Každý z nás vie, aké dôležité je telu dopriať všetky potrebné minerálne látky a stopové prvky.
Zovšadiaľ počúvame o význame vápnika, horčíka či kremíka, no mnohé minerály pritom zostávajú často nepovšimnuté. Takou látkou je i selén, ktorý je pre nás nenahraditeľný.
Pomáha regulovať funkciu štítnej žľazy, bojuje proti vírusovým infekciám a vplýva na imunitný systém. Dostatočný príjem selénu je tiež prevenciou pred viacerými druhmi rakoviny. Zistite, k čomu vedie nedostatok selénu v tele a aké sú najlepšie zdroje tejto látky!
Prečo je selén dôležitý?
Selén je chemický prvok periodickej tabuľky prvkov, ktorý ma značku Se. Zároveň ide biogénny prvok nachádzajúci sa v živých organizmoch. V tele človeka plní viacero funkcií. Je súčasťou selenoproteínov, ktoré majú úlohu pri rozmnožovaní aj syntéze DNA. Selén chráni telo pred oxidačným poškodením, infekciami aj toxickými účinkami ťažkých kovov. Taktiež je dôležitý pre správnu funkciu štítnej žľazy. Priaznivo vplýva na elasticitu tkanív a stav pokožky, nechtov i vlasov. Odporúčaná denná dávka selénu je u dospelého človeka v priemere od 40 do 70 mikrogramov.
Dostatočný prísun tohto minerálu pôsobí preventívne voči rakovine, cukrovke i srdcovocievnym ochoreniam. Selén bojuje proti poškodeniu buniek a zlepšuje obranyschopnosť. Nedostatok tejto minerálnej látky môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Deficit sa v prvom rade prejavuje únavou až vyčerpanosťou a zhoršenou schopnosťou sústrediť sa. Taktiež vedie k poklesu imunity, s čím súvisí vyššia náchylnosť na ochorenia. Nedostatok selénu zvyšuje riziko výskytu rakoviny a môže byť príčinou kožných problémov, rýchlejšieho starnutia pokožky, lámania nechtov a ochabnutia svalov. Selén sa nachádza v živočíšnej i rastlinnej strave.
Pozri aj: Škodia odličovacie obrúsky našej pleti? Povieme ti pravdu!
Najlepšie zdroje selénu:
1. Para orechy
Prvenstvo v zozname najlepších zdrojov selénu nepochybne patrí para orechom, ktoré sú známe aj ako brazílske orechy. Už zopár skonzumovaných kúskov prevyšuje dennú odporúčanú dávku spomínaného minerálu. Tieto orechy sú okrem toho skvelé na prečistenie tráviaceho traktu a zníženie cholesterolu v krvi. Skvelým zdrojom selénu sú aj mnohé ďalšie orechy, najmä makadamové.
2. Pečeň
Už 100 gramov hovädzej pečene doplní človeku skoro polovicu odporúčanej dennej dávky selénu. Vnútornosti sú okrem toho bohaté na ďalšie významné minerály, napríklad železo. S obsahom selénu je na tom podobne aj hovädzie mäso. Rovnaká porcia, čiže sto gramov, vám zabezpečí v priemere okolo 30 mikrogramov minerálu, čo je za deň pokojne viac ako polovica potrebného množstva.
3. Kuracie mäso
Len o niečo horšie je na tom kuracie mäso. V 100 gramovej porcii sa nachádza okolo 22 mikrogramov významného minerálu. Kvalitná kuracina je taktiež zdrojom bielkovín, omega 3 a 6 mastných kyselín a vitamínov A, B, E aj K. Rovnako telu doplní ďalšie minerály ako fosfor, draslík či zinok. Za zdroj selénu môžeme tiež považovať ďalšie druhy hydiny.
4. Dary mora
Na selén sú bohaté aj ryby, najmä tie morské. Sto gramov kvalitného tuniaka bez problémov pokryje celú odporúčanú dennú dávku minerálu. Ďalšími skvelými zdrojmi sú sardinky, losos aj halibut. Ryby sú taktiež zdrojom dobrých tukov a v našom jedálničku by sa mali pravidelne objavovať. Okrem toho vám selén doplnia i mnohé ďalšie morské plody, napríklad krevety, langusty či krab.
Odporúčame: Afrodiziakum: Nakopni svoj sexuálny apetít týmito potravinami!
5. Vajcia
Ďalším živočíšnym zdrojom selénu sú vajcia. Jeden kus môže v sebe ukrývať až 15 mikrogramov cenného minerálu. Vajcia sú rovnako bohaté na bielkoviny, železo, horčík, vápnik, cholín, luteín a vitamíny A, E aj K. Podporujú trávenie aj metabolizmus. Taktiež majú pozitívny vplyv na hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Navyše dokážu človeka zasýtiť na dlhú dobu.
6. Celozrnné potraviny
Z rastlinnej stravy sú na selén bohaté okrem orechov najmä celozrnné potraviny. Tie by mali byť súčasťou každého zdravého jedálnička. Tento druh potravín je bohatý na vlákninu, pomáha pri trávení a vplýva na znižovanie cholesterolu. Dobrý zdrojom selénu sú aj ovsené vločky či hnedá ryža.
7. Zelenina a ovocie
Zelenina a ovocie sú na tom, čo sa obsahu selénu týka, o niečo horšie. Menšie dávky tohto vitamínu môžeme hľadať v kukurici, špenáte, cibuli, cesnaku či brokolici. Pomerne bohaté sú však huby či zázvor. Malé množstvo selénu nájdeme i v hruškách, jablkách či hrozne. V rámci rastlinnej stravy je spomínaný minerál obsiahnutý ešte v rôznych semienkach, napríklad slnečnicových.
Pozri aj: Vieš, aké druhy medu existujú a na čo sú dobré? Zorientuj sa v nich!