V zime nám hrozí deficit vitamínu D? Ako sa prejavuje a ako ho zvrátiť?

Vitamín D, nazývaný aj kalciferol, radíme medzi vitamíny rozpustné v tukoch. Pre správnu funkciu ľudského organizmu je nenahraditeľný. Je nevyhnutný pre dobrú obranyschopnosť a odolnosť voči infekciám, taktiež ho potrebujú naše kosti a zuby. Je dôležitý pre vývoj kostí, napomáha  udržiavať primerané hladiny vápnika aj fosforu, je potrebný aj pre vstrebávanie vitamínu A. Vedeli ste však o tom, že veľká časť populácie trpí deficitom tejto dôležitej látky, a to najmä v jesennom a zimnom období? Čo všetko môže zapríčiniť nedostatok vitamínu D? Ako tomu zabrániť? V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, akými signálmi nám môže dať telo najavo deficit vitamínu a čo môžeme urobiť pre to, aby sme si ho doplnili.

Prečo nám déčko chýba a ako sa to prejaví?

Vitamín D si vie naše telo vytvoriť samo. Ako je potom možné, že nám hrozí nedostatok tejto látky? Vitamín D sa tvorí konkrétne v našej koži, a to pôsobením slnečného žiarenia. Na jeho tvorbu však vplýva viacero faktorov, ktoré môžu produkciu sťažovať. Limitovať tvorbu tejto látky môže v prvom rade ročné obdobie. Tu sa dostávame k hlavnému problému. Najmä počas zimy je prístup k slnečným lúčom značne obmedzený. Na slnku trávime menej času, pokožku máme z veľkej časti zahalenú oblečením a nehovoriac o tom, že počas tohto ročného obdobia je slnečných lúčov skrátka málo. Na to, v akom množstve sú ľudia vystavení slnečnému žiareniu, má dokonca vplyv aj to, v akých zemepisných šírkach na južnej či severnej pologuli žijú. 

Tvorbu vitamínu D vie dokonca sťažovať aj smog či rastúci vek. Naše telo je však veľmi šikovné a prebytky vitamínu D vyprodukované počas leta a slnečných mesiacov si vie uložiť do zásoby. Tieto zásoby sú však postupne spotrebované a problém s nedostatkom môže nastať už v období od novembra do februára. Ako sa následne môže prejaviť nedostatok vitamínu D? Typickým príznakom je hlavne nadmerná únava a neustále pocity ospalosti. K tomu sa môžu pridružiť depresívne nálady. Nedostatok vitamínu D tiež môže spôsobiť vypadávanie vlasov, problémy s kosťami a kĺbmi. Deficit tejto látky v detskom veku je dokonca príčinou rachitídy, tiež nazývanej krivica. Ďalším príznakom chýbajúceho déčka môže byť aj oslabenie imunitného systému a opakované infekcie.

Odporúčame: Je ti stále zima? Zisti, čo pomáha na studené nohy!

vitamín D

Zdroj: Shutterstock®

Nájdeme ho v dostatočnom množstve v strave?

Prvou možnosťou, ako zabezpečiť telu určité dávky vitamínu D, je prostredníctvom stravy. Nie je však veľa potravinových zdrojov, v ktorých by sme našli značné množstvá spomínaného vitamínu. Déčko je zastúpené predovšetkým v potravinách živočíšneho pôvodu. Vo veľkom množstvo ho nájdeme najmä v mastných rybách. Do jedálnička sa oplatí zaradiť lososa, makrelu, sardinky i tuniaka, ale aj plody mora, napríklad krevety. Menované potraviny sú rovnako bohaté na zdravé tuky, ktoré sú dôležité pre správne vstrebávanie vitamínu D a majú mnoho ďalších úloh.

Zdrojom déčka je aj treščia pečeň či vnútornosti suchozemských zvierat. Vitamín D si rovnako vieme doplniť vajíčkami, a to hlavne ich výživnými žĺtkami. Spomínaný vitamín sa tiež ukrýva v mliečnych výrobkoch, najmä v plnotučnom mlieku, smotane, syroch aj masle. Z potravín rastlinného pôvodu získať dostatok vitamínu D v podstate nedokážeme. Môžeme ho nájsť v určitom množstvo maximálne v hubách sušených na slniečku. Spomenúť však môžeme ešte takzvané fortifikované potraviny. Sú to potraviny, ktoré sú umelo obohatené o nejakú látku, napríklad aj o dôležitý vitamín D. V obchodoch sa dajú nájsť obohatené o cenný vitamín napríklad obilninové cereálie, vločky, rastlinné druhy mliek, džúsy a podobne.

zdroje vitamínu D

Zdroj: Shutterstock®

Sú potrebné výživové doplnky?

Ak človek nekonzumuje v dostatočnej miere hlavne ryby, ktoré sú na vitamín D najbohatšie, môže byť problematické zabezpečiť telu dostatok tejto látky prostredníctvom stravy. Druhou možnosťou, ako zvýšiť prísun D-éčka počas jesene a zimy, je preto užívanie výživových doplnkov. Nahrádzanie tohto vitamínu doplnkami stravy v kritickom období môže byť o to potrebnejšie u rizikových skupín, napríklad aj u starších pacientov či tehotných a dojčiacich žien.

V lekárňach nájdeme vitamín D vo forme tabliet, a to najmä vitamín D3, ktorý radíme spolu s vitamínom D2 medzi najvýznamnejšie látky zo skupiny kalciferolov. Pre doplnenie déčka je tiež možné užívať rybí olej či olej z tresčej pečene, ktoré sú bohaté aj na omega-3 mastné kyseliny. V lekárni sa dajú zohnať v tekutej forme aj v kapsuliach. O užívaní výživových doplnkov sa môžete ešte poradiť s lekárom či lekárnikom. Taktiež nezabúdajte na to, že ide len o doplnky stravy, ktoré nie sú náhradou pestrej stravy. Odporúčané dávkovanie nikdy neprekračujte!

Odporúčame: TOP dôvody, prečo jesť citrusové plody: Sú citrusy také prospešné?

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

04.12.2020 07:21

Jeho nedostatkom naozaj trpí veľká časť populácie. Určite treba dopĺňať, obzvlášť v kritických mesiacoch.

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

05.12.2020 11:16

tak si ho musíme "natankovať" s iných zdrojov

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

11.12.2020 20:54

Prepotrebný vitamín D treba dopĺňať hlavne tabletkami

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE