Pestovanie pažítky zvládne úplne každý. A verte nám, že nie je nič lepšie, ako si z kvetináča na kuchynskom okne odtrhnúť čerstvé výhonky tejto chutnej cesnakovitej rastlinky a následne si nimi posypať chrumkavý chlieb s domácou nátierkou. Pažítka však dokáže zaujať nielen svojou chuťou, ale i obsahom účinných látok. Je zdrojom vitamínu C, fosforu a draslíka. Okrem toho má vplyv na hladinu cholesterolu i krvného tlaku. V nasledujúcom článku nájdete všetky liečivé účinky pažítky, ktoré vás presvedčia o tom, že jej pestovanie sa naozaj oplatí.
Čo vieme o pažítke?
Cesnak pažítkový, známy tiež ako pažítka, je vytrvalá rastlina z čeľade amarylkovité. Zvyčajne dorastá do výšky 20 až 50 centimetrov. Ide o prastarú rastlinu, ktorá bola kedysi tradičnou súčasťou rímskej aj gréckej kuchyne. V súčasnosti je rozšírená naprieč celým svetom. Nájsť ju môžeme vo viacerých častiach Európy, ale aj v Ázii či Severnej Amerike. Pažítka nie je náročná na pestovanie. Má rada najmä slnečné miesta alebo polotieň.
Stanovište by však malo byť chránené pred vetrom. Obľubuje hlinité pôdy a primeranú zálievku. Pažítka je charakteristická najmä svojimi štíhlymi dutými lístkami, ktoré sa tradične konzumujú ako zelenina. Vyrastajú z malých cibuliek, ktoré majú priemer asi 1 cm. Okrem toho sú pre rastlinu typické veľmi pekné svetlofialové kvety guľovitého tvaru, ktoré sa zvyčajne objavujú medzi májom až septembrom. Do záhrad sa pažítka vysieva v jarných mesiacoch.
Odporúčame: Ako využiť kôpor? Prekvapí ťa to, ale nepatrí iba do kuchyne!
Jej účinky vás prekvapia
Na pažítku sa často pozerá ako na dekoráciu slaných pokrmov, ktorá nemá väčšiu výživovú hodnotu. Opak je však pravdou. Tieto zelené stebielka totiž v sebe ukrývajú množstvo dôležitých látok. V prvom rade sú zdrojom vitamínu C aj viacerých vitamínov skupiny B a to najmä riboflavínu. Rovnako vám doplnia draslík, vápnik, fosfor či betakarotén. Taktiež obsahujú slušný podiel vlákniny či bielkovín. Pažítka sa výrazne podieľa na procese trávenia. Povzbudzuje správnu činnosť čriev, tvorbu tráviacich štiav i chuť do jedla.
Nápomocná je aj v boji proti črevným parazitom. Pažítka má antibakteriálne účinky, podporuje imunitný systém človeka a podieľa sa na ochrane organizmu pred viacerými druhmi nádorových ochorení, napríklad rakoviny hrubého čreva či žalúdka. Táto chutná zelenina tiež blahodarne vplýva na stav ciev. Pôsobí na znižovanie hladiny cholesterolu. Rovnako je ju vhodné zaradiť do jedálnička v prípade, že vás trápi vysoký krvný tlak. Pažítka taktiež obsahuje luteín a zeaxantín, vďaka čomu výrazne podporuje zdravie očí.
Ako ju pestovať a konzumovať?
Pažítku je najvhodnejšie konzumovať čerstvú. Má charakteristickú výraznú cibuľovú arómu a jemne štipľavú chuť. Posypať si ňou môžete rôzne slané pokrmy. Určite vám zachutí nasekaná v čerstvom zeleninovom šaláte, rizote, lahodnej omáčke či na domácej nátierke. Skvelo sa dopĺňa najmä so syrmi, vajcami a zemiakmi. Pažítku môžete kombinovať s pečenými či varenými zemiakmi i zemiakovou kašou. Neváhajte ju tiež pridať k hubovým pokrmom, mäsu a rybám. Pažítku zoženiete v obchode, no pomerne jednoducho si ju vypestujete aj v záhrade.
Celoročne si ju však môžete pestovať i doma v kvetináči a to napríklad priamo na kuchynskom okne. Ako sme spomínali už vyššie, má rada slnečné stanovištia. S jej zálievkou to však počas zimných mesiacov nepreháňajte. Pažítku treba pravidelne zberať. Nezastrihávajte ju však príliš blízko pri zemi, mohla by totiž vyschnúť. Vždy jej nechajte aspoň zopár centimetrov vňate. V prípade, že ju potrebujete uskladniť, vhodnejšie je ju zmraziť. V sušenej forme totiž pažítka prichádza o svoju chuť i arómu.
Pozri aj: Najlepšie pred Vianocami? Zisti, prečo jesť mandarínky po celý rok!