kosť, čo v konečnom dôsledku môže viesť k vypadnutiu zuba. 

Príčiny parodontitídy môžu byť rôzne, pričom na rozvoji ochorenia sa zvyknú podieľať rozličné faktory. Často začína ako zápal ďasien, čiže gingivitída. Jej hlavnou príčinou je zubný povlak, ktorého tvorbu podporujú baktérie. Ak sa toto ochorenie nelieči, môže sa rozvinúť práve do parodontitídy.

Pre vznik zápalu parodontu zubov je tak rizikovým faktorom najmä zanedbávaná a nedostatočná dentálna hygienaOkrem toho radíme medzi rizikové faktory tohto ochorenia i vyšší vek, fajčenie, vrodené alebo získané poruchy väziva a uvažuje sa aj o vplyve výživy.

Pozri aj: Vieš vôbec, prečo je hygiena po toalete taká nevyhnutná? Zisti viac!

prejavy parodontitídy

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú typické prejavy ochorenia?

Varovné signály parodontitídy nie je dobré ignorovať. Ako sme spomenuli už vyššie, akousi poslednou fázou tejto choroby môže byť až strata zuba, čomu je jednoznačne potrebné zabrániť. Prvou fázou parodontidíty býva často spomínaný zápal ďasien, aj keď nie každá gingivitída musí prejsť až do zápalu závesného aparátu zuba.

Na vznikajúci problém vás pritom upozorní celý rad varovných signálov. Časté je najmä krvácanie ďasien, čo je na začiatku pozorovateľné napríklad pri čistení zubov. Taktiež sa objavuje opuch ďasien. Tie môžu byť začervenané a citlivé až bolestivé. Postihnutého môže trápiť aj zápach z úst.

Rozvojom ochorenia dochádza k postupnému odhaľovaniu povrchu koreňa zuba. Zuby sa začínajú kývať a sú stále pohyblivejšie. Ak je parodont veľmi narušený, zub, i keď zdravý a schopný, sa už ďalej nedokáže udržať v lôžku. Neskoršie fázy parodontitídy sú tak charakteristické stratou zubov, ale aj spontánnym krvácaním z ďasien. 

liečba parodontitídy

Zdroj: Shutterstock®

Nielen liečiť, ale hlavne predchádzať!

Pri akýchkoľvek zdravotných problémoch, ktoré súvisia so zdravím ústnej dutiny, či už pri krvácaní ďasien, bolesti alebo kývaní zubov či opuchu ďasien, je nevyhnutné prekonzultovať zdravotný stav so zubárom a v prípade potreby aj nejakým špecialistom. Zuby máme predsa len jedny a musia nám vydržať celý život. Lekár vie stanoviť správnu liečbu, ktorá môže brzdiť rozvoj ochorenia a potláčať vedľajšie symptómy. Liečbu je vhodné začať už v prvotných fázach ochorenia.

Dôležité je preliečienie zápalov aj pravidelné odstraňovanie zubného kameňa a povlaku u zubného hygienika. Najväčší význam má však prevencia. Tá v sebe zahŕňa v prvom rade pravidelnú a dostatočnú hygienu ústnej dutiny a používanie nielen kefky a pasty, ale napríklad aj ústnych vôd, medzizubných kefiek či zubnej nite.

Samozrejmosťou by mali byť návštevy preventívnych prehliadok aj dentálna hygiena, ktorá je vykonávaná napríklad ultrazvukom či inými nástrojmi. Zdravie zubov a ďasien je možné nakoniec podporiť aj dobrou životosprávou či nefajčením.

Odporúčame: Šťava z Aloe vera ťa prekvapí svojimi účinkami! Už si ju ochutnala?

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

7 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

20.05.2019 07:57

Dostatočná hygiena je určite základ nielen pri tomto nepríjemnom ochorení.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

20.05.2019 09:38

niekedy nestačí ani dobrá ústna hygiena ...

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

20.05.2019 16:13

To je nepríjemné,najlepšie predchádzať..

Vaše meno:

Soňa Horáčková

Soňa Horáčková

21.05.2019 14:34

Preventívne prehliadky a dentálna hygieny je dôležitá, aby sa predišlo tejto chorobe. Ale čítala som, že je to dedičné, tak neviem.......

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

21.05.2019 19:35

zuby, to je celoživotný problém

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

23.05.2019 14:37

Zdravie zubov a ďasien je možné podporiť aj dobrou životosprávou či nefajčením.

Vaše meno:

Petra Kovacova

Petra Kovacova

28.05.2019 09:42

ahojte, o svoje zuby sa treba rozhodne pravidelne starat, mojim tajomstvom je aj navsteva Dental Brothers, dentalna hygiena a bielenie ktore neskodi :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.