Dvojča petržlenovej vňate: Vieš, čo je trebuľka a čo dokáže liečiť?

Bylinky sú už odpradávna vernými pomocníkmi ľudí nielen v gastronómii, ale skôr v liečiteľstve. Babičky bylinkárky by určite vedeli hovoriť o tom, čo je trebuľka a čo všetko dokáže liečiť. Aj keď sa pre vzhľad zvykne nazývať aj francúzskou petržlenovou vňaťkou, ich chuť je diametrálne odlišná. Iné sú aj ich benefity na ľudské zdravie, o ktorých si v našom článku povieme viac.

Bohatá na minerály

Ak vám v tele chýbajú nejaké dôležité minerály, je pravdepodobné, že trebuľka vám ich dokáže doplniť. Je bohatá na zinok, mangán, draslík, vápnik, horčík aj železo. A to nie je všetko. Je zdrojom silných antioxidantov a vitamínov A, C a E, podobne z nej vaše telo môže získať aj zdraviu prospešné flavonoidy. 

Pozri aj: Veľká chyba pri spracovaní kuraciny: Môže ťa dostať až do nemocnice!

čo s trebuľkou

Zdroj: Shutterstock®

Zdravotné benefity trebuľky

Nutričný profil tejto bylinky je naozaj obdivuhodný. Ako však dokážu vitamíny, minerály a stopové prvky zaúčinkovať v praxi, ak by ste trebuľku konzumovali pravidelne?

  • Zdravé srdce. Trebuľka dokáže vďaka vysokému obsahu draslíka podporovať zdravie srdca a tiež krvný obeh. To všetko vedie k zdravšiemu kardiovaskulárnemu systému.
  • Lepšie trávenie. Ak trpíte na zápchu alebo nafukovanie, skúste trebuľku. Dokáže dopomôcť k lepšiemu tráveniu a zdravšiemu tráviacemu systému.
  • Telo bez oxidačného stresu. Množstvo antioxidantov, ktoré trebuľka obsahuje, dokáže bojovať proti oxidačnému stresu, chronickému zápalu a v konečnom dôsledku aj proti vážnym ochoreniam, napríklad rakovine či Alzheimerovi.
  • Strata hmotnosti. K trebuľke sa môžu uchýliť aj ľudia, ktorí potrebujú zhodiť z telesnej váhy. Má málo kalórií, no obsahuje veľa zdravej vlákniny podporujúcej trávenie a oddiaľujúcej chuť na ďalšie jedlo. 
  • Liek na kožné problémy. Šťava z trebuľky sa už dlhodobo využíva na kožné problémy, akými sú psoriáza či ekzém. Ak nimi trpíte a nič nezaberá, môžete ju otestovať.
  • Detox a odvodnenie tela. Trebuľka je prirodzené diuretikum, teda je močopudná. Preto sa využíva aj ako detoxikačná bylinka.
ako pripraviť trebuľku

Zdroj: Shutterstock®

Do vajíčok aj omáčok

Trebuľka nie je ani zďaleka tak dostupná ako jej dvojníčka petržlenová vňať, no po celý rok ju dostať v sušenej forme. Ak však túžite po čerstvej trebuľke, počkajte si na jarné mesiace, kedy rastie doslova ako burina. Vypestovať si ju môžete prirodzene aj sami. 

A ako ju konzumovať? Francúzi ju jedia najmä k vajciam, zamiešať ju teda môžete do vašej omelety či praženice. Používať ju môžete aj na dochutenie polievok, omáčok alebo ako posyp na jedlá z cestovín či na mäso na ozdobu. Pozor, najprv si trebuľku dobre preverte, čo sa chuti týka. Prirovnávajú ju totiž k estragónu, anízu či k sladkému drievku.

Inšpiruj sa: Nevieš, čo s ňou? Tu je 5 spôsobov, ako si vychutnať tekvicu!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

2 komentárov

Margaret Zimova

Margaret Zimova

06.11.2019 18:19

Veľmi ste ma týmto článkom potešili. Trebuľku pestujeme a často ju využívam aj do nátierok. Vedela som, že je zdravá, ako každá bylinka, no až týmto článkom som sa dozvedela, aký to je poklad pre zdravie. Ďakujem veľmi pekne.

Vaše meno:

Daniela Revayová

Daniela Revayová

07.11.2019 12:34

Vdaka za tip, doteraz som trebulku nepestovala, buduci rok to skusim :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.