Všetci už dávno vieme, že brokolica jednoducho patrí k zdravému stravovaniu. No táto nesmierne dôležitá zelenina môže poskytnúť ešte väčšiu dávku zdraviu prospešných látok pre naše telo, ako si myslíme.
Jednou z najčastejších otázok, týkajúcich sa tejto chutnej zeleniny je, či má brokolica protirakovinové účinky a či má naozaj viac železa, ako špenát. Kde je teda pravda? Môžeme ju jesť každý deň? Nestratí tepelnou úpravou svoje blahodarné účinky?
Odporúčame: Goji ako elixír mladosti: Poznáš toto zázračné ovocie?
Najväčšie benefity
Brokolica obsahuje množstvo látok, ktoré prispievajú k:
- Ochrane pred poškodením buniek: obsahuje glukozinoláty a vitamín C, u ktorých sa dokázalo, že bojujú proti oxidačnému stresu.
- Zlepšeniu hladiny cukru v krvi: zároveň obsahuje látky, ktoré môžu inhibovať produkciu glukózy.
- Zníženiu rizika rakoviny: podľa štúdií môže znížiť riziko vzniku rakoviny v mnohých tkanivách, vrátane pľúc, močového mechúra a prostaty.
Teraz, keď poznáte základy, prezradíme si viac o príprave brokolice tak, aby ste získali čo najviac antioxidantov a vitamínov. Najčastejšia otázka pri príprave býva, ktorá časť brokolice je zdravšia a lepšia. Pochopiteľne, stonky to v tomto prípade nebudú. Okrem toho, že sú vláknité a aromatické, vrcholy brokolice môžu obsahovať viac živín, ako stonky.
Štúdia ukázala, že vrchná časť brokolice má najvyšší podiel bioaktívnych zlúčenín, v porovnaní s brokolicovými stonkami. Tiež poskytujú dva až trikrát viac zdravých glukozinolátov a asi dvakrát toľko polyfenolov, v porovnaní so stonkami. To však neznamená, že treba polovicu brokolice vyhodiť do koša. Stonky viete napríklad využiť do smoothie alebo si ich nakrájať na kocky a opražiť na olivovom oleji, spolu s ďalšou zdravou zeleninou.
Môžeme jesť surovú brokolicu? Ako sa pripravuje správne? Nebojte sa, aj na tieto otázky máme odpoveď. Surové alebo dusené sú, samozrejme, najlepšie. Varená brokolica si však zachováva iba 40% obsahu zdravých látok. Pokúste sa pridať nevarené brokolicové kúsky do vašich šalátov alebo ich len ľahko upravte nad parou a dochuťte olivovým olejom. Vitamín C a glukozinoláty v brokolici sú tiež rozpustné vo vode, čo je opäť problém počas procesu varenia. Ak si chcete udržať čo najvyšší obsah vitamínu C, skladujte brokolicu v chladničke.
Odporúčame: Nebezpečný viscerálny tuk: Ako zistíš, že ho máš v tele nadbytok?