Poznať tajomstvo kvalitného spánku je pre pevné zdravie nesmierne dôležité. Nedostatok spánku totiž trápi veľkú časť populácie a spôsobuje nemalé zdravotné ťažkosti. Žiadny extrém však nie je dobrý a potvrdzuje sa to aj v spánkovej oblasti, pretože aj nadbytok spánku škodí. Koľko spánku je priveľa a ako sa to prejavuje na našom zdraví?
Tenká hranica
Ak sledujete náš portál určite už dobre viete, že všeobecná spánková kalkulačka odporúča venovať výhradne spánku 7 až 8 hodín denne. Za tento čas si totiž dokáže telo optimálne oddýchnuť, nabrať dostatok energie na ďalší deň a dokáže sa i efektívne zregenerovať. Pravdou však je, že každý človek je iný a každé telo potrebuje na plnohodnotný odpočinok inú cifru. Preháňať sa napriek tomu nemá nič a ak pravidelne spíte 9 a viac hodín, je to problém. Ako môžte sami vidieť, hranica medzi optimálnou dĺžkou spánku a nadbytočným množstvom spánku je naozaj veľmi tenká.
Pozri aj: DIY kvapky proti stresu: Prírodné upokojenie len z 5 prísad!
Oddych na škodu
Mohli by sme to uzavrieť i tak, že spánok je dobrý sluha, ale zlý pán. Mali by sme ho teda regulovať a spať optimálny počet hodín po celý týždeň, teda aj cez víkendy. O tom, že priveľa oddychu v podobe spánku môže byť škodlivé hovoria aj viaceré štúdie, hoci sa presne nevie, prečo tomu tak je. Ukázalo sa že ľudia, ktorí denne spali pravidelne viac ako 9 hodín boli náchylnejší na riziko vzniku kardiovaskulárneho ochorenia či depresie a asociácia sa našla aj s nadmerným priberaním až nadváhou. V neposlednom rade výskum preukázal, že nadbytok spánku môže z dlhodobého hľadiska viesť k skráteniu života v súvislosti s ochoreniami ako je diabetes, vysoký krvný tlak a chronický zápal v tele.
Nekončiaca únava ako zlý signál
Ako sme sa dozvedeli vyššie, s nadbytočným množstvom spánku prichádzajú aj viaceré zdravotné riziká. Podľa odborníkov však môže to, že spíte veľa a stále nie ste oddýchnutí poukazovať na niektoré skryté diagnózy, ktoré môžete mať a ani o tom neviete. Často to býva práve spánkové apnoe alebo iná spánková porucha, depresia či úzkosť. Dôležité je pátrať po tom, odkiaľ váš problém pramení, pretože dobrý spánkový cyklus je naozaj na nezaplatenie. Odporúčame vám naštudovať si najlepšie pozície pre dobrý spánok a pomôcť vám môžu napríklad aj TOP rituály pred spánkom.