Jazmínová ryža: Oplatí sa priplatiť alebo zostať radšej pri klasickej?

Nezameniteľnú vôňu krásnych kvetov jazmínu milujú mnohé z nás. Dnes však budeme hovoriť o jazmínovej ryži, ktorej vôňa niektorým pripomína arómu práve spomínaných kvetov, no iným zas až tak veľmi nie. Tento druh ryže je v každom prípade veľmi aromatický a taktiež chutný. Jazmínová ryža však toho vie ponúknuť oveľa viac. Ako vplýva na náš organizmus a ako si ju pripraviť aj v pohodlí domova? To sa dozviete v nasledujúcom článku!

Čo vieme o jazmínovej ryži?

Domovinou jazmínovej ryže je Ázia, a to údajne práve Thajsko. Dodnes je tradičnou súčasťou najmä ázijských kuchýň, no na popularite naberá prakticky po celom svete. Ide o dlhozrnnú ryžu, ktorej čisté tenké biele zrnká sú po uvarení pevné, no zároveň lepkavé. Charakteristická je však hlavne lahodnou chuťou a nezameniteľnou vôňou. Niektorým skutočne vonia kvetinovo, iní prirovnávajú jej arómu k vôni pandanových lístkov. Vôňa jazmínovej ryže je pritom úplne prirodzená. Zodpovedné sú za ne ľahko prchavé substancie, ktoré sa do rastliny nepridávajú, ale priamo v nej vznikajú. Vôňu je pritom možné nájsť v celej rastline, no pri varení zrniek sa o to viac uvoľňuje. Tejto ryži sa často hovorí aj thajská voňavá ryža. Zvyčajne je siata ručne a zavlažovaná dažďovou vodou. 

Pozri aj: Nechutenstvo u detí - čo s ním? Skús tieto overené odporúčania

účinky jazmínovej ryže

Zdroj: Shutterstock®

Zaradiť do jedálnička alebo nie?

Jednoducho môžeme povedať, že jazmínová ryža je skutočne vítanou súčasťou našej stravy. Je zdrojom viacerých živín, ktoré sú nevyhnutné pre udržiavanie dobrého zdravia. Telu vie doplniť bielkoviny aj vlákninu, vďaka ktorej podporuje správne trávenie a blahodarne vplýva na činnosť čriev. Je tak účinnou prevenciou pred problémami s nepravidelným vyprázdňovaním. Okrem toho obsahuje celý rad vitamínov aj minerálnych látok. Samozrejme, na tieto látky je bohatšia natural, respektíve prírodná verzia ryže. Jazmínová ryža v sebe ukrýva vitamíny skupiny B, fosfor, draslík aj železo. Taktiež je zdrojom významných antioxidantov.

Jazmínová ryža je ľahko stráviteľná a má nízky glykemický index. Nespôsobuje tak výrazné kolísanie hladiny cukru v krvi a naopak pomáha predchádzať návalom vlčieho hladu či chutiam na sladké. Táto ryža vás zasýti na dlhú dobu a zabezpečí telu dostatok energie. Táto obilnina tiež môže mať blahodarný vplyv aj na hladinu cholesterolu. Známa je aj jej schopnosť odvodňovať telo a zároveň ho tak zbavovať škodlivín. Jazmínová ryža navyše neobsahuje lepok a je vhodná aj pre osoby na bezlepkovej strave.

príprava jazmínovej ryže

Zdroj: Shutterstock®

Jej príprava je jednoduchá

Jazmínová ryža je síce záležitosťou primárne ázijských krajín, dnes je značne rozšírená aj u nás. Bez problémov ju zoženiete v každom väčšom obchode s potravinami. Jej cena je, pochopiteľne, o niečo vyššia ako cena klasickej bielej ryže. Za 500 g balenie zväčša zaplatíte v priemere od 2 eur nahor. Nájdete však aj lacnejšie, no i omnoho drahšie balenia. Poobzerať sa môžete po obyčajnej jazmínovej ryži, no taktiež po jej nelúpanej natural verzii, ktorá je o to bohatšia na mnohé cenné látky.

Čo sa týka prípravy jazmínovej ryže, pokojne sa môžete držať postupu na obale. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že na jeden diel ryže pripadajú dva diely vody. Obilninu môžete pre varením v hrnci trochu opražiť na cibuľke. Jazmínovú ryžu údajne nie je potrebné ani umývať, pretože je veľmi čistá. Stačí, ak ju prípadne len jemne prepláchnete. Doba varenia je zvyčajne 15 až 20 minút. A čo s uvarenou ryžou? Jej využitie je všestranné. Vhodná je do rizota aj ako príloha k rozličným druhom mäsa. Skvelo sa dopĺňa s rybami a zeleninou. Vôbec sa ju však nemusíte báť použiť aj do sladkých pokrmov. Pripravte si z nej chutný ryžový nákyp, po ktorom sa doma len tak zapráši!

Odporúčame: Vyrob si domáci osviežovač vzduchu: Jednoduchý, lacný a originálny

6 komentárov
Anna Kristova

Anna Kristova

16.05.2019 09:02

Výborné tipy

Vaše meno:

Jana Tonhauserová

Jana Tonhauserová

16.05.2019 12:40

Už sme doma vyskúšali jazmínovú ryžu , chutila ale zostali sme predsa pri tej bielej...

Vaše meno:

Janka Jurasova

Janka Jurasova

16.05.2019 13:44

používam hlavne do rizota chutí nám viacej :-)

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

16.05.2019 19:46

moji chlapi majú radšej klasiku

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

17.05.2019 05:58

Všestranná a u nás veľmi obľúbená!

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

16.06.2019 16:55

mne najviac chutí ryža Parboiled..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE