Už je to nejakú dobu čo sa internetom šíri 30-dňová výzva zameraná na formovanie zadočka prostredníctvom jednoduchého cviku, akým je drep. Drepovanie má svoje účinky, no nikdy to s nim netreba preháňať. V rámci 30-dňovej výzvy musíte každý deň spraviť určité množstvo drepov. Množstvo sa, samozrejme, každý deň zvyšuje a na konci samotnej výzvy dokážete spraviť 200 drepov naraz. Už to sa nám zdá neuveriteľné, no niektorí ľudia vidia stále možnosti na zlepšovanie svojej fyzičky a spoznávanie svojich možností.
Táto výzva bola pre dve študentky dosť nezaujímavá a tak sa stavili, ktorá z nich dokáže spraviť 1 000 drepov skôr. Áno, čítate správne – 1 000 drepov bez akejkoľvek prestávky! Poprípade s menšími prestávkami, no tie by iba zbytočne zdržiavali. A tak sa ich snaha získať pevnejší zadok vymkla spod kontroly. Ako uvádza portál livescience.com, študentky prišli takmer o život.
Nová droga, ktorá zabíja?
Síce nejde o žiadnu drogu, len o obyčajné drepy, no aj tie môžu spôsobiť fatálne následky. Ako uvádza portál, tínedžerky si pred samotným vykonávaním drepov nedopriali žiaden strečing, ktorý by ich svaly zahrial. Rovno sa pustili do drepovania, a to sa im takmer stalo osudné.
Počas celej ich stávky spolu komunikovali prostredníctvom video chatu. Ich súboj, respektíve drepovanie trvalo necelé dve hodiny a víťazkou sa napokon stala aj samotná tvorkyňa tejto nezmyselnej stávky. Nemilé prekvapenie však nastalo na druhý deň, keď jedna z nich mala neznesiteľné bolesti nôh a dokonca extrémne tmavý moč. To ju prinútilo konať a požiadala priateľa, aby ju odviezol do nemocnice. V nemocnici jej diagnostikovali vážny syndróm – rabdomyolýzu.
Ako to napokon dopadlo?
Rabdomyolýza predstavuje v podstate nebezpečný stav, ktorý môže mať až fatálne následky. Vzniká predovšetkým pri mechanickom poškodení svalových vlákien. Tie sa môžu dostať do krvného obehu a rovnako aj do obličiek, čo môže spôsobiť ich zlyhanie. Obe tak skončili na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Nejde však o prvý prípad, s ktorým sme sa mohli stretnúť. V roku 2018 bol 17-ročný tínedžer hospitalizovaný s rabdomyolýzou po namáhavom 90-minútovom vzpieraní (druh športu). V roku 2015 zase hospitalizovali tínedžerku, ktorej tento syndróm diagnostikovali po odohraní dvoch náročných futbalových zápasov v jeden deň.
Odborníci pred takýmto nezmyselnými stávkami varujú. Je dobré poznať svoje limity a niekedy je lepšie nechodiť až za hranicu svojich možností. Nemuselo by to totižto skončiť najlepšie.
Pozri aj: TOP prírodné karotenoidy: Ktoré to sú a aké majú účinky?