Koľkokrát ste sa prebudili s opuchnutými očami a povedali si, že budete musieť rapídne zmeniť svoj životný štýl? Možno to už niektorí z nás ani nepočítajú a iní by prebúdzanie s opuchnutými očami mohli spočítať na prstoch oboch rúk. Ak totižto ideme hovoriť o opuchnutých očiach, tak začať by sme mohli ponocovaním alebo svojim životným štýlom. Opuchy sú totižto najčastejšou príčinou nezdravého životného štýlu – nedostatku spánku, nedostatočného pitného režimu, nadmerným užívaním alkoholu alebo konzumáciou slaných pokrmov vo veľkom množstve.
Pri týchto faktoroch, ktoré opuchy spôsobujú, stačí zmeniť svoj životný štýl a všetko sa môže vrátiť do normálu. Niekedy pomôžu studené obklady, ktoré dokážu opuchy stiahnuť. No v niektorých prípadoch je riešenie o niečo komplikovanejšie. Čo všetko môžu signalizovať opuchnuté oči?
Čo spôsobuje opuchy očí?
- Opuchy očí z nedostatku proteínov – naše telo pre správne fungovanie potrebuje nemalé množstvo vitamínov, minerálov a ďalších zložiek, ktoré zabezpečujú základné funkcie. Ich nedostatok sa môže prejaviť vnútorne, ale aj navonok. Pri nedostatku proteínov môže dôjsť k opuchom tela a predovšetkým opuchom očí. Nedostatok proteínov v tele môže byť spôsobený podvýživou, ochorením obličiek alebo pečene.
- Alergia a opuchnuté oči – najčastejšou príčinou opuchnutých očí je alergia. A nejde len o alergiu spôsobenú vonkajším prostredím, v ktorom sa pohybujeme (prach, peľ, zvieracie chlpy,...). Alergiu môžu vyvolať aj niektoré druhy liekov či dokonca potravinové alergie.
- Problémy s očami a zdravie – k problémom s očami môže prispieť aj náš celkový zdravotný stav. Hovoríme hlavne o niektorých ochoreniach, ktoré sa prejavujú opuchmi. V prvom rade ide o obličkové alebo srdcové ochorenia, vysoký krvný tlak či problémy so štítnou žľazou. Oči často opúchajú aj pri nachladnutí – hlavne ak sa nádcha prejaví na dutinách.
- Suché oči sú spúšťačom ich opúchania – prečo dochádza k vysúšaniu očí? Ak ste nositeľmi kontaktných šošoviek, trávite značné množstvo času pri počítači, fúka na vás klimatizácia alebo na vás pôsobí ohriaty vzduch, môže dôjsť k prirodzenému vyschnutiu oka. Oko tak môže rezať, bolieť a takisto opúchať. V takom prípade je najlepším riešením dopriať svojim očiam relax alebo sa obrátiť na umelé slzy, ktoré oko zvláčnia.
- Opúchanie očí a ženské dní – u žien možno príčinu hľadať aj v menštruačnom cykle. Počas menštruácie dochádza k prirodzenému zadržiavaniu vody v tele, čo sa môže prejaviť aj opuchmi pod očami. Dokonca príčinou môže byť aj tvorba estrogénu, ktorý spôsobuje „vodné usadeniny“ v okolí očných viečok.
Neprehliadni: Ďatelina lúčna v hlavnej úlohe: Tento ďatelinový sirup zaženie mnohé neduhy
Čo pomáha na opuchnuté oči a aká je prevencia?
Závisí od toho, aká je príčina. Najlepším riešením je však studený obklad – niekedy postačia aj obyčajné vatové tampóny namočené v studenej vode. No v niektorých prípadoch je potrebné poradiť sa s lekárom a určiť prvotnú príčinu, ktorá opuch oči spôsobila. Môžete podstúpiť vyšetrenie u očného lekára, alergiológa a niekedy postačí aj obvodný lekár, ktorý môže poslať vašu krv na rozbor.
Skôr než hasenie nejakého problému je vhodné myslieť na prevenciu. Napríklad je vhodné vyhýbať sa požívaniu alkoholu či konzumácii jedál s vyšším obsahom soli. Dopriať by ste si mali dostatok spánku a hlavne by ste mali dodržiavať spánkový režim, ktorý odporúčajú aj odborníci na zdravý spánok. Podľa nich je ideálne spať sedem až osem hodín denne. K zdravému a kvalitnému spánku tiež prispieva teplota v miestnosti. Vhodné je obmedziť aj príjem cukru.
Odporúčame: Kvasená zelenina je chutná a pomôže i zdraviu. Ako ju pripraviť doma?