Riziko alergických reakcií na slnku môžu spôsobiť aj tieto potraviny: Pozor na ne!

potraviny alergia na slnko

Predstavte si, spravíte si pohár citrónovej šťavy, ktorú vypijete na príjemne hrejúcom slniečku. Po hodine si však všimnete, že celá vaša pokožka, ktorá bola vystavená slnečnému žiareniu, je nepríjemne začervenaná a páli vás. Síce ste neboli na slnku dlho, ale i tak máte všade svrbivé vyrážky. Prečo?

Dôvodom nemusí byť priame, ostré slnko alebo nedostatočne chránená pokožka. Problémy vám môže spôsobiť aj jedlo či pitie, ktoré ste pred opaľovaním požili. Prezradíme vám, ktoré jedlo si určite pred opaľovaním nedávať!

Furokumaríny môžu spôsobiť problém

Spálená pokožka alebo nepríjemná alergická reakcia trápi z roka na rok viac a viac ľudí. Väčšina to pokladá za následok globálneho otepľovania či vplyv skleníkového efektu, vďaka ktorým je slnko ostrejšie. Niektorí si naopak myslia, že dôvodom sú látky v našom tele. Tie spôsobujú, že našu pokožku pred spálením neochráni ani opaľovací krém s najvyšším ochranným faktorom.

Podľa mnohých odborníkov má strava, ktorú jeme, priamu súvislosť s červenými vyrážkami na našej pokožke, po opaľovaní. Dochádza totiž ku fotoaktivácii niektorých látok v tele. Týmito látkami sú najčastejšie furokumaríny, ktoré sa nachádzajú v rastlinách. 

Sú dôležité, pretože ochraňujú rastliny pred plesňami, baktériami, ale aj živočíchmi. Niektoré z nich, po aktivácii UV žiarením, dokážu zosilniť svoj účinok, a ten sa odzrkadlí na našej pokožke.

alergia na slnko
Shutterstock®

Mám fytofotodermatitídu?

Ak ste sa dostali do kontaktu s rastlinou, ktorá obsahovala fotosenzibilujúcu látku a pôjdete sa opaľovať, tak vám hrozí fytofotodermatitída. Toto ochorenie nezávisí od stavu imunity a môže sa vyskytnúť u hocikoho, samozrejme častejšie sa vyskytuje u ľudí, ktorí sa živia prevažne rastlinnou stravou.

Furokumaríny sa nachádzajú v určitých rastlinách a predstavujú ich metabolity. K nežiadúcej reakcii s našou pokožkou môže dôjsť pri kontakte s rastlinou, ale aj po jej konzumácii, často vo forme čajov. Najčastejšie sa s takýmito prejavmi pokožky stretávame v druhej polovici leta, kedy je koncentrácia furokumarínov vyššia. 

Vysoký obsah je v olejoch, koreňovej zelenine a hlavne v nesprávne skladovanej a poškodenej či zhnitej časti zeleniny.

Príznaky fytofotodermatitídy

Fytofotodermatitída sa môže prejaviť rôznorodo – od miernych kožných zmien až po bolestivé reakcie. K najčastejším príznakom patria:

  • začervenanie pokožky v miestach vystavených slnku

  • svrbenie, pálenie a pocit podráždenia

  • výsev ružových alebo hnedých fľakov

  • opuch kože alebo drobné podliatiny

  • vznik pľuzgierov naplnených čírou tekutinou

  • dlhodobejšie zmeny pigmentácie pokožky (tmavšie škvrny)

Kde všade sa furokumaríny a fotosenzibilné látky nachádzajú?

Furokumaríny a iné látky zvyšujúce citlivosť pokožky na UV žiarenie sa nachádzajú v prekvapivo bežných potravinách a rastlinách. Mnohé z nich považujeme za zdravé a konzumujeme ich najmä v lete – vtedy však môžu v kombinácii so slnkom vyvolať nežiadanú kožnú reakciu. Preto je dobré vedieť, ktorým potravinám a prípravkom sa pred opaľovaním radšej vyhnúť: 

Riziko alergických reakcií na slnku môžu spôsobiť tieto potraviny:

  • zeler čerstvý
  • paštrnák čerstvý
  • petržlen
  • mrkva
  • citrusy
  • figy
  • škorica
  • koriander
  • horčičné semená
  • grapefruitový džús
  • citrónový olej
  • levanduľový olej
  • limetkový olej
  • bergamotový olej

citrusy
Shutterstock®

Čo robiť pri alergickej reakcii na slnko z dôvodu jedla?

Ak sa na pokožke po pobyte na slnku objavia ružovočervené fľaky, drobné krvné podliatiny, svrbiace vyrážky či dokonca pľuzgiere naplnené tekutinou, môže ísť o prejav fytofotodermatitídy – zápalu kože vyvolaného kombináciou UV žiarenia a fotosenzibilizačných látok z potravy. V prípade, že sú príznaky výrazné alebo bolestivé, postihnuté miesto čo najskôr schlaďte – ideálne čistým studeným obkladom. 

