Chren je známy svojou silnou arómou, ktorá sa často využíva pri príprave rôznych omáčok.
Táto trváca rastlina s veľkými listami, dorastá až do výšky jedného metra a využíva sa z nej dlhý valcovitý koreň, z ktorého potom gazdinky varia rôzne pokrmy. Čas sadenia chrenu je tu a vy máte možnosť vypestovať si ho na záhrade.
Liek starých mám
Pozitívne účinky na organizmus poznali už naše staré mamy. Výťažky z koreňa pôsobia proti baktériám a plesniam a majú skvelý dezinfekčný účinok. V ľudovom liečiteľstve sa chren využíval pri chorobách močového mechúra a taktiež pri zdravoných problémoch s reumou. Chren tiež pomáha rozširovať cievy a znižuje vysoký krvný tlak.
Odporúčame prečítať: Oslaďte si život javorovým sirupom
Veľký obsah vitamínu C
Zaujímavosťou je, že chren obsahuje omnoho viac vitamínu C ako citrusové plody, ktoré sú toľko zmieňované pri množstve obsahu vitamínov. Ďalej sa v ňom nachádza vitamín E, vitamíny skupiny B a provitamín A, mnoho minerálnych látok ako horčík, draslík, vápnik alebo železo.
Chren je skvelým liekom pri prechladnutí, bolesti v hrdle a pomáha pri vylučovaní hlienov z horných dýchacích ciest. Podporuje tiež činnosť tráviaceho traktu a vylučovanie žalúdočných štiav. Na záver treba dodať, že má mierne močopudné účinky.
Odporúčame prečítať: Solíme veľa, prečo je to nezdravé?
Pestovanie v záhrade
Chren je veľmi nenáročná bylina a mnohí ho označujú za burinu, pretože často rastie kdekoľvek v záhrade. Ak ste ho však vo vašej záhrade neobjavili, môžete si ho jednoducho zasadiť a vyskúšať jeho liečivé účinky na vlastnej koži.
Najjednoduchší spôsob je zasadiť približne 1 cm hrubý koreň chrenu. Ten sa postupom času pri dobrých podmienkach rozrastie. Ideálne podmienky pre pestovanie chrenu sú vlhká, bohatá pôda a svetlé miesto, na ktorom bude rásť.
Odporúčame prečítať: Krásna pleť vďaka púpave lekárskej
www.thinkstockphotos.com