Naši starí rodičia, respektíve naši predkovia vo všeobecnosti, mali obmedzené možnosti. Ich strava bola striedmejšia, avšak plná zdraviu prospešných zložiek. Nepoznali kaviár, nepoznali exotické ovocie a nepoznali množstvo dnešných potravín, ktoré sa k nám dovážajú z celého sveta. Za to však poznali pohánku, ktorá bola označovaná ako potravina chudobných, no to jej neuberalo na výživnej hodnote a účinkoch na zdravie človeka. Dokonca je dnes označovaná ako superpotravina, patriaca medzi najzdravšie na svete.
V čom tkvie jej superschopnosť? Nebudeme sa mýliť, ak povieme, že v jej obsahu, pretože aj napriek svojej veľkosti v sebe ukrýva:
- vitamín P
- minerály – vápnik, fosfor, draslík, horčík, železo, mangán
- vitamíny – E, C a vitamíny skupiny B
- aminokyseliny
- nenasýtené mastné kyseliny
Mimochodom, ak patríte medzi celiatikov, tak máme pre vás dobrú správu. Pohánka je totiž bezlepková a zároveň skvelým zdrojom vlákniny, s nízkym obsahom cholesterolu a sodíka, takže ju rozhodne môžete zaradiť do svojho jedálnička.
Zaujme ťa: Jazvy po akné alebo nechcené tetovanie? Zbav sa ich raz a navždy!
Prečo zaradiť pohánku do jedálnička?
Vysoká hladina vlákniny (až 10 g vlákniny na 100 gramov pohánky) ju predurčuje na reguláciu pohybu čriev a ich prečistenie od všetkých toxínov, ktoré sa v nich môžu usadiť. Vláknina sa tiež spája s nižším rizikom vzniku kardiovaskulárnych ochorení, čo je doplnené vysokými úrovňami lignanov (fotonutrient, o ktorom sa predpokladá, že podporuje zdravie srdca) v pohánke. Ak chcete svoje srdce ochrániť v čo najväčšej miere, tak pohánku by ste do jedálnička mali zaradiť aj z dôvodu obsahu horčíka. Horčík totiž zlepšuje tok krvi a podporuje zdravú hladinu krvného tlaku.
Pohánka je tiež vhodná ako ochrana pred cukrovkou. Aby sme to uviedli na pravú mieru, tak štúdie preukázali spojitosť medzi hladinou cukru v krvi a pohánkou. Pri jej pravidelnej konzumácii dochádza k zníženiu hladiny glukózy v krvi, čo môže znížiť riziko vzniku cukrovky. Pohánka rozhodne poteší každého, kto chce skoncovať so závislosťou na sladkom, pretože pohánka potláča chuť na sladké mlsnotky. A keďže klin sa klinom vybíja, tak zredukovanie chuti na sladké sa odrazí na úbytku hmotnosti.
V poslednom rade nám nedá nespomenúť mangán, ktorý si tiež vyslúžil svoje miesto na piedestáli vzácnych minerálov (obsiahnutých v pohánke), ktoré sú potrebné pre naše zdravie. Zhodou okolností práve mangán, aj keď ide len o stopový prvok v našom tele, pomáha absorbovať vápnik a tým prispievať k zníženiu rizika vzniku osteoporózy.
Ďalšie jedinečné účinky pohánky:
Keďže pohánka je bohatá na veľké množstvo vitamínov, minerálov, aminokyselín, antioxidantov a podobne, tak jej účinky na naše zdravie zďaleka nekončia len pri osteroporóze. Pohánka totiž:
- pomáha pri chorobách žíl a ciev
- zlepšuje imunitu
- posilňuje potenciu a libido
- pomáha liečiť hemoroidy
- pôsobí ako prevencia pred reumou a artritídou
Pohánka však nie je vhodná pre každého! Ak sa liečite na krvný tlak, respektíve ak vám bol diagnostikovaný vysoký krvný tlak, tak s pohánkou opatrne. V takomto prípade by ste ju nemali konzumovať každý deň, čo veríme, že určite nehrozí. Ale aj tak, pri dlhodobom a jej častom konzumovaní môže mierne zvýšiť krvný tlak, čo vášmu už aj tak zvýšenému tlaku neprospeje. Stačí, ak si ju doprajete raz za týždeň a vaše telo sa vám za to poďakuje.
Neprehliadni: Ocot ako liek: Neuveríš, s čím všetkým ti pomôžu octové podkolienky!