Vyhýbajte sa ďalšiemu slnečnému žiareniu a nikdy si miesto neškriabte ani neprepichujte pľuzgiere. Ak reakcia neustupuje, šíri sa, alebo je sprevádzaná bolesťou či opuchom, neváhajte vyhľadať lekársku pomoc, pretože môže ísť o vážnejší stav vyžadujúci odborné ošetrenie.

Prevencia fytofotodermatitídy

Jediné, ako sa môžete fytofotodermatitíde vyhnúť je, že si budete dávať v lete pozor na tie potraviny, ktoré sme vyššie uviedli. Ak pestujete mrkvu alebo petržlen, pracujte s nimi radšej v rukaviciach. Vyhýbajte sa v lete levanduľovým kúpeľom, škoricovým zábalom a pozor si dajte aj na citrusy. 

Limetky či pomaranče môžu vašu pokožku nepríjemne podráždiť, samozrejme nejde o nič závažné, ale teraz už aspoň viete, prečo tie svrbivé vyrážky vznikajú.

Pozor aj na furokumaríny a fotosenzibilné látky v kozmetike

Fotosenzibilné látky sa nenachádzajú len v jedle, ale často aj v kozmetike, ktorú používame v lete. Ide predovšetkým o esenciálne oleje – najmä citrónový, limetkový, bergamotový, grapefruitový či levanduľový. Tieto oleje sa často pridávajú do opaľovacích olejov, parfumov, telových mliek alebo krémov. Pri kontakte s UV žiarením môžu zosilniť účinok slnka a vyvolať nežiadané kožné reakcie.

Ak plánujete pobyt na slnku, dôkladne si prečítajte zloženie používaných kozmetických produktov. Vyhýbajte sa tým, ktoré obsahujú potenciálne fotosenzibilné zložky, alebo ich používajte výlučne večer. Dobrou alternatívou sú kozmetické výrobky bez parfemácie alebo špeciálne letné rady s označením „sun safe“.

Aktualizovaný článok: 25.04.2025

12 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Pre zapojenie do súťaže je potrebné vyplniť tieto údaje:

Email:

Telefón:

Simona Bavalová

Simona Bavalová

21.06.2018 12:28

Naozaj som o tychto potravinach nevedela ze mozu sposobit takuto alerg.reakciu.Velakrat ma vase clanky prekvapia,aspon som vzdy o nieco mudrejsia.Dakujem. :)

Vaše meno:

Lenka Pisarčíková

Lenka Pisarčíková

30.04.2018 12:21

a paradajky tam nepatria, lebo väčšine známych v mojom okolí po požití paradajky a pobyte na slnku vyhupnú vyrážky

Vaše meno:

Katarína Gašová

Katarína Gašová

28.04.2018 19:46

Zaujímavý článok, ale ja mám alergiu na slnko bez konzumácie uvedených rastlín

Vaše meno:

Lenka Krakovska

Lenka Krakovska

27.04.2018 07:49

No je roho dost na co si davat pozor....

Vaše meno:

Patrícia Paškanová

Patrícia Paškanová

26.04.2018 19:37

Zaujímavý článok, ešte som o tom nepočula.

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

26.04.2018 10:21

zaujímavé

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

25.04.2018 22:24

Raz,pri plávaní na jazere,sa mi stalo,že som zakopávala do rastlín pod vodou a na druhý deň som mala červené fľaky na nohách.Musela som ísť ku kožnej a tá mi dala lieky na alergiu.Druhýkrát som dostala červené fľaky na rukách,len pri prechádzke na slnku a doteraz neviem od čoho...možno som ped tým zjedla niečo,čo som nemala.

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

25.04.2018 21:49

Zaujímavý a poučný článok.

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

25.04.2018 19:56

Fytofotodermatitídu som u seba zatiaľ nepostrehla, ale človek nikdy nevie, čo ho čaká zajtra, preto článok vítam.

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

25.04.2018 15:16

vacsina je exotika, odporuca sa konzumovat potraviny tie, ktore rastu u nas

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

25.04.2018 14:07

Niečo na tom je, lebo koprivka na teplo(slnko) sa mi občas vyskytla aj v zime a myslela som si, že asi boli mandarinky striekané niečim, na čo reagujem.

Teraz mám našťastie pokoj, lebo som pochopila, čo som v sebe vnútorne potláčala a koža len reagovala a dávala najavo vnútorný problém.

Ak máte problém s koprivkou, či už z jedla, alebo zo slnka pomáha vymiešaná vazelína s morskou solou..príjemne chladí, upokojuje od svrbenia a ukľudňuje pokožku a lieči ju. :O)

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

25.04.2018 05:29

Niektoré potraviny naozaj nemilo prekvapili.

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.