Kaktus, ktorý môžeme jesť? Áno, existuje taký a je ním práve opuncia figová. Jej plody sa niekedy nazývajú aj kaktusové figy, kvôli podobnosti klasickým figám. Zaujímavosťou tiež je, že tento kaktus môžeme zaradiť medzi ovocnú zeleninu – jeho výhonky sa totiž využívajú ako zelenina a plody ako ovocie.
Opuncia pochádza z Mexika, z Ameriky ju doviezli španielski moreplavci. Dnes sa vyskytuje v oblastiach tropického a subtropického podnebia a často rastie ako burina. Okrem opuncie figovej existuje množstvo jej ďalších druhov, ktoré sa využívajú na rôzne účely.
Ako kaktus vypestovať u nás?
Kaktus rastie ako ker a v domácich podmienkach môže narásť až do výšky 5 metrov. U nás sú tieto rastliny značne menšie a musia sa pestovať v kvetináčoch. Neznesú mrazy, preto ich musíme prezimovať vnútri, najlepšie na suchom chladnom mieste s teplotou približne 8°C. Počas teplých mesiacov môže byť vonku, vyhovuje mu teplé a svetlé miesto, no neznesie prievan.
Odporúčame prečítať: Neznámy citrus kumkvat - malý brat pomaranča
Jedlé plody sú len na okrajoch plochých stoniek, sú tvrdé a veľké 5-10 cm. Majú oválny tvar a pripomínajú figy. Dužina plodu opuncie je šťavnatá a sladká, môže pripomínať chuť sladkých hrušiek. Je v nej množstvo malých semienok, ktoré sa jedia spolu s dužinou.
Plod, podobne ako celý kaktus, je posiaty množstvom malých štetinovitých tŕňov, ktoré sa ľahko zabodávajú do pokožky. Preto ich nechytajte holou rukou, ale použite radšej rukavice. Najlepšie sa drží na koncoch pomocou palca a ukazováka – tam pichliače nie sú.
Odporúčame prečítať: Čo v sebe naozaj ukrýva amazonské ovocie acai?
Posilní imunitu a pomôže aj pri trávení
Kaktusové figy obsahujú množstvo vitamínov, a preto pomáhajú pri rôznych problémoch. Značné je najmä množstvo vitamínu C, ďalej sú to vitamíny skupiny B a tiež vitamín A. Okrem toho obsahujú aj vápnik, draslík a fosfor, a tiež menšie množstvo železa a zinku.
Odporúčame prečítať: Prírodné antibiotikum mangostana lahodná
Pomáhajú pri tráviacich ťažkostiach, zápche, plynatosti a liečbe žalúdočných vredov. Znižujú cholesterol a krvný tlak, normalizujú hladinu cukru v krvi. Vďaka vyššiemu množstvu vitamínu C detoxikujú organizmus, posilňujú imunitu a chránia ho pred voľnými radikálmi. Plody opuncie by tiež mali zabezpečiť pevné a lesklé vlasy.
Opuncia má mnohostranné využitie
Zrelé kaktusové figy majú žltkastú, červenkastú až hnedú farbu. Po obratí je preto potrebné nechať ich dozrieť. Je viacero možností, ako plody opuncie jesť. Buď ju prekrojíte na polovicu a dužinu budete vydlabávať lyžičkou – podobne ako granátové jablko – alebo ju ošúpete ako banán. Ako sme už spomenuli, plody nie sú jedinou jedlou časťou tohto kaktusu. Nové stonkové výhonky sa používajú ako zelenina a môžu sa variť.
Odporúčame prečítať: Sladké zemiaky batáty - zdroj vlákniny a prevencia rakoviny
Ovocná časť sa je najčastejšie surová, používa sa však aj v ovocných šalátoch, v kombinácii s morskými plodmi či mäsom. Vyrobiť sa z nej dajú džúsy, omáčky, sorbety aj džemy. Možno ste takýto džús už pili. V našich obchodoch je bežne dostupný kaktusový džús, ktorého súčasťou je práve opuncia. Pridáva sa aj do čajových zmesí, cukroviniek, alkoholických nápojov a dokonca sa z nej vyrába aj tekuté sladidlo.
Shutterstock.com