Leto sme postupne nechali za sebou a čaká nás krásne jesenné obdobie plné farebného lístia, chladnejších dní a miestami ešte určite aj zubatého slniečka. Ľahké blúzky, sukne a šaty meníme za nohavice i svetríky a počas niektorých dní si okolo krku obmotáme i tenší hrejivý šál. Zmena pomaly, ale isto nastane i v našich jedálničkoch. Osviežujúce zeleninové či ovocné šaláty nahradia chutné polievky, ktoré zasýtia a zároveň organizmus zahrejú. Ktoré jesenné potraviny by dozaista nemali chýbať v žiadnom jedálničku? Je ich mnoho a každý si tak môže vybrať svojich obľúbencov. Pre jeseň sú typické rôzne druhy tekvíc, no svoju sezónu majú aj viaceré druhy ovocia. Plody, ktoré nám jeseň ponúka, sú nielen chutné a vhodné na prípravu rozličných pokrmov, ale aj zdravé a nabité vitamínmi či minerálmi. A prísun mnohých dôležitých látok pred nadchádzajúcou zimou naše telo dozaista ocení. Tak sa poďme spolu pozrieť na to, ktoré jesenné potraviny sa oplatí zaradiť do jedálnička.
Odporúčame: Lahôdkové droždie: Ako túto zdravú bombu využiť v každej kuchyni?
Tekvica
S jeseňou sa neodmysliteľne spájajú najrozličnejšie druhy tekvíc. Veľmi obľúbená je napríklad tekvica Hokkaido, ktorá každého zaujme svojou sladkastou chuťou. Tekvice sú vo všeobecnosti dobrým zdrojom vitamínov skupiny B, draslíka, horčíka, vápnika i betakaroténu. Blahodarný vplyv majú na imunitu, trávenie, hladinu cholesterolu aj funkciu zraku. V kuchyni ich môžete využiť rôzne. Skvelá je krémová tekvicová polievka. Zeleninu však môžete len nakrájať na kúsky, upiecť v rúre a podávať ako prílohu.
Kapusta
Počas jesene si neváhajte pochutnávať aj na kapuste, či už čerstvej alebo kvasenej. Biela či červená hlávková kapusta je zdrojom vlákniny, železa, vápnika, kyseliny listovej i karotenoidu zvaného luteín. Tá fialová je navyše bohatá na antokyány. Ide o pigmenty fialovej, červenej až modrej farby, ktoré sú zodpovedné za krásnu farbu ovocia, zeleniny či kvetov. Majú silné protirakovinové aj protizápalové vlastnosti. Čerstvú kapustu využite pri príprave jedla aspoň raz týždenne. Kyslá kapusta je zase nesmierne bohatá na vitamín C a môže pomôcť s tráviacimi ťažkosťami.
Huby
Do jedálnička sa rozhodne oplatí zaradiť aj chutné hríby, či už vlastnoručne nazbierané, darované od známeho alebo zakúpené v obchode. Posilňujú imunitu, podporujú dobrú hladinu cholesterolu a obsahujú množstvo látok, ktoré prispievajú k prevencii rakovinových ochorení. Ich použitie v kuchyni je rovnako všestranné. Hodia sa do polievky, omáčky k mäsu alebo cestovinám, zapekaných pokrmov aj praženice. Navyše ich vždy môžete vysušiť a uskladniť do zásoby. Sušené hríby sa počas zimy určite nestratia v žiadnej kuchyni.
Vlašské orechy
Jesenná príroda nám ponúka nielen rôzne zeleninové plody. Plodom orecha kráľovského z čeľade orechovité je guľatá kôstkovica, ktorej vonkajšia časť oplodia je zelená a dužinatá, no po dozretí hnedne a puká. Počas dozrievania vnútorná časť oplodia drevnatie a vytvára škrupinu. V nej sa ukrýva olejnaté semeno. Tieto plody, ktorým sa hovorí i vlašské orechy, dozrievajú začiatkom jesene. A prečo sa oplatí konzumovať tieto chutné oriešky? V prvom rade sú zdrojom zdravých tukov. Okrem toho obsahujú mnohé vitamíny a minerály, podporujú činnosť mozgu, zlepšujú stav ciev a starajú sa o pokožku.
Odporúčame: Jesenná výzdoba: Kreatívne nápady pre projekty s vašimi deťmi
Jablká
Aj ovocie má miesto v jesennom jedálničku. Je hneď niekoľko dobrých dôvodov na to, prečo jesť jablká hoci aj každý deň. V prvom rade výrazne podporujú proces trávenia, a to vďaka značnému obsahu cennej vlákniny. Najviac sa jej pritom nachádza pod šupkou, preto jabĺčko radšej schrúmte celé. Okrem toho sú bohaté na vitamín C aj vitamíny skupiny B, antioxidanty, flavonoidy, draslík či horčík. Blahodarne pôsobia na stav srdca a ciev aj zdravie ďasien a zubov. Jablká nesmú chýbať vo vašom jedálničku ani v prípade, že sa snažíte redukovať hmotnosť. Toto ovocie je chutné, zdravé a vhodné na doplnenie energie a zahnanie hladu medzi hlavnými jedlami.
Hrušky
Podobne sú na tom aj lahodné a sladučké hrušky. Rovnako sú bohaté na vlákninu, vďaka čomu majú priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu v krvi. Pozitívne však vplývajú aj na krvný tlak. Hrušky sú tak skvelým pomocníkom pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení. Do jedálnička ich zaraďte, ak vás napríklad trápi zápcha. Rýchlo upravujú trávenie a detoxikujú organizmus. Do tela dopravia vápnik, draslík i fosfor. Posilňujú imunitu a vďaka mnohým látkam, ktoré obsahujú, podporujú dobrý stav pleti aj vlasov.
Pozri aj: Jesenný kabát v šatníku: Aký mať v skrini a stále po ruke?