Vieš, čo sú karotenoidy? Zisti, aký význam majú pre naše zdravie!

Vitamíny, minerály, stopové prvky, vláknina – to všetko sú látky nevyhnutné pre správnu funkciu ľudského organizmu. Čo však látky spadajúce do kategórie karotenoidy? Môžeme povedať, že vďaka týmto pigmentom majú mnohé druhy zeleniny či ovocia svoju typickú farbu. Čo je však dôležitejšie, ide o látky s antioxidačnými účinkami, ktoré blahodarne vplývajú na zdravie človeka. V nasledujúcom článku vám prezradíme, čo sú karotenoidy, aké majú vlastnosti a aké sú ich zdroje.  

Čo sú karotenoidy?

Karotenoidy predstavujú prírodné farbivá, ktoré sa nachádzajú v rastlinách, riasach, hubách či mikroorganizmoch. Tieto fotosyntetické pigmenty majú množstvo rozličných funkcií. V rastlinách sa napríklad vyskytujú v chromoplastoch či v membránach, kde prispievajú k ochrane pred poškodením slnečnými lúčmi. U ľudí majú význam najmä biologicky aktívne karotenoidy prijímané v strave. Ich prínos spočíva hlavne v ich antioxidačných účinkoch. To znamená, že napomáhajú ochraňovať bunky pred škodlivými vplyvmi voľných radikálov.

Známych je zhruba 700 konkrétnych druhov karotenoidov. Vo všeobecnosti ich môžeme deliť na 2 základné skupiny, a to karotény, čo sú prevažne červené až oranžové farbivá a xanthofyly, ktoré sfarbujú skôr dožlta. Pre človeka sú najvýznamnejšie najmä karotenoidy zvané betakarotén, luteín, zeaxantín či lykopén.

Odporúčame: Bezchybná pečená zelenina: Koľko minút piecť ten-ktorý druh v rúre?

karotenoidy

Zdroj: Shutterstock®

Aké majú vlastnosti?

Betakarotén radíme pravdepodobne medzi najznámejšie karotenoidy. Naše telo si vie z neho vytvoriť dôležitý vitamín A, ktorý má zásadný význam napríklad pre funkciu zraku. Okrem toho má betakarotén v organizme množstvo ďalších funkcií. Ako sme spomínali vyššie, pôsobí ako antioxidant. Preventívne účinkuje proti viacerým druhom rakoviny. Navyše ochraňuje nielen srdce a cievy, ale napomáha udržiavať i dobrý stav pokožky. Luteín a zeaxantín sú zase nenahraditeľné pre náš zrak. Vo veľkej koncentrácii sa totiž nachádzajú v našich očiach, konkrétne na sietnici v takzvanej makule.

Oba karotenoidy ochraňujú sietnicu pred degeneratívnymi zmenami a predstavujú prevenciu šedého zákalu. Ich nedostatok môže viesť až k poruchám zraku. Nakoniec sa môžeme zastaviť ešte pri lykopéne. Táto látka je charakteristická skutočne silnými antioxidačnými účinkami. Podporuje imunitný systém, znižuje hladinu cholesterolu a preventívne pôsobí proti kardiovaskulárnym chorobám. Taktiež napomáha znižovať riziko výskytu onkologických ochorení, napríklad rakoviny žalúdka.

zdroje karotenoidov

Zdroj: Shutterstock®

Ako ich dopraviť do tela?

Karotenoidy sa v rozličných druhoch ovocia či zeleniny nevyskytujú samostatne. Vždy je v nich prítomné väčšie množstvo týchto cenných látok. Vďaka tomu ani nie je potrebné vedieť, ktorá zelenina je najlepším zdrojom daného karotenoidu, i keď niektoré príklady spomenieme. Pomerne ľahko sa totiž môžete orientovať podľa farby plodov. Do jedálnička zaraďte ovocie a zeleninu žltej, oranžovej až červenej farby a pokojne i žltozeleného až zeleného sfarbenia. V takom prípade svojmu telu doprajete poriadnu dávku karotenoidov.

Môžeme však spomenúť, že napríklad betakarotén je bohato zastúpený v mrkve, marhuliach, sladkých zemiakoch aj v listovej zelenine. Medzi najlepšie zdroje lykopénu zase patria paradajky, dyňa červená, mango aj červený grapefruit. Luteín a zeaxantín telu doplníte najmä rozličnými druhmi listovej zeleniny, ale aj uhorkami či mrkvou. Dôležité je nakoniec dodať, že karotenoidy sú ľahšie vstrebateľné v prítomnosti aspoň malého množstva zdravého tuku. Taktiež im prospieva mierna tepelná úprava.

Pozri aj: Čo so šupkami z citrusov? Keď to zistíš, už ich nikdy nevyhodíš!

4 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

11.02.2019 05:51

Poučný článok, ďakujem!

Vaše meno:

Jana Mariaková

Jana Mariaková

11.02.2019 09:52

Tak som zas o niečo múdrejšia, ďakujem, dnes kupujem tekvicu ;)

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

11.02.2019 10:20

Viem o tom .. Takže aj ja kupujem a jem veľa mrkvy, tekvicu , a pod a tiež marhule mám rada .. Treba jesť rôzne druhy ovocia a zeleniny . Pre naše zdravíčko.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

11.02.2019 16:06

pestrá strava istí všetko

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE