Ak ste jej až doteraz odolávali, klobúk dole. Zástancovia umývačky riadu na ňu nedajú dopustiť. Jej odporcovia si skalopevne stoja za svojím, že umývačku jednoducho nepotrebujú. Tí, ktorí vyskúšali nebanovali. Respektíve väčšina z nich. Aké sú jej výhody, a aké nevýhody? Je nám potrebná v domácnosti bez detí, alebo ju oceníme len vo veľkej dome, kde to žije? Máme sa obávať vysokých účtov za elektrinu? Naozaj ušetrí vodu? Aj na tieto otázky sa dnes pokúsime nájsť odpovede.
Síce sa do našich kuchýň umývačka začala dostávať v podstate len prednedávnom, v skutočnosti ide o dámu s úctihodným vekom. Na konci tohto roka si môže na torte sfúknuť 129 sviečok.
Odporúčame prečítať: Prečo sú rastliny v byte dôležité?
Za umývačkou riadu stojí ako inak – žena, ktorú pravdepodobne prestalo baviť stáť za drezom a míňať svoj čas na haldy riadu. Prvú automatickú umývačku riadu si dala patentovať 28.12.1886 Američanka Josephine Cochran z Illinois. A už o sedem rokov na to si na Svetovej výstave v Chicagu prevzala za svoju skvostnú myšlienku ocenenie.
Umývačky sa najprv začali uplatňovať v hoteloch, či reštauráciách. V bežných domácnostiach zaznamenali svoj boom v 50.rokoch. No a dnes v 21.storočí si bez nej mnohí nedokážu svoj život už len ani predstaviť.
Výhody umývačky riadu?
Jednoznačne šetrenie času, ale aj energie a vody. Dupľom ak ste zvyknuté umývať riad pod prúdom tečúcej vody. Umývačka sa vám nemusí oplatiť jedine vtedy ak je u vás umývanie riadu siahodlhým procesom, kde máte šetrne napustenú vodu vo viacerých nádobách a riad v nich aj oplachujete. No, ruku na srdce takto dnes funguje máloktorá z nás. Takže v opačnom prípade nám umývačka riadu dokáže ušetriť až 60% vody aj energie.
Okrem toho je šetrná aj k našej pleti. To časté máčanie rúk vo vode, vystavovanie pokožky účinkom saponátu deň čo deň, zďaleka nie je blahodárnym wellnessom.
Vďaka umývačke riadu máte istotu aj čo sa týka hygieny. Vskutku vysoká teplota vody, aj vzduchu dokonale zničí všetky nečistoty aj baktérie. Teplota vody je pri umývačkách riadu vyššia ako 45°C, ktorú naše ruky dokáže ako tak zniesť. Na svojej umývačke môžete nastaviť obvykle teplotu na 60°C. Okrem toho, že riad vytiahnete viac než čistý (budete prekvapené ako si dokáže umývačka riadu poradiť s dlhodobo „zažratou“ špinou), riad bude zároveň aj suchý a bonusom bude jeho lesk, ktorý pri bežnom umývaní len tak nedosiahnete.
Odporúčame prečítať: Čo nesmie chýbať v detskej izbe?
Nevýhody umývačky riadu?
Musíte nájsť pre ňu vo svojej kuchyni miesto. Čo môže byť zložitejšie ak ste pri pôvodnom plánovaní svojej kuchyne na ňu nemysleli. Pokiaľ si však renovujete kuchyňu práve teraz, umývačku riadu môžete do nej zahrnúť už v jej stavanej podobe. Ak sa rozhodnete pre voľne stojacu umývačku, bude to chcieť štipku špekulácie a drobné práce, ale neprekonateľný problém by to byť nemal.
Nemusíte umyť všetko naraz. Obzvlášť ak si zaobstaráte užšiu umývačku s menšou kapacitou riadu.
Musíte dávať väčší pozor na odpad. Taniere, poháre, či hrnce prv než uložíte do umývačky, musíte zbaviť zvyškov jedla. Inak sa vám váš pomocník začne upchávať a fungovať na 100%.
Vyššia investícia na začiatku. Samozrejme bude to závisieť aj od vášho rozpočtu, aj od vašich predstáv, rátať musíte s minimálne vstupnou sumou okolo 200 – 300 Eur.
Máte doma umývačku riadu? Ste s ňou spokojní?
www.thinkstockphotos.com