Komu sa to ešte nestalo? Zdriemnuť si po dobrom obede padne vhod každému z nás. Počas pracovného týždňa si to väčšinou nemôžeme dovoliť, avšak cez víkend, prečo nie? Bohužiaľ, poobedný spánok má aj svoje negatíva. Po hodinovom spánku po obede sa cítite oveľa horšie, ako predtým.
Česi majú pre toto krásny výraz – dát si dvacet a vedia prečo! Netreba to s poobedným spánkom preháňať, postačí nám 15 či 20 minút. Ako si správne dávkovať spánok? Prečítajte si o dôležitosti poobedného spánku, ale najprv krátka pauza... Dobrú noc!
Nabudí myseľ aj ducha
Mnohí z nás si poobedný spánok nemôžu dovoliť, buď kvôli práci alebo kvôli tomu, že sú po ňom ešte viac unavení. Ale zároveň sú si vedomí toho, že po jedle sa im oči zatvárajú, i keď sa na nich uprene pozerá šéf. Poobedná únava so sebou prináša aj podráždenie, nesústredenie a dokonca ďalšiu chuť do jedla.
Mnohí odborníci sa zhodujú, že poobedný spánok, ktorý si dobre naplánujete, vám dokáže dodať oveľa viac novej energie, ako pol litra čiernej kávy. Počas spánku sa nám regeneruje mozog a s ním aj jednotlivé nervové prepojenia, čo je prínosné, hlavne pokiaľ sa učíte niečo nové. Zdriemnuť by si mali hlavne ženy, ktoré často pracujú naplno, aj bez zvyšnej energie. Kedy si dopriať šlofík a kedy naopak nie?
Odporúčame: Neuveríš, čo všetko škodí vlasom. Môže to byť aj beh!
Kedy je 15-minútovka prospešná a kedy nie?
Pospite si v prípade, že ste naozaj unavení a máte pred sebou ešte veľa povinností. Pomôže vám, ak sa neviete sústrediť alebo potrebujete načerpať kreatívne nápady. Doprajte si ho aj v prípade, že nepijete kávu alebo sa bojíte dať si ďalšiu a ak vás "honí mlsná", hlavne v podobe sladkých koláčikov. Poradíme vám, ako si správne načasovať váš spánok, kedy spať 15 a kedy viac minút.
Skúste sa prekonať v prípade, ak trpíte v noci nespavosťou alebo si potrebujete takto nahradiť nočný deficit. Platí to aj v prípade, ak by ste si chceli pospať v neskorších popoludňajších hodinách, pretože sa tak oberiete o pokojný nočný spánok. V tomto prípade vyskúšajte fyzickú aktivitu, ktorou si dodáte potrebnú energiu a v noci tak oveľa ľahšie zaspíte.
Dostane ťa: Neustále odkladanie budíka: Zlozvyk, s ktorým musíš hneď prestať!
Musíte veľa myslieť? Pospite si!
Ako sme spomínali, spánok prospieva hlavne nášmu mozgu, ktorý sa regeneruje a môže aj po 15-minútovom oddychu fungovať naplno. Dokonca aj tie nezmyselné sny, ktoré počas neho máme, sú prácou mozgu, ktorý si upratuje novonadobudnuté informácie. Takže ak máte pred sebou náročnú poradu, vyspite sa na to! Ak vás čaká prezentácia, odporúča sa ráno vstať skôr, preopakovať si, čo budete hovoriť a ešte si na chvíľu pospať.
Poobedný šlofík má aj jedno veľké negatívum – rozhádžeme si tak svoj biorytmus. Náš organizmus je zvyknutý po prebudení fungovať dlho bez prestávky, až do večera, kedy ideme spať. Krátkym spánkom počas dňa sa nám jednak posunie doba, kedy pôjdeme večer spať a jednak sa môžeme v noci častejšie budiť. Všetko to závisí od času, ktorý poobede prespíme. Koľko treba spať, aby sme si nič nenarušili?
Spite podľa potreby
15-minútový spánok – je vhodný na rýchle dobitie energie, pre telo aj mozog. Tento spánok je podľa odborníkov najideálnejší, pretože nielen, že sa budete cítiť sviežo, ale neprídete ani o jednu vzácnu myšlienku spred zaspatia. Nastavte si časovač na 15 minút a hurá nabíjať!
30-minútový spánok – v podstate platí to isté ako o 15-minútovom spánku, navyše si zvýšite svoju kreativitu. Pre príjemnejšie prebudenie si dajte pred spaním kávu alebo čaj.
60-minútový spánok – hodinu až hodinu a pol si doprajte, pokiaľ sa potrebujete niečo ťažké naučiť, zapamätať si veľa údajov či mien. Ak spíte dlhšie, ako hodinu, dokážete prejsť do hlbokej fázy spánku, s prebudením sa vám zlepší pamäť a vy tak budete vedieť nasať viacej nových informácií. Avšak snažte sa takto dlhému poobednému spánku vyhýbať a doprajte si ho naozaj len raz za čas!
Pozri aj: Už žiadne počítanie ovečiek: Nauč sa najlepšie triky ako zaspať!