Portulaka zeleninová (latinsky Portulaca oleracea) je pozoruhodný úkaz. Niekedy sa jej hovorí aj prasacia rastlina, pretože je obľúbenou potravinou pre prasce. Je to bežne sa vyskytujúca burina, ktorá rastie v záhrade snáď každému z nás. Má žlté kvety a hrubé mäsité listy.
Na prvý pohľad je súca k zániku, a preto ju s radosťou vytrhávame a zahadzujeme. No práve to je najväčšia chyba. Vedeli ste, že portulaka zeleninová má výborný vplyv na imunitný systém? Čo všetko o nej ešte (ne)vieme?
Odkiaľ sa portulaka vzala?
Portulaku pestovali už severoamerickí indiáni na náhorných plošinách medzi kukuricou. Semená portulaky dokážu prežiť až 40 rokov v rôznych klimatických pásmach a vyčkať na vhodné podmienky pre klíčenie.
Vďaka tomuto sa jej podarilo rozšíriť do celého sveta. Preplazí sa trávnikom a má hlboké korene, ktoré vie zapustiť aj z odstrihnutého lístka. V niektorých krajinách sa pestuje cielene a využíva sa ako potravina. V čínskej medicíne sa používa na liečbu hnačky a hemoroidov.
Čo portulaka obsahuje?
Táto liečivá burina má jeden z najvyšších obsahov betakaroténu, teda formy vitamínu A. Taktiež obsahuje dva silné antioxidanty – žltý a červený betakyanín. Oba tieto pigmenty majú antimutagénne a antioxidačné účinky.
Okrem iného portulaka obsahuje aj:
-
železo,
-
meď,
- vápnik,
- horčík,
- niektoré vitamíny B,
- vitamín C,
- draslík,
- karotenoidy,
- omega-3 mastné kyseliny.
Zaujme ťa: Trápi ťa suchá pokožka alebo ekzém? Skús tento prírodný kúpeľ!
Účinky portulaky na zdravie:
- znižuje hladinu cholesterolu v krvi,
- chráni pred infarktom a mŕtvicou,
- pomáha pri chudnutí,
- má pozitívny vplyv na znižovanie vývojových porúch u detí,
- lieči hnačku, hemoroidy a krvácanie v črevách,
- zmierňuje opuchy po uštipnutí hmyzom,
- znižuje vrásky a odstraňuje jazvy,
- chráni kosti pred osteoporózou,
- zlepšuje metabolizmus,
- lieči lámavosť nechtov a vypadávanie vlasov.
Použitie portulaky
Portulaka je veľmi nenáročná rastlina. Potrebuje iba veľa slnka a priepustnú pôdu. Rastie veľmi rýchlo a prvú úrodu môžete pozorovať už po troch týždňoch od sejby. Zbierať ju môžete až do kvitnutia. Je vhodná do rôznych zeleninových i ovocných šalátov, do smoothie, praženice alebo omelety a aj ako zeleninová príloha k hlavnému jedlu. Je tiež výborným zahusťovadlom.
Zdravotné riziká spojené s portulakou
Portulaka zeleninová obsahuje okrem rôznych pozitívnych účinkov i jedno obmedzenie – pomerne veľa oxalátov. Tie prispievajú k tvorbe obličkových kameňov. Ak trpíte na rôzne ochorenia obličiek alebo máte predispozíciu na obličkové kamene, poraďte sa o užívaní s lekárom.
Pozri aj: Šokujúce tehotenské fotografie: Žena ohrozila seba aj svoje dieťa!
Recept na portulakový šalát so syrom feta
Ingrediencie:
-
veľká hrsť čerstvej portulaky
- 100 g syru feta
- 1 paradajky (alebo hrsť cherry paradajok)
- 1 strúčik cesnaku
- olivový olej
- citrónová šťava
- soľ
Postup: Portulaku umyjeme a nasekáme na menšie kusy. Pridáme k nej nakrájanú paradajku a na tenučké plátky nakrájaný cesnak. Potom pokvapkáme olivovým olejom a osolíme. Podľa chuti pridáme aj čerstvú citrónovú šťavu. Na záver pridáme aj kocky feta syru. Premiešame a necháme postáť aspoň 15 minút. Následne môžeme podávať, napríklad ako prílohu k mäsu.
Aktualizovaný článok: 8.9.2023