Veru, brokolica dozaista nie je jedným z najvábivejším druhov zeleniny. Mnohí ňou priam opovrhujú a nevedia si predstaviť, že by sa objavila na ich tanieri. To je však obrovská škoda. Brokolica je zdrojom vlákniny, bielkovín aj vitamínu C. Ide o nízkokalorickú potravinu, ktorá pozitívne ovplyvňuje črevnú mikroflóru, pokožku aj hladinu cholesterolu.
Domovom tejto často podceňovanej zeleniny je pravdepodobne Apeninský polostrov, respektíve oblasť Stredozemného mora. Práve na týchto územiach bola pestovaná vraj už od stredoveku. Vďaka jej úžasným vlastnostiam by však mala byť dozaista súčasťou jedálnička i dnešného človeka. V článku nájdete hneď 5 a pokojne i viac dobrých dôvodov na to, prečo jesť brokolicu pravidelne!
Odporúčame: Poznáš účinky mrkvy? Toto je 5 dôvodov, prečo ju jesť pravidelne!
1. Má minimum kalórií
Stogramová porcia chutnej brokolice má len niečo cez 30 kcal. Vyše 80 percent jej objemu pritom tvorí len voda, zvyšok je dôležitá vláknina, bielkoviny a sacharidy. Brokolicu si teda na tanier môžete naservírovať bez akýchkoľvek výčitiek. Vítanou súčasťou jedálnička je i počas redukcie váhy. Môžete si ju dopriať ako prílohu ku kuraciemu mäsu či rybe alebo ako súčasť lahodného rizota. Brokolica navyše detoxikuje organizmus, uľahčuje pravidelné vyprázdňovanie a podporuje metabolizmus, čo sú vítané vlastnosti nielen pri diétach.
2. Je zdrojom antioxidantov
Brokolica obsahuje celý rad látok s antioxidačnými účinkami. Ide napríklad o veľké množstvo fenolových zlúčenín či karotenoidov, ale aj vitamíny C a E. Antioxidanty v tele bojujú proti rôznym typom zápalov, eliminujú škodlivý vplyv voľných radikálov a spomaľujú starnutie buniek. Fenolové zlúčeniny znižujú riziko vzniku srdcovo-cievnych aj nádorových ochorení. Luteín a zeaxantín, ktoré radíme medzi spomínané karotenoidy, zase podporujú správnu funkciu zraku.
3. Podporuje kardiovaskulárny systém
Pravidelnou konzumáciou brokolice taktiež podporíte zdravie celého srdcovo-cievneho systému. Vďaka obsahu vlákniny dokáže bojovať proti vysokej hladine škodlivého LDL cholesterolu. Práve o cholesterole sa hovorí ako o akomsi tichom zabijakovi, ktorý sa pri nadmernom množstve môže ukladať v cievach a dokonca ich upchávať. Zaradením brokolice do jedálnička môžete znížiť riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.
4. Znižuje riziko vzniku rakoviny
V brokolici sa ukrývajú aj takzvané izotiokynáty. Ide o chemické látky prírodného pôvodu, u ktorých boli objavené ochranné účinky pred mnohými nádorovými ochoreniami. Dokážu totiž neutralizovať karcinogénne látky. Tieto protirakovinové látky môžu predstavovať dobrú prevenciu napríklad pred nádorovými ochoreniami tráviacej sústavy. Okrem brokolice sú ich zdrojom aj kel či kapusta.
5. Je bohatá na vitamín C
Ako sme spomínali už vyššie, brokolica je výborným zdrojom vitamínu C. V 100 gramovej porcii tejto chutnej zeleniny sa nachádza okolo 90 mg spomínaného vitamínu. To je približne akási minimálna dávka céčka, ktorú by sme mali za deň prijať. Nezabúdajte však na to, že vitamín C, ako aj mnoho ďalších látok, sa pri tepelnej úprave znehodnocuje. Brokolicu je najlepšie pripraviť nad parou. Pokojne si však z nej trochu nakrájajte v surovom stave aj do šalátu či smoothie nápoja.
Pozri aj: Connov syndróm: Vieš, o aké ochorenie ide a ako sa prejavuje?