Chrípková sezóna je v plnom prúde. Zvyšuje sa aj počet ostatných respiračných ochorení. Mráz môže čo to vyštípať, avšak predsa len, ak máte oslabenú imunitu, do toho stresy v práci a každodenný kolotoč, v ktorom sa neviete zastaviť, môžete o to ľahšie podľahnúť hoc aj zápalu pľúc.
Ako sa prejavuje?
Na príčine jeho vzniku sú vírusy, baktérie, ale tiež v občasných prípadoch chemické podráždenia. Jeden alebo oba pľúcne laloky sa naplnia hlienom a vyvolávajú bolesť v hrudníku. Sprevádza ich aj intenzívny kašeľ, dýchavičnosť a vysoké horúčky.
Pozri aj: Stravovanie podľa dietológov: Toto v ich jedálničku určite nenájdeš!
Na čo dbať počas liečby?
Ako pri bežnej chrípke či nádche, aj tu by ste mali svojmu organizmu dopriať potrebnú dávku vitamínov. Jedzte preto veľa čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré sú bohaté na vitamín C. Ten totiž zvyšuje schopnosť organizmu nastúpiť do boja s infekciou.
Pite taktiež veľa vody. Telo je počas choroby oslabené a dehydrované. Tekutiny mu musíte dodávať, aj keď práve necítite smäd. Vhodným doplnkom sú aj zeleninové a ovocné šťavy, ktoré chorý organizmus aj ako tak zasýtia.
S mliečnymi výrobkami opatrne. Mlieko, syry, jogurty. Názory na nich sa rôznia. Ak máte na sebe odskúšané, že vás mliečne výrobky zahlieňujú, radšej sa im počas choroby vyhnite, prípadne ich krátkodobo obmedzte.
Bez športu aj kaviarní. Samozrejme, väčšine z nás je toto absolútne jasné. Avšak predsa len. So zápalom pľúc sa naozaj neoplatí zabehnúť si ranný šprint, či vyraziť si s kamarátkami do zadymenej kaviarne. Vyhnite sa alkoholu aj všetkým namáhavým činnostiam. Aspoň kým nenazbierate nové sily a z choroby sa úplne nevystrábite.
Odporúčame: Ako skladovať koreniny? Vďaka týmto tipom vydržia dlhú dobu!