V súvislosti s tlakom sa často hovorí najmä o jednom zdravotnom probléme, a to o vysokom krvnom tlaku. V súčasnosti ide o civilizačné ochorenie, ktoré postihuje starších i mladšie vekové kategórie. Nedávno sme vám priniesli článok o tom, ako sa dá k zníženiu tlaku dopomôcť voľbou správnych potravín.
Mnoho ľudí má však úplne opačný problém. Nízky krvný tlak sa často za vážnu komplikáciu nepovažuje. Podceňovať tento stav ale vôbec nie je správne. Prečítajte si, ako sa nízky tlak prejavuje, aj ako ho dostať do normy!
Aké sú prejavy hypotenzie?
Hypotenzia, teda nízky krvný tlak, vzniká, ak horná hodnota tlaku dlhodobo klesá pod 90 mm Hg a dolná pod 60 mm ortuťového stĺpca. Nižším tlakom častejšie trpia mladí ľudia, hlavne ženy v puberte, štíhle alebo tehotné ženy i chudé a staršie osoby. Medzi hlavné symptómy hypotenzie patria:
- mdloby,
- závraty,
- nevoľnosť,
- pocity slabosti,
- bledosť v tvári,
- zhoršené a zahmlené videnie,
- šum v ušiach,
- bolesť hlavy.
Nízky krvný tlak predstavuje problém v prípade, že spôsobuje ďalšie zdravotné ťažkosti. Vtedy je potrebná i liečba. Často pomáha správne stravovanie či celková zmena životosprávy.
Nízky tlak však môže predstavovať aj väčší zdravotný problém. Ak je tlak chronicky znížený, mohlo by ísť o jeden zo symptómov vážnejšieho ochorenia. Mnoho ľudí má naopak prirodzene nižší tlak aj bez akýchkoľvek iných komplikácií. Vtedy zvyčajne liečba nie je potrebná. Ak vás ale niekedy nižší krvný tlak trápi, určite vyskúšajte nasledovné tipy a rady.
Bude vás zaujímať: Vysoký krvný tlak: Ako ho znížiť potravinami?
TOP potraviny pri nízkom tlaku:
1. Bielkoviny
Ľuďom s nízkym krvným tlakom v prvom rade pomôže vyvážená strava. Bielkoviny patria medzi základné živiny a pre človeka sú nenahraditeľné. Sú dôležité pre správnu funkciu celého organizmu. Preto si doprajte kvalitné mäso, vajcia i syry. Vhodné je naopak znížiť prísun sacharidov, ktoré sa nachádzajú napríklad v zemiakoch, ryži či chlebe.
2. Zelenina
K vyváženému a zdravému stravovaniu neodmysliteľne patrí zelenina. Strava s vysokým podielom zeleniny zlepšuje srdcovú činnosť i krvný obeh. Ideálna je pravidelná konzumácia menších porcií jedla. Nikdy nezabúdajte na raňajky, inak vás okrem nízkeho krvného tlaku potrápi i nízka hladina cukru v krvi.
3. Víno
Nechceme vám tvrdiť, že alkohol je liek na nejaký zdravotný problém. Avšak v prípade, že pociťujete napríklad malátnosť v dôsledku nízkeho krvného tlaku, mali by ste vedieť, že po pohári dobrého a kvalitného vína sa vám urobí lepšie. Alkohol totiž prispieva ku krátkodobému zvýšeniu krvného tlaku. V žiadnom prípade to s ním ale nepreháňajte.
Odporúčame: Najkrajšie zásnubné prstene celebrít dostanú aj vás!
4. Kofeín
Pri nízkom krvnom tlaku väčšinou pomáha to, čomu by ste sa pri vysokom tlaku mali vyhýbať. Takýmto pomocníkom je napríklad kofeín. Šálka silnejšej kávy vám pomôže rovnako, ako spomínaný pohár vína. Nezabúdajte však, že káva zároveň odvodňuje, a preto doplňte potrebné tekutiny. Ak nie ste milovníkom kávy, doprajte si čierny čaj.
5. Soľ
Aj keď sa solenie vo všeobecnosti veľmi neodporúča, ľuďom s nízkym krvným tlakom to môže pomôcť. Mnohí totiž na soľ reagujú citlivejšie, a to zvyšovaním krvného tlaku. Kým u ľudí s vysokými hodnotami tlaku je tento jav viac než nevhodný, u tých s opačným problémom to môže byť cesta k zlepšeniu stavu. V každom prípade to s ňou nepreháňajte. Doprajte si skôr kvalitnú morskú soľ než slané pochutiny.
6. Voda
Všade navôkol počúvame o dôležitosti dodržiavania pitného režimu. Ľudia s nízkym krvným tlakom by si na prísun tekutín mali dávať obzvlášť pozor. Iba tak si dokážu udržať i správnu hladinu tlaku. Vodu dopĺňajte počas celého dňa, nie iba nárazovo. Telo hydratujte aj hneď po zobudení.
Bude vás zaujímať: Účes, vďaka ktorému schudnete zopár kíl
Bylinky na nízky tlak:
1. Sladké drievko
V prírode môžeme nájsť rôzne bylinky, ktoré účinne zvyšujú krvný tlak. Ide napríklad o rastlinu známu ako sladké drievko. Jej koreň obsahuje aromatické látky ovplyvňujúce vyplavovanie hormónov nadobličiek, ktoré zadržujú v tele soľ a podporujú vylučovanie draslíka.
V konečnom dôsledku to vedie k zmene hospodárenia s vodou a aj k zvyšovaniu tlaku. Extrakty zo sladkého drievka sa nachádzajú i v známej sladkosti – pelendreku.
2. Rozmarín lekársky
Rozmarín sa taktiež používa pri liečbe hypotenzie. Táto bylina účinne tlak zvyšuje, posilňuje celý nervový systém a zabezpečuje pevné cievy. Ľudia si často pripravujú rozmarínové víno. Do litra bieleho vína pridajte 20 gramov usušených listov rozmarínu a nechajte 5 dní odstáť. Potom sceďte a užívajte, ak sa objavia ťažkosti.
Odporúčame: Magická šalvia vás očistí od negatívnej energie
Ďalšie tipy a rady pri probléme s nízkym tlakom:
1. Pokojné vstávanie
Ak máte nízky krvný tlak, možno ste spozorovali potrebu pomaly a s rozumom vstávať. Keď sedíte alebo ležíte, vždy sa zdvíhajte pokojne a pomaly. Inak by sa vám mohla ľahko zatočiť hlava. V prípade, že pociťuje mdloby, ľahnite si a nohy zodvihnite hore. V takejto polohe sa mozog lepšie a rýchlejšie prekrví.
2. Sprcha
Účinným trikom na zlepšenie stavu je striedanie teplej a studenej vody pri sprchovaní. Takýmto otužovaním rozprúdite celý obehový systém. Okrem toho si týmto spôsobom môžete posilniť imunitný systém i zlepšiť regeneráciu svalov. Sprchu skončite vždy studenou vodou.
3. Pohyb
Aj keď si pri vstávaní musíte dávať na prudké pohyby pozor, to neznamená, že by ste sa mali štítiť pohybu vo všeobecnosti. Pravidelný pohyb posilní svalstvo, cievy i srdce, čím rovnako podporuje aj správnu hladinu krvného tlaku. Vsaďte na bicyklovanie, prechádzky, turistiku či plávanie.
Čo zvyšuje riziko problémov s nízkym tlakom?
Na veľmi nízky krvný tlak môžu vplývať viaceré vnútorné i vonkajšie činitele. Tu sú možné príčiny a rizikové faktory nízkeho tlaku krvi:
- nutričné nedostatky, najmä nedostatok vitamínov a minerálov,
- alergická reakcia,
- dlhý odpočinok, respektíve dlhšie zotrvávanie v pokoji,
- tehotenstvo (z dôvodu hormonálnych zmien),
- lieky (napr. nadužívanie liekov na vysoký tlak, tiež lieky zvyšujúce tvorbu moču),
- problémy so srdcom,
- dehydratácia,
- intenzívna fyzická aktivita,
- vyšší vek.
Pri dlhodobých a opakovaných ťažkostiach s nízkym tlakom je vhodné konzultovať zdravotný problém s lekárom, ktorý nariadi potrebné vyšetrenia na odhalenie príčiny.
Aktualizovaný článok: 22.6.2023