Viete, aké funkcie v našom tele napĺňajú takzvané antioxidanty? Látky s antioxidačnými účinkami predstavujú najlepších bojovníkov proti oxidačnému stresu a voľným radikálom, ktoré v ľudskom organizme prispievajú k poškodzovaniu buniek. Tým spôsobujú ich predčasné starnutie a dokonca podnecujú rozvoj mnohých civilizačných ochorení, vrátane rakoviny.
A ktorým látkam možno pripísať antioxidačné pôsobenie? Pre človeka predstavuje silný antioxidant napríklad aj vitamín C, no taktiež vitamín E či selén a rovnako látky z kategórie karotenoidy (betakarotén, luteín, lykopén a iné). Funkciu antioxidantu v našom tele však plní aj takzvaný glutatión. Aké ďalšie úlohy napĺňa a ako ho svojmu telu účinne doplniť?
Čo je glutatión?
Glutatión z chemického hľadiska predstavuje tripeptid, čiže zlúčeninu z troch aminokyselín, a to konkrétne z aminokyseliny cysteín, ďalej glycínu a kyseliny glutámovej. Zároveň predstavuje dôležitý antioxidant živočíchov, rastlín, húb a dokonca aj niektorých baktérií. V ľudskom tele prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom spôsobeným určitými ROS – reaktívnymi kyslíkovými časticami (ako je napr. peroxid). Vďaka tomu je schopný predchádzať poškodeniu bunkových zložiek, spôsobeného voľnými radikálmi.
Glutatión predstavuje pre ľudský organizmus telu vlastnú látku. Naše telo je schopné samo ho produkovať a neustále ho recykluje. Tento antioxidant je v najvyššej miere produkovaný našou pečeňou, ale aj inými bunkami. Najviac sa koncentruje v spomínanej pečeni, ako v hlavnom detoxikačnom orgáne tela, no k svojej funkčnosti ho potrebujú prakticky všetky telové bunky.
Aké má glutatión účinky?
Glutatión ako antioxidant zabezpečuje nášmu telu v prvom rade antioxidačnú ochranu – chráni bunky pred poškodením aj starnutím. Táto zlúčenina je charakteristická svojou špecifickou vôňou, ktorá je spôsobená sírnatou zložkou v zložení. Obsiahnutá síra navyše prispieva k vychytávaniu voľných radikálov, jedov aj ťažkých kovov v tele. Glutatión teda prispieva aj k odvádzaniu škodlivých toxínov z organizmu. Jeho funkcia tak nie je len antioxidačná, ale aj detoxikačná.
Pre naše telo však toho glutatión robí omnoho viac. Je súčasťou mnohých reakcií. Pôsobí napríklad ako koenzým enzýmov glutathionreduktázy a glutathionperoxidázy, okrem toho má význam aj pri syntéze a oprave nukleových kyselín. Ďalej sa podieľa na udržiavaní exogénnych antioxidantov, ako sú vitamíny C a E, v ich aktívnej forme.
Ďalšie funkcie a účinky glutatiónu:
-
prispieva k dobrej vitalite organizmu a zvyšuje energiu,
- chráni mitochondrie pred baktériami, vírusmi a toxínmi,
- zlepšuje metabolizmus všetkých buniek organizmu,
- ovplyvňuje stav nášho imunitného systému,
- prispieva k udržiavaniu acidobázickej rovnováhy,
- zúčastňuje sa tvorby žlče,
- má dôležitú funkciu v metabolizme železa,
- je dôležitý pri regulácii cyklu oxidu dusnatého.
Odporúčame: Planetárna diéta: Jedzme zdravšie – pomôžeme aj našej planéte
Nižšie množstvo glutatiónu v tele
Ako sme spomenuli vyššie, naše telo produkuje glutatión samo, a to najmä pečeň, no túto funkciu má prakticky každá bunka ľudského organizmu. Táto funkcia tela však za určitých okolností zlyháva, respektíve môže byť obmedzená. Príčinou často býva hlavne príliš silná toxikácia organizmu. Nadmerná záťaž tela toxínmi aj voľnými radikálmi vedie k tomu, že organizmus nie je schopný v potrebnej miere recyklovať glutatión.
Na produkciu glutatiónu v tele môže mať negatívny vplyv aj:
-
vyšší vek (v dôsledku starnutia glutatión ubúda),
- znečistené životné prostredie,
- fajčenie,
- alkohol,
- lieky,
- nadmerný stres,
- nezdravá strava,
- sedavý spôsob života,
- nadmerná fyzická záťaž.
Znížená hladina glutatiónu v tele sa následne spája s nedostatočnou ochranou organizmu pred oxidačným stresom. Voľné radikály môžu ľahšie poškodzovať bunky, spôsobovať ich rýchlejšie starnutie a prispievať k rozvoju závažných chorôb.
Nedostatok glutatiónu sa môže spájať s vyšším rizikom rozvoja nádorových, cievnych, neurodegeneratívnych aj zápalových ochorení. Deficit tohto antioxidantu sa môže prejavovať chronickou únavou, poklesom imunity či poruchami spánku.
Glutatión v strave
Zvýšiť hladinu glutatiónu v tele je možné v prvom rade pestrou stravou. Do jedálnička je vhodné zaradiť potraviny, ktoré prirodzene obsahujú glutatión, alebo obsahujú prekurzory, respektíve východiskové látky potrebné k jeho produkcii v tele. Konzumujte:
- mäso,
- brokolicu a karfiol,
- kel,
- kapustu,
- strukoviny,
- kvasnice,
- cibuľu a cesnak,
- avokádo,
- žeruchu.
Prirodzenú produkciu a vyššiu hladinu glutatiónu v tele je možné podporiť aj pravidelným pohybom (najmä aeróbnym cvičením) i dostatočným spánkom. Do jedálnička tiež zaraďte zdroje vitamínu C a E, ako aj selénu. Z byliniek je nápomocný pestrec mariánsky.
Lipozomálny glutatión
Glutatión je možné do tela dopraviť aj pomocou výživových doplnkov, ktoré sú dostupné v rôznych formách – kapsule, tablety, prášok, injekcie. Z rôznych doplnkov stravy je však glutatión inak vstrebateľný, a teda pre telo rôzne dostupný. Vysokú vstrebateľnosť spravidla ponúka lipozomálny glutatión.
Takzvané lipozómy majú vzhľad akýchsi bubliniek mikroskopickej veľkosti, pričom napomáhajú vstrebávaniu konkrétnych látok. Lipozomálna technológia zabezpečuje aj ochranu látok vo výživovom doplnku pred degradáciou, ich biologickú dostupnosť a lepšiu toleranciu tráviacou sústavou.
Glutatión možno užívať na:
-
zníženie miery oxidačného stresu v tele,
- podporu imunity, celkového zdravia a vitality,
- podporu energie,
- regeneráciu buniek pri vysokom fyzickom zaťažení a intenzívnych tréningoch,
- zlepšenie kvality spánku,
- zlepšenie prekrvenia u osôb s ochorením periférnych tepien,
- posilnenie funkcie pečene,
- lepšiu rekonvalescenciu po operáciách a úrazoch,
- podporu liečby Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby,
- pri autizme, autoimunitných ochoreniach.
Užívanie doplnkov stravy s glutatiónom, či už v rámci všeobecnej podpory zdravia, alebo pri určitých zdravotných problémoch, je vždy vhodné konzultovať s lekárom. Vždy dodržujte odporúčané dávkovanie a stanovené dávky neprekračujte.
Odporúčame: Bazový ocot: Tí, čo ospevujú sirup dozaista ešte nevyskúšali ocot – je všeliekom!