Minerály sú pre správne fungovanie ľudského organizmu nesmierne dôležité. Medzi veľmi významné minerály patrí aj draslík, ktorý sa stará o správnu funkciu svalov, nervov aj o zdravé hodnoty krvného tlaku. Nedostatok draslíka v tele alias hypokaliémia je nesmierne nebezpečná a nemala by sa za žiadnych okolností podceňovať. Ako draslík doplniť prírodnou cestou?
Hľadajte ho v jedle
Ako väčšinu minerálov aj draslík môžete do tela dostať bez užívania výživových doplnkov či inej chémie. V celkom hojnom množstve ho obsahujú niektoré potraviny, vďaka ktorým sa môžete vyhnúť mnohým zdravotným problémom súvisiacich s nedostatkom draslíka. Takýmto problémom je v tom horšom prípade napríklad aj ochrnutie či mozgová príhoda a v tom lepšom, no tiež nepríjemnom prípade, sú to svalové kŕče či extrémna až neznesiteľná únava.
Zaujme ťa: Ako presádzať orchidey? Osvoj si niekoľko pestovateľských tipov
Draslík v zelenine a ovocí
Akú zeleninu by ste mali zaradiť do jedálnička, ak potrebujete zdvihnúť hladinu draslíka v tele? Vysokým zdrojom draslíka v zeleninovej oblasti sú zemiaky. Či už obľubujete skôr sladké zemiaky alias batáty alebo klasické zemiaky upečené v rúre, z oboch druhov dostanete do tela draslíkovú zásobu. Okrem zemiakov sa oplatí posilniť aj zelenými listami, napríklad špenátom, mangoldom alebo listami repy. Veľa draslíka nájdete aj v tekvici či paradajkách, ale aj v strukovinách – napríklad fazuli a zelených edamame fazuľkách. Z ovocnej sféry siahnite po marhuliach, granátovom jablku, tradičných banánoch, sladkých datliach a citrusoch – teda citrónoch, pomarančoch a grepoch.
Jedzte ryby a jogurty
Z ostatných potravín bohatých na draslík siahnite po rybách, a to najmä po ružovom lososovi, ktorého si môžete vychutnať so zeleninkou či spomínanými zemiakmi upečenými v rúre. Oplatí sa zásobiť aj nesladeným kvalitným gréckym jogurtom a z morských plodov by ste mali pre draslíkovú zásobu do tela siahnuť po mušliach.
Inšpiruj sa: Joga či beh? Tu sa dozvieš, ako cvičiť podľa znamenia zverokruhu!