Viete, čo je žihľavka? S týmto kožným problémom sa aspoň raz za život strelo približne 20 až 30 % populácie. Pravdepodobne sa však takmer každému minimálne jedenkrát podarilo popŕhliť žihľavou. Nie je náhoda, že spomenutý zdravotný problém a bylinka majú podobný názov. Žihľavka sa totiž prejavuje na koži veľmi podobne ako popŕhlenie žihľavou. Prečo však tento zdravotný problém vzniká, ako ho rozpoznať a čo prinesie úľavu od ťažkostí? Zistite viac v článku!
Čo je žihľavka?
Žihľavku môžeme charakterizovať ako reakciu na pokožke, prejavujúcu sa výsevom drobných vyrážok, ktoré sa často zlievajú do väčších ložísk na rôznych častiach tela. Odborne sa tomuto zdravotnému problému hovorí urtikária. Tento názov je odvodený z latinského pomenovania spomínanej žihľavy, čo je Urtica.
Žihľavka postihuje ženy aj mužov, deti i dospelých. Príčiny vzniku takejto reakcie na pokožke sú rôznorodé, môže ísť o alergickú reakciu, no príčiny tiež môžu mať nealergický pôvod. Vo všeobecnosti však žihľavka, respektíve výsev vyrážok, vzniká následkom rozšírenia a zvýšenia priepustnosti krvných ciev v koži po uvoľnení histamínu, ako reakcie na rôzne stimuly z vonkajšieho prostredia.
Žihľavka má dve základné formy:
- akútna žihľavka – jej príznaky môžu trvať len niekoľko hodín, vždy však menej ako 6 týždňov,
- chronická žihľavka – jej prejavy pretrvávajú viac ako 6 týždňov, vo vážnych prípadoch celé mesiace až roky. Výsev môže byť pri tejto forme bez prerušenia alebo sa znova a znova vyskytujúci (recidivujúca forma).
Odporúčame: Čo spôsobuje dýchavičnosť? Nejde len o problém s pľúcami!
Ako vyzerá žihľavka?
Ako sme spomenuli vyššie, žihľavka je v prvom rade charakteristická výsevom vyrážok, pupienkov až pľuzgierikov na pokožke, ktoré spravidla vystupujú na povrch kože. Vyrážky často vytvárajú na pokožke ložiská alebo akési pásy či mapy, a to prakticky kdekoľvek na tele, často napríklad na tvári, ale aj na horných a dolných končatinách alebo trupe. K výsevu pritom spravidla dochádza náhle, v bežných prípadoch sa však výsev aj rýchlo stráca. Pokožka je v postihnutej oblasti zvyčajne aj začervenaná.
Okrem uvedených prejavov sa môžu objaviť i ďalšie sprievodné ťažkosti, ako napríklad:
- svrbenie či pálenie v postihnutej oblasti,
- opuch kože v oblasti výsevu,
- opuch slizníc, jazyka, pier, viečok alebo genitálií,
- dýchacie ťažkosti,
- zvýšená teplota.
Pozri aj: Zriedkavá rakovina vulvy: Pozor, symptómy môžu byť zavádzajúce!
Prečo žihľavka vzniká?
Keďže sa na rozvoji žihľavky môže podieľať mnoho rôznorodých faktorov, určiť presné príčiny je pomerne náročné, v mnohých prípadoch ani nie sú odhalené. Ako sme už v úvode spomenuli, urtikária môže vznikať v súvislosti s alergickou reakciou, okrem toho sa však môže rozvinúť aj z fyzikálnych príčin či v spojitosti s niektorými infekčnými ochoreniami. Mnohé žihľavky sú však práve alergického pôvodu, teda vznikajú po kontakte s nejakým alergénom.
Častými spúšťačmi žihľavky sú napríklad:
- určité potraviny (arašidy, orechy, jahody, morské plody, citrusy atď.),
- niektoré lieky (napríklad aj antibiotiká, aspirín),
- alergény, ako prach či peľ,
- domáce zvieratá (alergia na srsť),
- uštipnutie hmyzom,
- niektoré materiály aj kovy (napríklad kontakt s niklom alebo latexom),
- látky v kozmetike (parfumované látky),
- prísady v potravinách (napr. konzervanty),
- niektoré rastliny (napríklad brečtan).
Medzi nealergické príčiny žihľavky radíme hlavne:
- extrémne teplotné zmeny (chladová žihľavka, tepelná žihľavka),
- ďalšie fyzické stimuly, ako napríklad tlak či nadmerné slnečné žiarenie,
- nadmerné cvičenie a fyzická námaha,
- bakteriálne, vírusové a mykotické infekcie,
- parazity.
Odporúčame: Čo spôsobuje svrbenie kože a tela? Toto sú časté príčiny!
Čo pomáha pri žihľavke?
V prípade mierneho priebehu žihľavky a postupného ústupu výsevu nie je návšteva lekára spravidla potrebná. Nejde o vážny zdravotný problém. V niektorých prípadoch je však potrebné zbystriť pozornosť. Do rúk lekára rozhodne patrí liečba chronickej žihľavky. Konzultácia s lekárom je tiež vítaná v prípade výskytu opakovanej žihľavky alebo ak žihľavka neustúpi do 7 dní, ako aj pri výskyte iných vážnych sprievodných ťažkostí (napríklad dýchavičnosti). Lekára je tiež vhodné navštíviť, ak pri žihľavke dôjde k postihnutiu úst, hrtana, okolia očí, alebo ak sa žihľavka objaví po užití lekárom predpísaného lieku. Pre liečbu žihľavky je spravidla rozhodujúce objaviť príčinu, ktorá daný problém vyvoláva, čo nie je vždy jednoduché.
Ideálne je sledovať, v ktorých prípadoch dochádza ku kožnému výsevu, teda či sa žihľavka objavuje po niektorých potravinách, liekoch alebo nejakej činnosti a podobne. Pri potláčaní prejavov žihľavky bývajú nápomocné rôzne liečivá, mnohé sú bežne dostupné v lekárni bez predpisu. Využívajú sa antihistaminiká, ktoré blokujú účinok histamínu a napomáhajú mierniť príznaky. V prípade potreby môže lekár okrem voľnopredajných liekov predpísať iné antihistaminiká alebo kortikoidy.
Ďalšie tipy na liečbu žihľavky a zmiernenie symptómov:
- voľnopredajné krémy a gély proti svrbeniu z lekárne,
- prípravky s obsahom mentolovej alebo levanduľovej silice na upokojenie a proti svrbeniu,
- potieranie gélom z Aloe vera pre schladenie, zmiernenie začervenania a podporu hojenia kože,
- popíjanie čaju Rooibos (má protialergické účinky),
- v rámci režimových opatrení je vhodné obmedziť stres, alkohol, dráždivú kozmetiku,
- pokožku nevystavovať nadmernému teplu alebo chladu (vhodné je vlažné sprchovanie),
- 15-minútový vlažný kúpeľ s jedlou sódou (3 PL) proti svrbeniu alebo aj kúpeľ s ovsenými vločkami,
- dostatočný prísun vitamínu C.