Prečo jesť gaštany v tomto jesennom období? Sú všade, no ich prínos pozná málokto!

Jesenné obdobie je bohaté na množstvo potravín, ku ktorým bežne počas roka nemáme prístup. Teda nie v prípade, ak si ich nezamrazíte alebo nezavaríte. Okrem našej milovanej tekvice hokkaido si v tomto období môžeme vychutnať hurmikaki, ktoré sa začalo opäť objavovať na pultoch v obchodoch. 

Dopustiť tiež nedáme na babičkine superpotraviny, medzi ktoré patrí kyslá kapusta, červená repa, slivky a pod. Všetky tieto potraviny obsahujú množstvo cenných vitamínov, minerálov a ďalších telu prospešných látok. No okrem toho si v tomto období môžeme plnými dúškami vychutnávať aj gaštany, teda plody gaštana jedlého, ktoré začínajú byť už bežne dostupné aj v našich obchodoch.

A prečo sa oplatí počas jesene na týchto plodoch pochutnať? Čo všetko jedlé gaštany obsahujú a ako vplývajú na náš organizmus?

Odporúčame: Ako využiť rebrík v domácnosti? Prinášame ti zopár skvelých nápadov!

čo obsahujú gaštany

Zdroj: Shutterstock®

Čo obsahujú jedlé gaštany?

Gaštany máme všetci zafixované ako malé guľaté plody, z ktorých deti každý rok vyrábajú rôzne postavičky a premieňajú ich na rôzne zvieratá. No jedlé gaštany sú iné a majú v čomsi navrch. Obsahujú cenné vitamíny, napríklad sú zdrojom vitamínu K, vitamínov B, tiež obsahujú vitamín C.

V gaštanoch sa tiež nachádzajú aj zinok, železo, horčík, draslík a ďalšie stopové prvky. Spomenúť môžeme ešte tanín, ktorý patrí k pomerne silným a účinným antioxidantom, ktoré pôsobia protirakovinovo.

Ich nutričný profil z nich robí cenné plody, ktoré majú pozitívny vplyv na naše zdravie, vlasy i pokožku. Sú prospešné pre naše trávenie, srdce, mozog i krvný obeh. Tiež majú detoxikačné účinky, vďaka ktorým sa naše telo zbavuje toxínov. Ich veľkou výhodou je aj to, že sú vhodné aj pre celiatikov i diabetikov, nakoľko neobsahujú glukózu a dokonca ani lepok.

Liečivé účinky jedlých gaštanov

Jedlé gaštany sú veľmi zdravé. Obsiahnuté minerály (horčík a draslík) pomáhajú znižovať riziko vzniku kardiovaskulárnych problémov. Konzumácia gaštanov prispieva k prevencii srdcových chorôb alebo mŕtvice. Vysoký obsah vlákniny v gaštanoch podporuje naše trávenie. Vďaka mnohým živinám podporujú silnejšie kosti.

Gaštany tak pomáhajú udržať priechodnosť čriev a tiež podporujú zdravé baktérie a ich množenie v črevách. Vláknina tiež pomáha vyrovnávať hladinu cukru v krvi, preto sú gaštany vhodné aj pre diabetikov. Gaštany majú nízky glykemický index, preto pomáhajú predchádzať zvýšeniu hladiny cukru v krvi.

Ako pripraviť pečené gaštany v rúre

Najskôr si dáme rúru rozohriať na 200 °C. Gaštany umyjeme, osušíme a na špičke narežeme do tvaru kríža. Rez by mal mať hĺbku asi 5 mm. Narezané gaštany zalejeme v hrncu studenou vodou, pridáme trošku soli a privedieme k varu. Po zovretí gaštany ihneď scedíme a vysypeme na plech.

Predvarené gaštany pečieme asi 15 minút. Po upečení ich prikryjeme utierkou a necháme trochu ochladnúť. Po 10 minútach môžeme gaštany ošúpať a podávať.

Neprehliadni: Odborník radí: Ako na silnú imunitu? (1. časť)

gaštanová tinktúra

Zdroj: Shutterstock®

TIP: Gaštanová tinktúra z divých gaštanov

Okrem konzumácie jedlých gaštanov si môžete pripraviť gaštanovú tinktúru, ktorá má rovnako množstvo pozitívnych účinkov. Tá má dezinfekčné a antibakteriálne účinky, je skvelým liekom na hemoroidy a pod.

Gaštanovú tinktúru si môžete pripraviť z gaštanov, ktoré nájdete v prírode (z pagaštana konského). Tie rozdeľte na štvrtiny a zalejte 40 % alkoholom. Nechajte ich v zatvorenej sklenenej fľaši lúhovať aspoň 6 týždňov a môžete začať používať.

Aktualizované na 19. 11. 2023

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

11 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

30.10.2020 06:03

Gaštanovú tinktúru som ešte neskúšala.

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

30.10.2020 06:10

Gaštany milujeme,ale nič som ešte okrem varenia neskúšala.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

30.10.2020 08:50

pečené gaštany to je lahôdka.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

30.10.2020 11:22

Pečené gaštany a gaštanové zákusky milujem, ale o tinktúre som ešte nepočula.

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

30.10.2020 14:04

Výborné sú pečené ale ja si bez gaštanov neviem predstaviť ani jesennú dekoráciu u nás doma.

Vaše meno:

Margaret Zimova

Margaret Zimova

30.10.2020 16:50

Celá rodinka zbožňujeme pečené gaštany, sú božsky chutné. Ďakujem za tip na tinktúru, určite vyskúšam.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

30.10.2020 17:26

milujem gaštany, máme dva stromy na záhrade, ale už odchádzajú

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

31.10.2020 21:25

K jeseni určite patria aj jedlé gaštany.A že majú toľko benefitov,to som netušila.

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

01.11.2020 10:19

ani som nevedela, že obsahujú toľko vitamínov, minerálne látky a stopové prvky. Budem už častejšie konzumovať gaštany!

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

01.11.2020 10:21

ešte k tej tinktúre- škoda že sa tu viac nepíše o jej aplikovaní!

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

05.11.2020 14:29

myslela som,že tinktúra sa robí z konských gaštanov a používa sa na mazanie nôh pri kŕčových žilách.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.