Hádam každý z nás už minimálne raz v živote zažil problémy s očami. Či už to boli rôzne ťažkosti z chladu a prechladnutia alebo symptómy, sprevádzajúce iné ochorenia a zápaly, určite si to vždy vyžadovalo dôkladnú starostlivosť. Lekárne sú dnes plné rôznych sprejov, kvapiek, mastí alebo gélov, určených na liečbu ťažkostí s očami, ale viete, ako si pri týchto problémoch pomáhali naši starí rodičia? Čítajte ďalej a my vám prezradíme, ktoré, pomerne neznáme liečivé rastliny, sú ako stvorené pre naše oči!
Inšpiruj sa: Musíš vyskúšať: Toto sú overené spôsoby využitia byliniek zvonku!
Balota čierna (lat. Ballota nigra, angl. Black Horehoud)
Balota sa zaraďuje do nie príliš lukratívnej skupiny burín. Ľudovo sa nazýva aj čierny jablčník a napríklad také včely ju úplne zbožňujú. Kvitne od júna do septembra a zbiera sa za slnečného počasia medzi júnom a augustom. Dokáže dorásť až do metrovej výšky a má ružové (ojedinele aj biele) kvety. Najčastejšie sa balota vyskytuje popri cestách, ale nájsť ju môžete aj v záhradách.
Aróma rozhodne nie je to, čo vás na balote upúta, páchne dokonca aj po usušení, preto ju treba skladovať v uzatvárateľnej nádobe. Avšak, ak sa nenecháte odradiť a nazbierate si ju, konkrétne vňať, po usušení bude pre vás veľkým pomocníkom pri zmiernení prejavov dny a reumy (ako obklad), ale dokonca aj pri ťažkostiach nervového charakteru (ako čaj).
Ak vás trápia bolesti očí a uší, balota vám spraví vynikajúcu službu. Vňať baloty sušte v tieni a skladujte v uzavretej nádobe na tmavom mieste. Balota je bohatá na triesloviny, silicu (po ktorej výrazne páchne) a horčiny.
Hviezdica prostredná (lat. Stellaria media)
Ako jej kolegyňa balota, aj hviezdica je považovaná za burinu, (aj) preto je veľmi ľahké ju prehliadnuť. Pritom ide o vizuálne mimoriadne peknú rastlinku, posiatu bielymi kvietkami, kvitnúcu po celý rok a odolnú voči mrazom. Jej vytrvalosť teší skúsených bylinkárov, no hnevá záhradkárov. Málokto však vie, že hviezdica má jednu superschopnosť – chrániť pôdu pred eróziou. Okrem záhrad ju však nájdete aj na poliach a v parkoch.
Ide o plazivú rastlinu, ktorej sa ľudovo hovorí kuracie črevo aj kuračka (vraj preto, že ju zbožňujú sliepky a vtáky). Hviezdica je bohatým zdrojom vitamínu C a E, ako aj medi, fosforu, vápnika a vzácnych saponínov. V jarnom období si natrhajte vňať hviezdice a nasušte. Po tejto byline rozhodne siahnite, ak sa pokúšate schudnúť, ale tiež ak máte tráviace ťažkosti, kašeľ, hemoroidy alebo kŕče. Je takisto vynikajúcim liečiteľom zapálených očí, v podobe odvaru. Tak čo, ešte stále sa na hviezdicu v záhrade hneváte?
Vyskúšaj: Očianka Rostkovova: Pomôže tvojim očiam, ale aj zdraviu! Čo dokáže?
Jastrabník chlpánik (lat. Hieracium pilosella, Pilosella officinarum)
Nazýva sa tiež chlpánik obyčajný a napohľad je výrazne podobný púpave. Rastie na lúkach, pri cestách a v lesoch s dostatkom svetla, no je častým obyvateľom aj starých lomov. V tieni by ste túto rastlinu len márne hľadali. V čase od mája do septembra si môžete nazbierať a nasušiť vňať jastrabníka. Určite tejto byline venujte pozornosť, ak vás trápia ťažkosti zažívacieho traktu. V čom je však jastrabník takmer bezkonkurenčný, to je výplach suchých, podráždených alebo zapálených očí.
Nevädza poľná (lat. Centaurea cyanus)
Kto by nepoznal nevädzu a jej prenádhernú modrofialovú farbu kvetov, podobnú čakanke? Nájdete ju na okrajoch polí a lúk, ale aj popri cestách či v záhradách, prevažne v blízkosti maku či rumančeka. Ľudovo je známa aj ako chrpa, sinokvet, svitlák, svetlák alebo modrák. Kvitne od júna do septembra a za slnečného počasia sa zbierajú buď rozkvitnuté kvety bez kalichov alebo len lupienky kvetov, ktoré sa následne sušia na čaj alebo na zápar na vonkajšie použitie.
Nevädza výborne podporuje trávenie, chuť do jedla a celkovú imunitu, hojí a dezinfikuje rany, má močopudné a žlčopudné účinky, upokojuje sliznicu žalúdka, lieči žltačku a odvodňuje organizmus. Avšak, v čom bude pre vás nevädza voľbou číslo jedna, to sú očné problémy a ochorenia, predovšetkým zápaly a hnisavé ochorenia, pričom pomáha pravidelné omývanie a obklady očí. Nevädza obsahuje jedinečné glykozidy, knicín a cichorín.