Aké sú najčastejšie mýty o menštruácii? Ktorým z nich si verila?

mýty o menštruácii

Menštruácia už dávno nie je tabu. Aj keď sa to tak môže niekedy zdať. Práve preto o nej stále koluje niekoľko mýtov, ktorým, žiaľ, ženy veria. Menštruácia je maximálne prirodzený proces, o ktorom je potrebné hovoriť. Nie je dôvod sa za ňu hanbiť. 

Či ste žena v pokročilom veku, práve ste začali chodiť na strednú školu, alebo vás čaká menopauza, o menštruácií treba hovoriť! Iba otvorená komunikácia pomáha búrať mýty a zlepšovať tok pravdivých informácií. Niektoré z týchto mýtov sú staré stovky rokov, iné sa šíria prostredníctvom nedostatku vzdelania alebo mylných informácií. Poďme si uviesť informácie na pravú mieru.

Aké mýty kolujú o menštruácii? 

1. Cvičenie počas menštruácie je škodlivé

Tento prvý mýtus často odrádza ženy od akejkoľvek fyzickej aktivity počas menštruácie. Pretože sa predpokladá, že cvičenie počas menštruácie môže zhoršiť bolesti alebo byť pre telo škodlivé.

Vyvrátené! Cvičenie počas menštruácie môže byť, naopak, veľmi prospešné. V skutočnosti môže pomôcť zmierniť niektoré z nepríjemných symptómov, ako sú kŕče, bolesti hlavy alebo únava. Nie príliš intenzívne cvičenie, ako je dlhšia prechádzka, plávanie či ľahký beh, môžu byť dokonca výborným spôsobom, ako zmierniť stres, zlepšiť náladu a zvýšiť hladinu energie. Dôležité je počúvať svoje telo a cvičiť tak, aby ste sa cítili dobre.

Bude vás zaujímať: Trápi ťa nepravidelná menštruácia? Príroda zariadi, aby prišla načas!

Cvičenie počas menštruácie je prospešné
Depositphotos

2. Ženy synchronizujú svoje menštruačné cykly, keď trávia veľa času spolu 

Tento mýtus hovorí, že ženy, ktoré spolu trávia veľa času, napríklad spolubývajúce alebo kolegyne, začnú mať menštruáciu súčasne vďaka fenoménu nazývanému „menštruačná synchronizácia“.

Tento mýtus bol popísaný už v 70. rokoch 20. storočia, ale moderné štúdie túto teóriu nepotvrdili. Táto teória je známa ako „McClintockov efekt“. Hovorí vám to niečo? V skutočnosti je veľmi kontroverzná a väčšina výskumov ju nepodporuje. Vedci zistili, že ak aj niektoré ženy majú podobné cykly, je to skôr náhoda než biologický mechanizmus. Menštruačný cyklus je riadený individuálnymi hormonálnymi zmenami a prostredie, v ktorom sa ženy nachádzajú, nehrá v jeho synchronizácii veľkú úlohu.

3. Tmavšia farba krvi znamená, že niečo nie je v poriadku

Tmavšia farba menštruačnej krvi môže niektoré ženy vystrašiť, pretože sa často predpokladá, že svetločervená krv je „normálna“, zatiaľ čo tmavá krv môže znamenať zdravotné problémy. Farba menštruácie sa môže meniť od svetlej červenej až po tmavo hnedú alebo dokonca čiernu. Nebojte sa, nie je to znak zdravotného problému.

Farba menštruačnej krvi sa môže meniť počas cyklu a je to úplne normálne. Tmavšia krv na začiatku alebo na konci menštruácie môže znamenať, že krv je staršia a trvalo jej dlhšie, kým opustila telo. Ak však máte extrémne nepravidelnú menštruáciu, veľmi bolestivé krvácanie alebo iné neobvyklé symptómy, môže byť vhodné konzultovať to s lekárom.

Neprehliadnite: Veľmi krátka menštruácia - porucha cyklu či problém? Vieme, kedy vyhľadať pomoc

Menšturácia a zdravie
Depositphotos

4. Sex počas menštruácia je nehygienický a nezdravý

Tento mýtus sa šíri najmä kvôli predstave, že krvácanie počas menštruácie je "špinavé" a že sex počas tohto obdobia môže byť nebezpečný alebo nezdravý pre obe strany.

Z lekárskeho hľadiska sex počas menštruácie nie je škodlivý ani nezdravý, pokiaľ sú dodržiavané základné hygienické pravidlá. Sex počas menštruácie je úplne prirodzený a zdravý, pokiaľ s tým obaja partneri súhlasia. Pre niektoré ženy môže byť sex v tomto období dokonca príjemný, pretože menštruačné kontrakcie môžu zmierniť menštruačné bolesti. Takže nie, menštruačná krv nie je škodlivá.

Takisto sa často stretávame s mýtom, že otehotnenie počas menštruácie nie je možné. Fakt je, že hoci je pravdepodobnosť nízka, otehotnenie počas menštruácie je určite možné. Obzvlášť, ak je váš cyklus nepravidelný. Je teda dôležité pamätať na to, že počas menštruácie stále existuje riziko otehotnenia a infekcií, takže používanie ochrany je dôležité aj v tomto období.

5. Menštruačný cyklus by mal trvať presne 28 dní

Mýtus, že každý menštruačný cyklus by mal mať presne 28 dní, je jedným z najbežnejších. Tento mýtus vychádza z ideálnej dĺžky cyklu, ktorá bola historicky stanovená na základe priemerného trvania menštruácie.

Skutočnosť je taká, že dĺžka menštruačného cyklu môže byť individuálna a môže sa pohybovať v rozmedzí od 21 do 35 dní. Cyklus každej ženy je iný a môže sa meniť aj v závislosti od rôznych faktorov, ktorými sú stres, výživa, hormonálne zmeny či zdravotné problémy. Ak je váš cyklus pravidelný a neprejavujú sa pri ňom žiadne výrazné zdravotné komplikácie, nie je dôvod na obavy, ak netrvá presne 28 dní.

Prečítajte si: Návaly tepla v menopauze – čo ich zhoršuje? Máme tipy, ako proti ním bojovať!

Menštruačný cyklus
Depositphotos

Pamätajte, že menštruácia je prirodzená súčasť života a nie je potrebné sa za ňu hanbiť. Neovplyvňuje iba ženy, ale aj mužov. A koniec koncov, spoločnosť. Tieto mýty o menštruácii môžu viesť k nedorozumeniam a zbytočným obavám. Každé telo je jedinečné, a preto je kľúčové vnímať svoje individuálne potreby a reagovať na ne primerane.

Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.