Aj teba teraz mátajú výčitky, že si to s jedením cez Vianoce trochu prehnala? Koláče, majonézový šalát, slané či sladké dobroty, a to všetko jedno cez druhé.
Náš organizmus si potrebuje vydýchnuť a príde mu vhod niekoľko dní očisty. Aj tebe by sa hodil nejaký povianočný pôst? Určite to však netreba riešiť diétami alebo hladovkami. Tie spôsobujú skôr problémy, ako úžitok. Čo teda treba robiť, aby sa naše telo znova dostalo do starých koľají, a pritom sa nezaťažovalo pôstom a diétou?
Pozri aj: Čo robiť, aby naše novoročné predsavzatia fungovali po celý rok?
Kedy sme prejedení?
Pocit sýtosti sa dostavuje až po určitom čase , približne o 20 minút. Počas jedenia sa roztiahne žalúdok a vnútorné nervové receptory vnímajú objem jedla aj tlak na steny žalúdka. Tieto receptory posielajú signály do mozgu cez blúdivý nerv, a navodia pocit plnosti a sýtosti. Preto musíme jesť pomaly a najmä, prestať v najlepšom. Hovorí sa to ľahko, no hlavne počas sviatkov je to ťažšie zrealizovať. No podľa odborníkov by sme si na to mali dávať naozaj veľký pozor, pretože ak skonzumujeme viac ako náš organizmus potrebuje, po čase sa objaví pocit nevoľnosti a kilá navyše v podobe tukových vankúšov. Najčastejšie sa dostavuje pocit plnosti ako tlak v nadbrušnej oblasti, kŕče, pocit pálenia, grganie alebo aj reflux žalúdočnej šťavy. Veľké zaťaženie tráviaceho systému vedie k ďalším ťažkostiam, ako napríklad žlčníkový záchvat, komplikácie pri žalúdočnom či dvanástorníkovom vrede a podobne. Môže sa tiež dostaviť aj závažnejšie zhoršenie zdravotného stavu, najmä u pacientov s rôznymi chronickými ochoreniami.
Nenásilné zmeny jedálnička
Ak sa cítiš po sviatkoch naozaj veľmi zle, máš pocit nafúknutia alebo si pribrala pár kíl navyše, skús namiesto radikálnych diét vyskúšať iba nenásilnú zmenu jedálnička. Netreba hneď myslieť na hladovku, či odopieranie obľúbených jedál. Dôležitá je v tomto prípade striedmosť v stravovaní. To, čo si celé sviatky jedla a cítiš preto výčitky, iba nahraď zdravšou verziou. Znamená to napríklad nahradiť sacharidové prílohy ako pečivo, zemiaky, ryža za čerstvú či dusenú zeleninu. Namiesto cukroviniek a koláčov možno uprednostniť ovocné šťavy, peny alebo pyré. Šťavovú detoxikačnú kúru by si však nemala držať dlhšie ako 14 dní. Zdravými šťavami sa telo zbavuje jedov, no keby si ju držala dlhodobo, telo by strácalo dôležité látky - sacharidy, proteíny, bielkoviny.
Vyskúšaj tiež: Alergia na kakao: Čo všetko môže človeku spôsobiť čokoláda?
Prečo nám radikálny povianočný pôst môže uškodiť?
- Pri pôste, detoxe alebo hladovke približne od tretieho dňa dochádza k úplnému zastaveniu trávenia. Tráviaca sústava zažíva veľkú zmenu zo všetkých sústav tela. Pri problémoch s orgánmi, ktoré sú súčasťou tráviaceho procesu alebo iných problémoch s trávením sa takáto forma detoxu neodporúča.
- Počas pôstu dochádza k cyklickému striedaniu prísunu a straty energie z dôvodu čistenia a zmien, ktoré telo a psychika zažívajú. Pre tento proces potrebuje hladujúci dostatočné množstvo sily. Veľmi nízka vitalita môže pôsobiť na tento proces veľmi nepriaznivo.
- Naše telo a psychika sa dostáva do zmien, ktoré môžu dočasne zhoršiť psychický stav. Tieto zmeny môžu mať nepriaznivý vplyv na už predtým zhoršený emocionálny stav. Nie vždy je možné pri psychických problémoch, ktoré vstupujú do hladovania zaručiť, že sa dodržia pravidlá, ktoré sú nutné pre efektívne a priaznivé účinky tohto procesu.
- Pri radikálnom pôste je najdôležitejšie vytvoriť si jasný postup a ten aj dodržiavať. Pravidlami minimalizujeme možné nepriaznivé účinky hladovania, ktoré prichádzajú hlavne z neznalosti pochodov v tele alebo psychike. Ak nie je možné vytvoriť a dodržať jasný postup, je lepšie sa do dlhšieho pôstu radšej ani nepúšťať.