V súčasnej dobe nám obchodné reťazce ponúkajú veľké množstvo rozličných druhov ryže. Mnohí sú však stále zvyknutí siahnuť primárne po klasickej bielej ryži, či už dlhozrnnej alebo guľatozrnnej. Ak sa nebojíte objavovať nové chute, určite by ste mali vyskúšať aj čiernu ryžu. Je veľmi výživná, plná antioxidantov a má neobyčajnú chuť. V článku sa dozviete, odkiaľ čierna ryža pochádza a ako sa pripravuje.
Odkiaľ čierna ryža pochádza?
Čierna ryža, nazývaná tiež divoká či indiánska, nie je úplne klasická ryža. Nejde totiž o obilninu, ale semená severoamerickej vodnej trávy. Tá rastie prevažne na severe Ameriky, napríklad v oblasti Veľkých kanadských jazier. Čierna ryža bola kedysi základnou potravinou domorodých Indiánov, ktorí ju aj v súčasnosti ručne zberajú. Dnes sa taktiež umelo pestuje v okolí riek, na plytčinách jazier či umelo vytvorených vodných plochách.
Táto vlhkomilná tráva klíči v bahne pod vodou. Pri prácnom zbere množstvo zŕn padá naspäť do pôdy, čím sa zabezpečuje úroda i na ďalší rok. Zrniečko čiernej ryže má podlhovastý tvar a pevnejšiu štruktúru. Pokryté je šupkou tmavohnedej až čiernej farby. V súčasnej dobe zoženiete indiánsku ryžu najmä vo väčších supermarketoch, predajniach so zdravou výživou či na internete. Päťstogramové balenie stojí od 3 eur, v BIO kvalite i viac.
Pozri aj: Limbický odtlačok: Zisti, čo stojí za týmto názvom!
Prečo by ste ju mali vyskúšať?
Čierna ryža ponúka organizmu množstvo benefitov. Tieto zrná netradičnej farby sú totiž skutočne výživné. Obsahujú niekoľkonásobne viac proteínov a naopak menej tuku, ako klasická biela ryža. Taktiež sú zdrojom vlákniny i sacharidov. V priemernej porcii divokej ryže doprajete telu slušnú dávku kyseliny listovej i pantoténovej a ďalších vitamínov skupiny B. Rovnako si tak doplníte mangán, železo či horčík. Čierna ryža je známa svojimi výraznými antioxidačnými účinkami.
Blahodarne vplýva na proces trávenia i metabolizmus a podporuje správnu činnosť nervového systému. Tento druh ryže je vhodné zaradiť do jedálnička, ak vás trápi plynatosť alebo potrebujete prečistiť tráviaci trakt. Rovnako napomáha znižovať hladinu HDL cholesterolu, ktorý môže napáchať v organizme veľké škody. Čierna ryža má nízky glykemický index, takže z nej bude vaše telo získavať energiu priebežne. Po jej konzumácii tak zostanete dlhšie sýty a vyhnete sa chutiam na sladké, čo sa hodí napríklad pri redukcii váhy.
Ako divokú ryžu pripraviť?
Čierna ryža je chuťovo oveľa výraznejšia, ako biela. Chutí orieškovo až jemne sladkasto. Pri jej príprave sa môžete držať postupu, ktorý nájdete na obale produktu. Zvyčajne sa však varí jeden diel ryže so štyrmi dielmi vody alebo vývaru. Pred použitím ju nezabudnite premyť, pokojne aj viackrát. Jej príprava môže trvať 45 minút a niekedy až hodinu. Ide totiž o tvrdšie a suchšie semeno, preto je príprava o niečo zdĺhavejšia. Ryžu si dochuťte morskou soľou či bylinkami.
Taktiež ju môžete najskôr opražiť na oleji a cibuľke a až následne zaliať vriacou vodou. Čiernu ryžu konzumujeme podobne ako tú bielu. Hodí sa ako príloha k mäsu či do rizota. Rovnako ju môžete použiť do zeleninového jedla. Vhodné je ju kombinovať aj s inými druhmi ryže. Hodí sa k menej tradičnej basmati ryži, no pridať ju môžete i do klasickej bielej ryže. V takom prípade ich však varte zvlášť, pretože doba prípravy jednotlivých druhov sa líši.