Leto si bez opaľovania na pláži alebo kúpalisku nevie predstaviť väčšina z nás. Každý túži po krásnej hnedej pokožke, ktorá k letu jednoducho patrí. Nesprávnym opaľovaním však urýchľujeme proces starnutia našej pokožky a zvyšujeme riziko nebezpečnej rakoviny kože. Pravidelnou kontrolou materských znamienok a správnym používaním opaľovacích krémov si však môžeme slnečné lúče aj naďalej bezstarostne užívať.
Znamienka vekom pribúdajú
Kožné znamienka sú plošné alebo plastické útvary na koži rôznej veľkosti a sfarbenia. Ich vznik je podmienený geneticky alebo vznikajú vplyvom dlhodobého pôsobenia UV žiarenia. Delia sa podľa typu na pigmentované (obsahujúce kožný pigment melanín) a nepigmentované (neobsahujúce kožný pigment melanín).
Odporúčame prečítať: 8 večerných maškŕt, z ktorých nepriberieš
Kedy navštíviť lekára?
Lekári väčšinou používajú tzv. ABCDE kritériá medzi ktoré patria asymetrickosť, ohraničenie, farba, priemer a elevácia. Znamienko by malo byť súmerné, neodlišovať sa výrazne od druhej polovice a s presnými okrajmi.
Navštíviť lekára by ste mali aj v prípade, že sa farebne zmení alebo stmavne či má v priemere viac ako 6 milimetrov. Jedným z varovných signálov môže byť vystupovanie znamienka nad povrch či meniaca sa štruktúra.
Odporúčame vyskúšať: Vyskúšajte v kuchyni rôzne druhy tekvíc
Pozor na rakovinu kože
Už dávno nie je tajomstvom, že príliš nadmerné opaľovanie môže spôsobiť rakovinu kože. Znamienko prerastie do melanómu, čo je najnebezpečnejšia forma tohto ochorenia. Ak sa malígny melanóm nezistí včas, môže na šíriť aj do iných orgánov.
Liečba melanómu závisí najmä od typu a štádia ochorenia. Vo väčšine prípadoch je prvým krokom chirurgické odstránenie a následné histologické vyšetrenie. Ak bol nádor úspešne odstránený, ďalšiu liečbu v podobe imunoterapie, chemoterapie alebo rádioterapie už pacient nemusí absolvovať.
Odporúčame prečítať: Takto si pripravíte pravé mexické guacamole
www.shutterstock.com